Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowy impuls na rynkach sztuki

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 stycznia 2020 17:39

Od paru miesięcy daje się zauważyć wzmożony ruch na światowych rynkach sztuki. Polscy inwestorzy niestety praktycznie jeszcze nie biorą w nich udziału, poza małymi wyjątkami i to w bardzo ograniczonym przedziale finansowym. Licytują przeważnie dzieła związane z rodzimym malarstwem, którego ceny są jeszcze względnie niewysokie i do zaakceptowania.


Sytuacja większego zainteresowania na światowych aukcjach miała jednak pewien wpływ na polski sektor sprzedaży dzieł sztuki. Stosunkowo niewielka grupa polskich kolekcjonerów, doskonałych znawców przedmiotu nadaje jeszcze ton polskiemu rynkowi sztuki. To spadkobiercy długich polskich tradycji tworzenia cennych zbiorów, ale powoli ta tendencja zmienia się i podupada. Pojawiła się nowa, młoda grupa nabywców, pragnąca swoje pieniądze inwestować w sztukę, nie zawsze właściwie, ale od czegoś trzeba zacząć. To przeważnie młodzi zwolennicy współczesnej sztuki, ukształtowani przez aukcje młodego malarstwa, gdzie obrazy licytować można już od 500 zł. Tego rodzaju forma sprzedaży sztuki powoli odwróciła niepokojący trend kupowania mało oryginalnych obrazków na bazarach i w centrach handlowych. Jednak do ukształtowania rynku sztuki z prawdziwego zdarzenia jeszcze daleko. Młode dobrze sytuowane osoby z szerszymi horyzontami doceniające w ogóle malarstwo zdają sobie sprawę ,że inwestowanie w dzieła sztuki ma sens i w szerszej perspektywie może okazać się intratne. Polski rynek sztuki szacuje się już na ponad 300 milionów złotych obrotu i powoli jego wartość wzrasta.

alt

Rewers obrazu gdańskiego malarza Juliusa Schönrocka


Liderem w obrocie jest nadal warszawska Dessa Unicum, ale liczą się także: Dom Aukcyjny Polswiss Art, krakowska Dessa i Sopocki Dom Aukcyjny. Wśród sprzedawanych dzieł najpopularniejsze jest malarstwo Edwarda Dwurnika, co zadziwia oraz Jerzego Nowosielskego. Nadal dobrze trzyma się Wojciech Kossak, a także Jerzy Fangor. Nie słabnie pozycja artystów ze szkoły Ecole de Paris, ostatnio pokazywanych na wystawie 20-lecia międzywojennego w Muzeum Narodowym w Gdańsku: Mela Muter, Roman Kramsztyk, Mojżesz Kisling czy Leopold Gottlieb. Nadal na szczęście dobre notowania utrzymują polscy malarze wywodzący się ze szkoły monachijskich „sosów”. Jeszcze do niedawna ceny na ich obrazy były najwyższe na aukcjach polskiej sztuki. Obrazy Józefa Brandta, Alfreda Wierusz Kowalskiego, Władysława Czachurskiego posiadają swoją wagę i są poszukiwane. Warto wymienić jeszcze kilka nazwisk autorów od lat utrzymujących się w ścisłej czołówce, poszukiwanych i kupowanych prac na aukcjach, takie ożywienie przeżywa: Tadeusz Kantor, Magdalena Abakanowicz, Jan Lenica i Andrzej Wróblewski.

alt

Aukcja dzieł sztuki warszawskiej Dessy Unicum


Cieszą również nowe tendencje, znaczny wzrost zainteresowania rodzimym rynkiem, sopockiej i gdańskiej szkoły malowania. Takich przedstawicieli jej tradycji jak: Juliusz Studnicki, Jacek Żuławski, Artur Nacht-Samborski, Jan Cybis, Piotr Potworowski. W najbliższym czasie spodziewam się, że do tego grona dołączą malarze studiujący tuż po wojnie w gdańskiej PWSSP: Władysław Jackiewicz, Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Maciej Świeszewski, Henryk Cześnik, Kazimierz Kalkowski, Mieczysław „Mieto” Olszewski, Marek Model.

alt

Rewers obrazu Jana Wojnarskiego


Dużym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się nowe kierunki poszukiwań artystycznych dzieł takich jak plakat czy fotografia. Jednak bez kolekcjonerów polski rynek dzieł sztuki nie mógłby istnieć i się rozwijać, oni są solą inwestowania i tworzenia nowych zbiorów, właśnie im poświęcę następny felieton.

Stanisław Seyfried

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież