Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowy impuls na rynkach sztuki

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 stycznia 2020 17:39

Od paru miesięcy daje się zauważyć wzmożony ruch na światowych rynkach sztuki. Polscy inwestorzy niestety praktycznie jeszcze nie biorą w nich udziału, poza małymi wyjątkami i to w bardzo ograniczonym przedziale finansowym. Licytują przeważnie dzieła związane z rodzimym malarstwem, którego ceny są jeszcze względnie niewysokie i do zaakceptowania.


Sytuacja większego zainteresowania na światowych aukcjach miała jednak pewien wpływ na polski sektor sprzedaży dzieł sztuki. Stosunkowo niewielka grupa polskich kolekcjonerów, doskonałych znawców przedmiotu nadaje jeszcze ton polskiemu rynkowi sztuki. To spadkobiercy długich polskich tradycji tworzenia cennych zbiorów, ale powoli ta tendencja zmienia się i podupada. Pojawiła się nowa, młoda grupa nabywców, pragnąca swoje pieniądze inwestować w sztukę, nie zawsze właściwie, ale od czegoś trzeba zacząć. To przeważnie młodzi zwolennicy współczesnej sztuki, ukształtowani przez aukcje młodego malarstwa, gdzie obrazy licytować można już od 500 zł. Tego rodzaju forma sprzedaży sztuki powoli odwróciła niepokojący trend kupowania mało oryginalnych obrazków na bazarach i w centrach handlowych. Jednak do ukształtowania rynku sztuki z prawdziwego zdarzenia jeszcze daleko. Młode dobrze sytuowane osoby z szerszymi horyzontami doceniające w ogóle malarstwo zdają sobie sprawę ,że inwestowanie w dzieła sztuki ma sens i w szerszej perspektywie może okazać się intratne. Polski rynek sztuki szacuje się już na ponad 300 milionów złotych obrotu i powoli jego wartość wzrasta.

alt

Rewers obrazu gdańskiego malarza Juliusa Schönrocka


Liderem w obrocie jest nadal warszawska Dessa Unicum, ale liczą się także: Dom Aukcyjny Polswiss Art, krakowska Dessa i Sopocki Dom Aukcyjny. Wśród sprzedawanych dzieł najpopularniejsze jest malarstwo Edwarda Dwurnika, co zadziwia oraz Jerzego Nowosielskego. Nadal dobrze trzyma się Wojciech Kossak, a także Jerzy Fangor. Nie słabnie pozycja artystów ze szkoły Ecole de Paris, ostatnio pokazywanych na wystawie 20-lecia międzywojennego w Muzeum Narodowym w Gdańsku: Mela Muter, Roman Kramsztyk, Mojżesz Kisling czy Leopold Gottlieb. Nadal na szczęście dobre notowania utrzymują polscy malarze wywodzący się ze szkoły monachijskich „sosów”. Jeszcze do niedawna ceny na ich obrazy były najwyższe na aukcjach polskiej sztuki. Obrazy Józefa Brandta, Alfreda Wierusz Kowalskiego, Władysława Czachurskiego posiadają swoją wagę i są poszukiwane. Warto wymienić jeszcze kilka nazwisk autorów od lat utrzymujących się w ścisłej czołówce, poszukiwanych i kupowanych prac na aukcjach, takie ożywienie przeżywa: Tadeusz Kantor, Magdalena Abakanowicz, Jan Lenica i Andrzej Wróblewski.

alt

Aukcja dzieł sztuki warszawskiej Dessy Unicum


Cieszą również nowe tendencje, znaczny wzrost zainteresowania rodzimym rynkiem, sopockiej i gdańskiej szkoły malowania. Takich przedstawicieli jej tradycji jak: Juliusz Studnicki, Jacek Żuławski, Artur Nacht-Samborski, Jan Cybis, Piotr Potworowski. W najbliższym czasie spodziewam się, że do tego grona dołączą malarze studiujący tuż po wojnie w gdańskiej PWSSP: Władysław Jackiewicz, Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Maciej Świeszewski, Henryk Cześnik, Kazimierz Kalkowski, Mieczysław „Mieto” Olszewski, Marek Model.

alt

Rewers obrazu Jana Wojnarskiego


Dużym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się nowe kierunki poszukiwań artystycznych dzieł takich jak plakat czy fotografia. Jednak bez kolekcjonerów polski rynek dzieł sztuki nie mógłby istnieć i się rozwijać, oni są solą inwestowania i tworzenia nowych zbiorów, właśnie im poświęcę następny felieton.

Stanisław Seyfried

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież