Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Malarz Jazzu

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 października 2010 17:09

altKazimierz Śramkiewicz (1914-1998)
Do dziś sąsiedzi z ulicy Podhalańskiej w Oliwie wspominają Pana Kazimierza jako wspaniałego człowieka, uczciwego, życzliwego sąsiada.


Jego losy splatały się niemal przez całe życie z losami jego profesora, którym był Władysław Lam. Spotkali się w poznańskim gimnazjum, gdzie rysunek wykładał Lam, później na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, gdzie prowadzący katedrę Malarstwa i Rysunku prof. Władysław Lam powierzył mu jako studentowi III roku asystenturę w swojej pracowni. Kazimierz Śramkiewicz ukończył Politechnikę w 1939 roku i od razu zaczął wystawiać i to z dużym powodzeniem. Po wojnie, tak jak jego profesora, los skierował do Oliwy, gdzie zamieszkali w jednym domu. Lam na pierwszym piętrze, Śramkiewicz na parterze. Jak okazało się później, w jednym domu zamieszkało dwóch wielkich polskich malarzy a dziś spotykamy się na wystawie z cyklu „ Ocalić od zapomnienia”- co za paradoks. Kazimierz Śramkiewicz wraz ze swoimi kolegami z Oliwy: Władysławem Lamem i Zdzisławem Kałędkiewiczem należą do mainstreamu polskiego malarstwa. Nie bez kozery użyłem tego fachowego zwrotu charakteryzującego główny nurt w muzyce jazzowej, usadowionego gdzieś między jazzem nowoorleańskim a coolem.


Tak jak w malarstwie Śramkiewicza, gdzie muzyka stanowiła jeden z głównych tematów jego obrazów. Ważniejsze od tego było jednak spojrzenie na sztukę. Kiedy on studiował we Lwowie, jego przyszli koledzy, z którymi później spotkał się w 1950 roku w Sopocie, studiowali jeszcze w Paryżu u Józefa Pankiewicza. To był przełomowy moment w twórczości Śramkiewicza, bowiem trafił do szkoły sopockiej w momencie rozkwitu koloryzmu polskiego, wywodzącego się wprost z postimpresjonizmu. Jego obrazy z tego okresu, choć rozpoczął się socrealizm, zachwycają. Credo życiowe, którym kierował się, balansowało między naturą a muzyką. Był realistą. Jednak nie odtwarzał, lecz przekształcał, sięgał głęboko do zasobów swojego intelektu. Poszukiwał drogi, która byłaby przypisana tylko jego twórczości. Powstał zatem indywidualny, rozpoznawalny styl- kompozycja, kolor, stan ducha. Do końca życia wzbogacany, uaktualniany, osiągnął  szczyt w pejzażach morskich, tematyce muzycznej, wreszcie w martwych naturach.


Część tego dorobku możemy zobaczyć na wystawie w Pałacu Opatów. Od pejzaży z Oliwy, Gdyni, Gdańska, poprzez pejzaże z Wenecji, Marsylii, Sycylii, Granady. Od wyjątkowego obrazu zatytułowanego „Po regatach”, po tematy jazzowe i martwe natury malowane w swojej pracowni w latach dziewięćdziesiątych. Kazimierz Śramkiewicz- wykładowca, docent a od 1967 profesor Malarstwa i Rysunku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Wraz ze swoimi kolegami: Arturem Nacht- Samborskim, Juliuszem Studnickim, Jackiem Żuławskim, Januszem Strzałeckim, Stanisławem Borysowskim, Janem Cybisem, Piotrem Potworowskim- spotkali się w Sopocie. Wspólnie tworzyli historię sztuki polskiej. Czy ich też trzeba będzie „ocalić od zapomnienia?”. To wyjątkowa wystawa. Najbardziej nasza, gdańska spośród tych, które ostatnio widziałem. Trzeba ją koniecznie zobaczyć. Pałac Opatów w Oliwie do 20 listopada.
Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież