Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Architekci malują Kaszuby

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 lipca 2019 19:03

Z wielką przyjemnością wziąłem ostatnio udział w wernisażu poplenerowej wystawy „Architekci malują Kaszuby”. Sopocki Dworek Sierakowskich zapełnił się wielbicielami sztuki, a wśród artystów prezentujących prace panowała atmosfera wzajemnej życzliwości i akceptacji dla swojej twórczości, co w sytuacji sensu stricte gdańskich wystaw malarskich nie zawsze jest oczywiste.


Z pewnym zażenowaniem stwierdziłem, że tego rodzaju klimaty coraz rzadziej można oglądać na spotkaniach elity gdańskich malarzy, coś ostatnio uległo zmianie. To jednak sprawa na inną okazję. Wernisaż swoją obecnością zaszczyciła przebywająca na Wybrzeżu Izabella Sierakowska–Tomaszewska, dziedziczka pałacu w Waplewie, ostoi polskości na Powiślu, która przed laty przekazała pałac państwu polskiemu. Dziś znajduje się tam Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

alt

Anna Fikus-Wójcik, Droga leśna


Towarzystwo artystów wywodzących się przede wszystkim z „SARP Wybrzeże” wydało się bardzo życzliwsze wobec własnej sztuki, która niewątpliwie stanowi pewną część artystycznych poczynań trójmiejskich malarzy. Poszukiwanie nowych dróg wypowiedzi artystycznych dobrze przygotowanych do malowania architektów tworzy nowe koncepcje ich kreatywności. Wielopłaszczyznowe poszukiwania artystyczne działają na wyobraźnię daleko dalej niż sobie to wyobrażamy.


Przykładem może być właśnie sopocka wystawa, która jak się okazuje jest kolejną z zapoczątkowanego w 2016 roku wystaw projektu „Architekci malują”. Większość prezentowanych prac to akwarele. Trudna technika nie wybaczająca pomyłek. Artyści przedstawili swobodną interpretację kaszubskiego pejzażu z fachowym uwzględnieniem roli koloru, rysunku, światła i komponowania przestrzeni. Obrazy malowane spontanicznie przenoszą nas do czasów kiedy malarstwo tchnęło dynamicznym koloryzmem Jana Stanisławskiego, kiedy zapisana chwila oddawała poszukiwania harmonii otaczającego świata, a perspektywiczne ujęcia wzmacniały dynamikę obrazu.

alt

Izabella Sierakowska-Tomaszewska


Niestety nie miałem okazji oglądać efektów kilku poprzednich plenerów, ale mniemam, że malarstwo grupy gdańskich architektów jest z jednej strony zachowaniem subtelnych, nostalgicznych obrazów przeszłości zapisujących minione czasy urokliwych obrazów ginącej „krainy naszych przodków”. Z drugiej zaś odzwierciedleniem ich urbanistycznej myśli, kierującej malarstwo w kierunku syntetycznych kompozycji z zachowaniem wyrafinowanych kontekstów kolorystycznych.

alt

Jacek Krenz


W tym miejscu warto przypomnieć, choć w kilku zdaniach przykłady wzajemnego przenikania się, koegzystencji architektury i malarstwa. Temat jest bardzo szeroki i bogaty. Na początku XX wieku kiedy powstawał Wydział Architektury Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku (dziś Politechnika Gdańska) nad kształceniem studentów pieczę sprawowali dwaj znakomici niemieccy malarze, najpierw August von Brandis i od 1910 roku do końca wojny prof. Fritz Pfuhle, malarz swobodnie poruszający się w estetyce szkoły kopenhaskiej, portretach i rysunkach koni. Po wojnie na Wydziale Architektury w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby pojawili się malarze, profesorowie z Lwowa i Wilna: Władysław Lam, Adam Gerżabek, Kazimierz Śramkiewicz, Aleksander Kobzdej oraz znakomity artysta Erwin Elster, a następnie wielu wykładowców którzy zapisali się w annałach Politechniki Gdańskiej, profesorowie: Władysław Czerny, Zdzisław Brodowicz, Anna Fiszer, Aniela Kita, Jan Góra, Wojciech Strzelecki, Jacek Krenz aż do obecnych wykładowców profesorów: Jan Buczkowski, Janusz Osicki i Krzysztof Wróblewski. To oni w wielu sytuacjach, pomimo funkcjonującej obok PWSSP przekształconej później w Akademię Sztuk Pięknych nadawali ton gdańskiej sztuce. Przypomnę tylko, iż pierwsza powojenna wystawa malarstwa na Wybrzeżu odbyła się w 1946 roku właśnie na Politechnice Gdańskiej i to prawdopodobnie w byłej pracowni prof. Fritza Pfuhle na poddaszu głównego budynku. Temat malarstwa wśród gdańskich architektów nadal zasługuje na solidne opracowanie.

alt

Magdalena E. Corvin-Spolitakiewicz oraz Krzysztof Kuczkowski, dyr. Towarzystwa Przyjaciół Sopotu


Spiritus movens sopockiej wystawy jest Magdalena E. Corvin-Spolitakiewicz. Architektka, malarka. Osoba zajmująca się projektowaniem wnętrz oraz nauczaniem. Wykształcona w Kanadzie i USA będąca tam również wykładowcą akademickim. Jako członek zarządów amerykańskich organizacji pozarządowych, zrzeszających architektów, urbanistów oraz innych przedstawicieli zaangażowanych w zrównoważony rozwój miast, aktywnie uczestniczyła w kształtowaniu świadomości ekologicznej w okresie ostatnich 30 lat. Brała czynny udział w procesie transformacji lokalnych społeczności Kalifornii, Minnesoty oraz Wisconsin. Od kwietnia 2010 r. przebywa w Sopocie, swoim rodzinnym mieście. Tu blisko współpracuje z zaprzyjaźnionymi środowiskami architektów i urbanistów. Zaangażowana jest z grupą przyjaciół w projekt „Architekci malują”. Po kilku ciekawych plenerach w tym roku przyszedł czas na pejzaże kaszubskie, a już niedługo, bo 3 sierpnia, rozpoczyna się kolejny plener w Orłowie.

alt

Anna Fikus-Wójcik, Dwór w Sikorzynie


Efektem kaszubskiego pleneru jest właśnie wystawa zorganizowana w Dworku Sierakowskich „Architekci malują Kaszuby”. Autorami prac są: Magdalena E. Corvin-Spolitakiewicz, Jacek Krenz, Anna Fikus-Wójcik, Monika Knoblauch-Kwapińska, Wojciech Nowacki, Elżbieta Waśniewska, Grażyna Księżopolska-Sobczak, Olena Karavaeva, Agnieszka Rózga–Micewicz, Nicolas Szopiński, Irma Kowalke, Beata Steffens, Katarzyna Rajca, Piotr Rzeszot, Aleksandra Marcinek. Wystawa warta zobaczenia potrwa do 30 lipca 2019 r.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież