Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Granice wyobraźni - Janina Gajska Bruzdowicz

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 września 2019 15:17

Przyznam szczerze, że moje klasyczne spojrzenie na sztukę zostało ostatnio poddane ciężkiej próbie. Im dłużej rozmawiałem z autorką wystawy „Przemiany” prezentowanej w Zespole Szkół Plastycznych w Orłowie tym bardziej przyjmowałem punkt widzenia nowoczesnego spojrzenia na dzisiejszą sztukę. To zadziwiające, trudne do zaakceptowania w miejscu powstawania marynistycznych pejzaży Antoniego Suchanka, którego jakość malarstwa nie podlega dyskusji. A jednak otwarcie na nowe tak jak w innych dziedzinach, także w malarstwie musi również następować. Jest jednak jeden warunek, o którym ostatnio rozmawiałem z prof. Henrykiem Cześnikiem. Musi być to coś – sens, głęboka analiza i otwarta głową.


Janina Gajska Bruzdowicz ma to coś, czy to jest przysłowiowy „palec boży”, talent czy artystyczna inteligencja, na pewno wszystko razem, to nie jest odkrywanie nieodkrytego, to coś innego, myślę że duża wiedza, talent i artystyczny nowoczesny smak. Odrzucenie tradycyjnych technik i korzystanie z dobrodziejstw dzisiejszego świata. W Orłowie zobaczyć możemy próbę utrzymania równowagi między tradycyjnym rozumieniem rzeźby, malarstwa, tkaniny, grafiki z obiektami przestrzennymi stworzonymi z niekonwencjonalnych materiałów w indywidualnej technice autorki. Jej formy może nie trzymają się formuły jednorodności, ale to nie oznacza, że brak im spójności, prace artystki są spontaniczne.

alt


Janina Gajska Bruzdowicz jest już na emeryturze, ale zadziwia świeżością i pomysłowością: spirale, wiry, muszle, galaktyczne odniesienia, budowa DNA czy człowiek witruwiański występują jako metafory transformacji na poziomie psychologicznym i duchowym. Występują różne sytuacje znaczeniowe, wzrost i rozpad, ruch wschodzący i opadający. W swoich pracach wykorzystuje różne materiały: wełnę, sizal, drut, nici stalowe, papier, drewno, pierze, len, tekturę itd. Jej widzenie sztuki sięga czasów „nowej figuracji”. To moment w historii kiedy dominacja malarstwa została podważona przez inne media, pojawiła się idea koncepcji, sztuki konceptualnej.

alt

Janina Gajska Bruzdowicz


Dyplom artystka uzyskała w 1980 roku w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Olgierda Truszczyńskiego. Po studiach wykładała w macierzystej uczelni i te lata również ugruntowały i zadecydowały o jej przyszłej drodze artystycznej. W 1988 roku artystka uzyskała posadę w orłowskim liceum i już do emerytury poświęciła się wychowaniu nadzwyczaj uzdolnionej młodzieży.

alt


Pamiętam rozmowę z sopockim rzeźbiarzem i malarzem Mariuszem Otta, absolwentem tego liceum, który opowiadał, że to właśnie osobowość Joanny Gajskiej Bruzdowicz zadecydowała o wyborze przez niego rzeźby jako wiodącego kierunku. Wspominał wspaniałe zajęcia i wykłady dotyczące pracy z drewnem na snycerstwie.

alt


Dziś wystawa w Galerii Debiut w orłowskim liceum daje dużo do myślenia, porusza, dociera błyskawicznie do utalentowanej młodzieży, odkrywa głębokie wartości sztuki, a jednocześnie otwiera drogę do rozumienia nowoczesności w dzisiejszym jej pojmowaniu. Zdumiony byłem wielkim zainteresowaniem młodzieży i ich trafnych, fachowych komentarzy. Kompozycje autorki inspirowane poezją, historią, literaturą, ekologią, zagrożeniami technologicznymi dzisiejszych czasów, dają dużo możliwości komponowania, nowego uchwycenia przestrzeni i ujawnienia tego co znajduje się poza czasem. Swoboda autorki w zastosowaniu tematu, materiałów, prowadzeniu eksperymentów, wielorakość poszukiwań odkrywa nowe możliwości. Orłowska wystawa to lekcja inteligentnej, przemyślanej twórczości, wyznaczającej miejscowej młodzieży odpowiedni kierunek swoich poszukiwań.

alt


Wystawa potrwa do 3.10. 2019, Zespół Szkół Plastycznych, Galeria Debiut ul. Orłowska 8

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież