Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ci, którzy odeszli są wśród nas – rok 2021

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 listopada 2021 11:33

Już po raz siódmy Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich, zaprasza do obejrzenia wystawy „Ci, którzy odeszli są wśród nas”. To cykl malarstwa artystów, którzy już odeszli, zmarli w ostatnich kilku miesiącach.


Wystawa organizowana przez sopocką malarkę, działaczkę kultury Rosvitę Stern, przypomina niedawno zmarłe postaci wybrzeżowych artystów. Sopocka malarka wiele sił poświęca na rzecz animacji wydarzeń gdańskiej kultury i sztuki. Dziś realizuje swoje pomysły zapisując najnowsze wydarzenia i kultywując pamięć o ludziach tworzących atmosferę i ducha kultury na Wybrzeżu. Nie jest kronikarzem, ale pozwala zapamiętać te ulotne chwile ich niedawnej świetności.

alt

Bogdan Wręczycki


Sama wywodzi się z patriotycznej rodziny polskich działaczy w Wolnym Mieście Gdańsku i jej działania wynikają z potrzeby przeniesienia tamtych treści do dzisiejszych czasów. Odnajduje wiele wartości w tych prezentacjach, choćby poprzez konstrukcję wystawienniczą. Jako sopocko-gdańska malarka kończąca PWSSP w Gdańsku z dużym doświadczeniem, znająca środowisko jest kuratorem tych wystaw. W większości wcześniej znała osoby, którym poświęcone są te wystawy. W ubiegłym roku ekspozycja poświęcona była malarzom wywodzącym się z orłowskiego liceum, które obchodziło 75. rocznicę swego powstania. Czworo z nich: Zdzisława Cybulska, prof. Adam Haras, Zbigniew Jóźwik i Andrzej Lipniewski kończyło orłowskie liceum, natomiast Halina Stec przez jakiś czas była jego wykładowcą, tak zresztą jak Andrzej Lipniewski i Zbigniew Jóźwik.

alt

Andrzej Socha


W tym miejscu warto zaznaczyć, że środowisko wybrzeżowych artystów poniosło duże straty bowiem w ostatnim czasie, oprócz wyżej wymienionych, odeszli także malarze niezwiązani z orłowskim liceum. Niezapomniany profesor Andrzej Dyakowski, Boguchwała Bramińska i sopocka kolorystka Ewa Hoffman-Rosińska, która przez wiele lat łączyła te najdawniejsze powojenne czasy kolorystycznego Sopotu z dniem dzisiejszym. Przypomnę, że była wychowawcą, prof. Marka Modela, którego prace znalazły się na tegorocznej wystawie. Zupełnie niespodziewanie w maju 2020 roku, po krótkiej i ciężkiej chorobie, profesor odszedł. Odszedł w momencie otwierania się nowych perspektyw. Jego spuścizna malarska jeszcze przez jakiś czas będzie odsłaniać jego zapatrywania na rozwiązywanie formalnych zagadnień malarskich. Na wystawie zobaczyć możemy parę starszych mniej znanych obrazów, będących w sztuce Modela pewnym etapem niekonwencjonalnych środków stylistycznych. Dziś sopocka wystawa potwierdza jego zjawiskową osobowość. Wypracował własny język plastyki, ale nie lekceważył fundamentalnych zasad klasycznej abstrakcji, kolor był najważniejszym elementem pełnej ekspresji kompozycji figuratywnej, choć zdarzają się również martwe natury. Linia decydowała o swobodzie kompozycji, później kolor. Szukanie nowych akcentów jego zrozumiałej choć trudnej narracji, podnosiło ciśnienie, budziło olbrzymie zainteresowanie i na pewno wejdzie do kanonu sztuki gdańskiego malarstwa. Prace prof. Marka Modela wiszą w sali im. Fryderyka Chopina do tej pory znanej jako sala fortepianowa.

alt

Jacek Mydlarski


Obok w tej samej sali prezentowane są prace Bogdana Wręczyckiego, ucznia prof. Władysława Jackiewcza. Nie miałem okazji poznać artysty, ale prezentowane obrazy wyraźnie wskazują na sopocko-gdańskie pochodzenie wrażliwości malarza. Trudno wywodzić jego stylistykę z zauroczenia prof. Jackiewicza odmianą paryskiego koloryzmu w wydaniu sopockim, ale w malarstwie Wręczyckiego można doszukać się takich analogii. Lubię takie malarstwo i mam nadzieję, że to nie jest jeszcze jego koniec, zasługuje na przetrwanie przynajmniej kilku pokoleń, bowiem wywodzi się z wysokiej sztuki.

alt

Jerzy Wereszczyński


W sali błękitnej, dziś im. Kamila Cypriana Norwida, wiszą obrazy Andrzeja Sochy, jak kiedyś o nim pisałem „malarza myśli”. Czerpał swoje wizje z głębin talentu, intelektu i smaku. Żadne style, prądy czy kierunki nie miały wpływu na jego twórczość. Jego sztuka rodziła się w zaciszu i zakamarkach artystycznej świadomości, którą starał się odseparować od zewnętrznego świata. Miał duży szacunek do swoich nauczycieli malarstwa, pani Blanki Olszewskiej z lubelskiego plastyka oraz gdańskich profesorów Kazimierza Ostrowskiego i Jacka Żuławskiego, podkreślał, że w swoich wykładach kładli nacisk raczej na zrozumienie zasad i wskazywanie drogi, niż na samą naukę. Sam tworzył koncepcję malowania. Obrazy zrodzone jedynie dzięki rzeczywistym doznaniom objawiały się gdzieś między głową, a ręką i prowadziły dukt pędzla tak, a nie inaczej, nigdy bezmyślnie. Fragment pierwszej myśli, czy pierwszego skojarzenia, często słabo rozpoznawalny, wskazywał drogę. Ujawniał się kolorem, fragmentem kompozycji, linią czy kreską. Kierował wówczas myśli we właściwą stronę. Te znaki w połączeniu tworzyły pewien alfabet. Na początku dość trudny. Jego kreacja nie była prosta, ale po chwili wszystko stawało się zrozumiałe, bo są to znaki estetyzujące i adekwatne do rzeczywistych przedmiotów. Artysta bronił swojej postawy, która pozwalała mu zachować różnorodność i poruszać się cały czas w granicach czystej sztuki. Sztuki, która rzeczywiście nie wszystkim musiała się podobać i nie wszyscy musieli się z nią identyfikować, nie mówiąc już o jej kupowaniu. Jednak doświadczenia amerykańskie, azjatyckie i europejskie pozwoliły mu docenić swoją pracę, która sama w sobie stanowiła już wielką nagrodę i była radością jego życia. Andrzej Socha był artystą nieodgadnionym o spokojnym usposobieniu, opanowany, nie goniący za poklaskiem i promocją, mało zauważalny, nie poddający się modom i tendencjom. Artysta w 2015 roku uhonorowany został Specjalną Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, za wielki kunszt warsztatu i niezwykłą estetykę oraz za upowszechnianie i ochronę kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego. Odszedł w czerwcu 2021 roku.

alt

Michał Bartoszewicz


W sali Cypriana Kamila Norwida prezentowane są także prace Jacka Mydlarskiego, malarza, reżysera dokumentalisty. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Władysława Jackiewicza na początku lat 80. XX wieku. Znalazł swoją drogę wyrażania sztuki, jego malarstwo stanowiło osobny byt. Czasami mijaliśmy się w drzwiach pracowni profesora Jackiewicza. Zapewne rozmowy dotyczyły podobnych spraw, ale sztuka dominowała. Wysublimowane prace budowane z różnych tonacji bieli, oszczędne, powściągliwe przypuszczam że były, malowane w ciszy i wyrażały wizualizację swoich przemyśleń. Artysta odszedł w sierpniu 2020 roku, był reżyserem filmów dokumentalnych, które realizował wraz ze swoją żoną.

alt

Marek Model


Wystawę uzupełniają jeszcze prace dwóch artystów, którzy odeszli w ostatnich miesiącach to kopista Michał Bartoszewicz i pastelista Jerzy Wereszczyński, którym na pewno należy się także osobne słowo.

Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież