Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lechia to znaczy Polska - piłkarz generałem Wojska Polskiego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 26 czerwca 2021 13:33

Gen. brygady Karol Dymanowski zostanie awansowany 15 sierpnia 2021 roku do stopnia Generała Dywizji. Nominacje wręczy Prezydent RP. To gdańszczanin i wychowanek Lechii Gdańsk.


Generał Karol Dymanowski, obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu kwatery głównej dowództwa NATO odpowiedzialnego za prowadzenie operacji (SHAPE) – poinformował prezydent. Dlaczego to takie ważne? Karol Dymanowski to gdańszczanin i wychowanek Lechii Gdańsk.

alt


Od 4 lat w stopniu generalskim jest Karol Dymanowski, wychowanek gdańskiej Lechii, który debiutował w seniorskiej piłce w wieku 17 lat. To był mecz derbowy Lechia - Bałtyk (3:0) w III lidze sezonu 1994/95.

alt

Rok 2017 - pierwsza nominacja Karola Dymanowskiego na stopień generała brygady


Rocznik 1977 był trochę nieszczęśliwym rocznikiem wśród grup młodzieżowych na Traugutta. W tamtych czasach najlepsi juniorzy byli w roczniku 1975. Mistrzowie Polscy do lat 16 i wicemistrzowie Polski Juniorów do lat 18. Pod wodzą trenera Jerzego Brzyskiego tacy młodzieżowcy jak: Grzesiu Szamotulski, Sławek Pietkiewicz, Marcin Kubsik, Marcin Mięciel i Piotr Filipik to wielokrotni reprezentanci Polski w kilku kategoriach wiekowych. Kolejnym utytułowanym rocznikiem w Lechii byli podopieczni trenera Józka Gładysza urodzeni w roku 1978/79. Arek Kołodziej, Marek Zieńczuk, Tomek Dawidowski, Paweł Śleszyński i Grzesiu Król to mistrzowie Polski do lat 16 i walczący o medale brązowe do lat 18.


Rocznik 1976/77 to podopieczni trenera Krzysztofa Słabika. Z tej właśnie grupy młodzieżowców został powołany do I drużyny seniorów Lechii Karol Dymanowski, ofensywny pomocnik.
- To był ciekawy chłopak - wspomina Marian Geszke, ówczesny trener Lechii Gdańsk. - Z juniorów powołałem do I drużyny dwóch: Grzesia Króla i Karola Dymanowskiego. Pierwszy to filigranowy i szybki skrzydłowy, drugi to ofensywny pomocnik z dużą techniką użytkową. Karol nie był tak przebojowy i bezczelny jak Grzesiu, który grał wśród seniorów bez respektu i bojaźliwości. Pamiętam, że w derbach Lechia - Bałtyk (3:0) na kilkanaście minut przed końcem właśnie wymieniłem zmęczonego już Grzesia na Karola. Zagrał poprawnie i bez błędów. To była jesień 1994 roku, a już w styczniu odszedłem z klubu. Nie wiem jak się potoczyła dalej kariera Karola. A tu nagle słyszę: Karol generałem!


Karol Dymanowski kariery w Lechii co prawda nie zrobił, ale zdecydował się na służbę Ojczyźnie w Wojsku Polskim. 3 lata temu były piłkarz Lechii płk. Dymanowski został generałem. Był to pierwszy w historii polski piłkarz z biało-zielonym rodowodem, który tak wysoko zaszedł w strukturach wojskowych.


Gen. Karol Dymanowski jest od stycznia 2017 roku dyrektorem Departamentu Polityki Zbrojeniowej (wcześniej był zastępcą dyrektora DPZ), stopień generała brygady otrzymał w 2018 roku. Przed przejściem do MON gen. Dymanowski był krótko szefem zarządu działań niekinetycznych w DGRSZ, natomiast przez około trzy lata szefował sekretariatowi Dowódcy Sił Powietrznych i Dowódcy Generalnego RSZ (w czasie, gdy funkcje te pełnił gen. broni pil. Lech Majewski). Służył też w 1 Ośrodku Radioelektronicznym i w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej DSP. W 2010 r. jako jedyny oficer polskich Sił Powietrznych został wybrany na przewodniczącego eksperckiej grupy roboczej podległej Konferencji Krajowych Dyrektorów ds. Uzbrojenia.


W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia, prezydent Andrzej Duda wręczy 11 nominacji generalskich, po pięć na stopień generała brygady i generała dywizji oraz jedną na stopień wiceadmirała.


Akty mianowania zostaną oficjalnie wręczone przez Prezydenta 15 sierpnia w dniu obchodów Święta Wojska Polskiego, największego żołnierskiego święta przypadającego w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

(gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: