Dr hab. Grzegorz Berendt powołany na stanowisko p.o. Dyrektora MIIWŚ w... » Z dniem 24 lipca 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński powie... Żniwa na dobre w Elewarr Oddział Malbork » Na Pomorzu rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi skup rzepaku i pszenicy. Pierwsze dostawy wjechały do... Karol Nawrocki zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Świ... » 23 lipca 2021 r. dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ... Karol Nawrocki wybrany na nowego prezesa IPN » Senat wyraził zgodę na powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. 52 senatorów było... Iwiński ostro o Czarzastym » Eksperyment pod nazwą autorska partia Włodzimierza Czarzastego kończy się na naszych oczach. Niezale... Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy » Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu: Fundacji PZU oraz Instytutu Dzie... Agnieszka Wojciechowska van Heukelom: Kto głosuje na oszustów jest ich... » Ze społeczniczką, byłą działaczką opozycji antykomunistycznej ( NZS na Uniwersytecie Łódzkim), aktyw... W cieniu bursztynu - sportowa nędza... » Pozostają w cieniu stadionu w Letnicy. Zapomniane, opuszczone, zlikwidowane, wyburzone. Nie mają bur... Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" po wystąpieniu Donalda Tuska w Gda... » Członkowie Stowarzyszenia Godność, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 r. strajkowali w s... Ofensywa polityczna Platformy wyrusza » Polska rządzona przez PiS i koalicjantów jako kraj permanentnej inwigilacji, podsłuchowego programu ...
Reklama
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
niedziela, 11 lipca 2021 20:22
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
Dorota Zabłudowska, sędzia X wydziału karnego Sądu Rejonowego
Igrzyska z Gdańską
sobota, 24 lipca 2021 09:43
Igrzyska z Gdańską


Trójmiejscy medaliści
Krótka radość Lechii w Białymstoku
sobota, 24 lipca 2021 19:11
Krótka radość Lechii w Białymstoku
Na inaugurację sezonu 2021/2022 Lechia zdobyła jeden punkt.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Morze, nasze morze
poniedziałek, 12 lipca 2021 14:50
Morze, nasze morze
Motyw morza, często decyduje o atrakcyjności obrazu. Dlatego bardzo

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lechia to znaczy Polska - piłkarz generałem Wojska Polskiego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 26 czerwca 2021 13:33

Gen. brygady Karol Dymanowski zostanie awansowany 15 sierpnia 2021 roku do stopnia Generała Dywizji. Nominacje wręczy Prezydent RP. To gdańszczanin i wychowanek Lechii Gdańsk.


Generał Karol Dymanowski, obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu kwatery głównej dowództwa NATO odpowiedzialnego za prowadzenie operacji (SHAPE) – poinformował prezydent. Dlaczego to takie ważne? Karol Dymanowski to gdańszczanin i wychowanek Lechii Gdańsk.

alt


Od 4 lat w stopniu generalskim jest Karol Dymanowski, wychowanek gdańskiej Lechii, który debiutował w seniorskiej piłce w wieku 17 lat. To był mecz derbowy Lechia - Bałtyk (3:0) w III lidze sezonu 1994/95.

alt

Rok 2017 - pierwsza nominacja Karola Dymanowskiego na stopień generała brygady


Rocznik 1977 był trochę nieszczęśliwym rocznikiem wśród grup młodzieżowych na Traugutta. W tamtych czasach najlepsi juniorzy byli w roczniku 1975. Mistrzowie Polscy do lat 16 i wicemistrzowie Polski Juniorów do lat 18. Pod wodzą trenera Jerzego Brzyskiego tacy młodzieżowcy jak: Grzesiu Szamotulski, Sławek Pietkiewicz, Marcin Kubsik, Marcin Mięciel i Piotr Filipik to wielokrotni reprezentanci Polski w kilku kategoriach wiekowych. Kolejnym utytułowanym rocznikiem w Lechii byli podopieczni trenera Józka Gładysza urodzeni w roku 1978/79. Arek Kołodziej, Marek Zieńczuk, Tomek Dawidowski, Paweł Śleszyński i Grzesiu Król to mistrzowie Polski do lat 16 i walczący o medale brązowe do lat 18.


Rocznik 1976/77 to podopieczni trenera Krzysztofa Słabika. Z tej właśnie grupy młodzieżowców został powołany do I drużyny seniorów Lechii Karol Dymanowski, ofensywny pomocnik.
- To był ciekawy chłopak - wspomina Marian Geszke, ówczesny trener Lechii Gdańsk. - Z juniorów powołałem do I drużyny dwóch: Grzesia Króla i Karola Dymanowskiego. Pierwszy to filigranowy i szybki skrzydłowy, drugi to ofensywny pomocnik z dużą techniką użytkową. Karol nie był tak przebojowy i bezczelny jak Grzesiu, który grał wśród seniorów bez respektu i bojaźliwości. Pamiętam, że w derbach Lechia - Bałtyk (3:0) na kilkanaście minut przed końcem właśnie wymieniłem zmęczonego już Grzesia na Karola. Zagrał poprawnie i bez błędów. To była jesień 1994 roku, a już w styczniu odszedłem z klubu. Nie wiem jak się potoczyła dalej kariera Karola. A tu nagle słyszę: Karol generałem!


Karol Dymanowski kariery w Lechii co prawda nie zrobił, ale zdecydował się na służbę Ojczyźnie w Wojsku Polskim. 3 lata temu były piłkarz Lechii płk. Dymanowski został generałem. Był to pierwszy w historii polski piłkarz z biało-zielonym rodowodem, który tak wysoko zaszedł w strukturach wojskowych.


Gen. Karol Dymanowski jest od stycznia 2017 roku dyrektorem Departamentu Polityki Zbrojeniowej (wcześniej był zastępcą dyrektora DPZ), stopień generała brygady otrzymał w 2018 roku. Przed przejściem do MON gen. Dymanowski był krótko szefem zarządu działań niekinetycznych w DGRSZ, natomiast przez około trzy lata szefował sekretariatowi Dowódcy Sił Powietrznych i Dowódcy Generalnego RSZ (w czasie, gdy funkcje te pełnił gen. broni pil. Lech Majewski). Służył też w 1 Ośrodku Radioelektronicznym i w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej DSP. W 2010 r. jako jedyny oficer polskich Sił Powietrznych został wybrany na przewodniczącego eksperckiej grupy roboczej podległej Konferencji Krajowych Dyrektorów ds. Uzbrojenia.


W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia, prezydent Andrzej Duda wręczy 11 nominacji generalskich, po pięć na stopień generała brygady i generała dywizji oraz jedną na stopień wiceadmirała.


Akty mianowania zostaną oficjalnie wręczone przez Prezydenta 15 sierpnia w dniu obchodów Święta Wojska Polskiego, największego żołnierskiego święta przypadającego w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

(gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: