Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lechia to znaczy Polska - piłkarz generałem Wojska Polskiego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 26 czerwca 2021 13:33

Gen. brygady Karol Dymanowski zostanie awansowany 15 sierpnia 2021 roku do stopnia Generała Dywizji. Nominacje wręczy Prezydent RP. To gdańszczanin i wychowanek Lechii Gdańsk.


Generał Karol Dymanowski, obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu kwatery głównej dowództwa NATO odpowiedzialnego za prowadzenie operacji (SHAPE) – poinformował prezydent. Dlaczego to takie ważne? Karol Dymanowski to gdańszczanin i wychowanek Lechii Gdańsk.

alt


Od 4 lat w stopniu generalskim jest Karol Dymanowski, wychowanek gdańskiej Lechii, który debiutował w seniorskiej piłce w wieku 17 lat. To był mecz derbowy Lechia - Bałtyk (3:0) w III lidze sezonu 1994/95.

alt

Rok 2017 - pierwsza nominacja Karola Dymanowskiego na stopień generała brygady


Rocznik 1977 był trochę nieszczęśliwym rocznikiem wśród grup młodzieżowych na Traugutta. W tamtych czasach najlepsi juniorzy byli w roczniku 1975. Mistrzowie Polscy do lat 16 i wicemistrzowie Polski Juniorów do lat 18. Pod wodzą trenera Jerzego Brzyskiego tacy młodzieżowcy jak: Grzesiu Szamotulski, Sławek Pietkiewicz, Marcin Kubsik, Marcin Mięciel i Piotr Filipik to wielokrotni reprezentanci Polski w kilku kategoriach wiekowych. Kolejnym utytułowanym rocznikiem w Lechii byli podopieczni trenera Józka Gładysza urodzeni w roku 1978/79. Arek Kołodziej, Marek Zieńczuk, Tomek Dawidowski, Paweł Śleszyński i Grzesiu Król to mistrzowie Polski do lat 16 i walczący o medale brązowe do lat 18.


Rocznik 1976/77 to podopieczni trenera Krzysztofa Słabika. Z tej właśnie grupy młodzieżowców został powołany do I drużyny seniorów Lechii Karol Dymanowski, ofensywny pomocnik.
- To był ciekawy chłopak - wspomina Marian Geszke, ówczesny trener Lechii Gdańsk. - Z juniorów powołałem do I drużyny dwóch: Grzesia Króla i Karola Dymanowskiego. Pierwszy to filigranowy i szybki skrzydłowy, drugi to ofensywny pomocnik z dużą techniką użytkową. Karol nie był tak przebojowy i bezczelny jak Grzesiu, który grał wśród seniorów bez respektu i bojaźliwości. Pamiętam, że w derbach Lechia - Bałtyk (3:0) na kilkanaście minut przed końcem właśnie wymieniłem zmęczonego już Grzesia na Karola. Zagrał poprawnie i bez błędów. To była jesień 1994 roku, a już w styczniu odszedłem z klubu. Nie wiem jak się potoczyła dalej kariera Karola. A tu nagle słyszę: Karol generałem!


Karol Dymanowski kariery w Lechii co prawda nie zrobił, ale zdecydował się na służbę Ojczyźnie w Wojsku Polskim. 3 lata temu były piłkarz Lechii płk. Dymanowski został generałem. Był to pierwszy w historii polski piłkarz z biało-zielonym rodowodem, który tak wysoko zaszedł w strukturach wojskowych.


Gen. Karol Dymanowski jest od stycznia 2017 roku dyrektorem Departamentu Polityki Zbrojeniowej (wcześniej był zastępcą dyrektora DPZ), stopień generała brygady otrzymał w 2018 roku. Przed przejściem do MON gen. Dymanowski był krótko szefem zarządu działań niekinetycznych w DGRSZ, natomiast przez około trzy lata szefował sekretariatowi Dowódcy Sił Powietrznych i Dowódcy Generalnego RSZ (w czasie, gdy funkcje te pełnił gen. broni pil. Lech Majewski). Służył też w 1 Ośrodku Radioelektronicznym i w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej DSP. W 2010 r. jako jedyny oficer polskich Sił Powietrznych został wybrany na przewodniczącego eksperckiej grupy roboczej podległej Konferencji Krajowych Dyrektorów ds. Uzbrojenia.


W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia, prezydent Andrzej Duda wręczy 11 nominacji generalskich, po pięć na stopień generała brygady i generała dywizji oraz jedną na stopień wiceadmirała.


Akty mianowania zostaną oficjalnie wręczone przez Prezydenta 15 sierpnia w dniu obchodów Święta Wojska Polskiego, największego żołnierskiego święta przypadającego w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

(gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: