“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lechia to znaczy Polska - piłkarz generałem Wojska Polskiego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 26 czerwca 2021 13:33

Gen. brygady Karol Dymanowski zostanie awansowany 15 sierpnia 2021 roku do stopnia Generała Dywizji. Nominacje wręczy Prezydent RP. To gdańszczanin i wychowanek Lechii Gdańsk.


Generał Karol Dymanowski, obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu kwatery głównej dowództwa NATO odpowiedzialnego za prowadzenie operacji (SHAPE) – poinformował prezydent. Dlaczego to takie ważne? Karol Dymanowski to gdańszczanin i wychowanek Lechii Gdańsk.

alt


Od 4 lat w stopniu generalskim jest Karol Dymanowski, wychowanek gdańskiej Lechii, który debiutował w seniorskiej piłce w wieku 17 lat. To był mecz derbowy Lechia - Bałtyk (3:0) w III lidze sezonu 1994/95.

alt

Rok 2017 - pierwsza nominacja Karola Dymanowskiego na stopień generała brygady


Rocznik 1977 był trochę nieszczęśliwym rocznikiem wśród grup młodzieżowych na Traugutta. W tamtych czasach najlepsi juniorzy byli w roczniku 1975. Mistrzowie Polscy do lat 16 i wicemistrzowie Polski Juniorów do lat 18. Pod wodzą trenera Jerzego Brzyskiego tacy młodzieżowcy jak: Grzesiu Szamotulski, Sławek Pietkiewicz, Marcin Kubsik, Marcin Mięciel i Piotr Filipik to wielokrotni reprezentanci Polski w kilku kategoriach wiekowych. Kolejnym utytułowanym rocznikiem w Lechii byli podopieczni trenera Józka Gładysza urodzeni w roku 1978/79. Arek Kołodziej, Marek Zieńczuk, Tomek Dawidowski, Paweł Śleszyński i Grzesiu Król to mistrzowie Polski do lat 16 i walczący o medale brązowe do lat 18.


Rocznik 1976/77 to podopieczni trenera Krzysztofa Słabika. Z tej właśnie grupy młodzieżowców został powołany do I drużyny seniorów Lechii Karol Dymanowski, ofensywny pomocnik.
- To był ciekawy chłopak - wspomina Marian Geszke, ówczesny trener Lechii Gdańsk. - Z juniorów powołałem do I drużyny dwóch: Grzesia Króla i Karola Dymanowskiego. Pierwszy to filigranowy i szybki skrzydłowy, drugi to ofensywny pomocnik z dużą techniką użytkową. Karol nie był tak przebojowy i bezczelny jak Grzesiu, który grał wśród seniorów bez respektu i bojaźliwości. Pamiętam, że w derbach Lechia - Bałtyk (3:0) na kilkanaście minut przed końcem właśnie wymieniłem zmęczonego już Grzesia na Karola. Zagrał poprawnie i bez błędów. To była jesień 1994 roku, a już w styczniu odszedłem z klubu. Nie wiem jak się potoczyła dalej kariera Karola. A tu nagle słyszę: Karol generałem!


Karol Dymanowski kariery w Lechii co prawda nie zrobił, ale zdecydował się na służbę Ojczyźnie w Wojsku Polskim. 3 lata temu były piłkarz Lechii płk. Dymanowski został generałem. Był to pierwszy w historii polski piłkarz z biało-zielonym rodowodem, który tak wysoko zaszedł w strukturach wojskowych.


Gen. Karol Dymanowski jest od stycznia 2017 roku dyrektorem Departamentu Polityki Zbrojeniowej (wcześniej był zastępcą dyrektora DPZ), stopień generała brygady otrzymał w 2018 roku. Przed przejściem do MON gen. Dymanowski był krótko szefem zarządu działań niekinetycznych w DGRSZ, natomiast przez około trzy lata szefował sekretariatowi Dowódcy Sił Powietrznych i Dowódcy Generalnego RSZ (w czasie, gdy funkcje te pełnił gen. broni pil. Lech Majewski). Służył też w 1 Ośrodku Radioelektronicznym i w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej DSP. W 2010 r. jako jedyny oficer polskich Sił Powietrznych został wybrany na przewodniczącego eksperckiej grupy roboczej podległej Konferencji Krajowych Dyrektorów ds. Uzbrojenia.


W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia, prezydent Andrzej Duda wręczy 11 nominacji generalskich, po pięć na stopień generała brygady i generała dywizji oraz jedną na stopień wiceadmirała.


Akty mianowania zostaną oficjalnie wręczone przez Prezydenta 15 sierpnia w dniu obchodów Święta Wojska Polskiego, największego żołnierskiego święta przypadającego w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

(gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: