Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dni Otwarte Żuławskich Zabytków

Po raz jedenasty Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski wraz z kilkudziesięcioma partnerami z Żuław zaprasza do udziału w Dniach Otwartych Zabytków. Kilkadziesiąt miejsc udostępnionych dla zwiedzających, spacery tematyczne i rozmowy z unikatowymi ludźmi to nie lada gratka dla wszystkich miłośników delty Wisły. Zapraszamy na Żuławy 22-23 czerwca!


Dni Otwarte Żuławskich Zabytków to jedno z najważniejszych wydarzeń na Żuławach. W dwa dni w roku dla turystów, pasjonatów udostępniane są zabytkowe kościoły, domy podcieniowe, budynki użyteczności publicznej oraz wiele innych starych miejsc z niesamowitą historią. To możliwość porozmawiania z ich właścicielami i wysłuchania opowieści o ratowaniu, ochronie krajobrazu kulturowego delty Wisły.

alt


Od 2013 roku organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski. Jak podkreśla jego prezes Marek Opitz, sam będący właścicielem zabytkowego obiektu - domu podcieniowego Mały Holender: gdy zorganizowaliśmy pierwszą edycję Dni Otwartych Żuławskich Zabytków było to wyłącznie kilka obiektów, w większości udostępnionych przez naszych znajomych lub sympatyków Klubu Nowodworskiego, głównie z powiatu nowodworskiego. Już wtedy dostrzegliśmy duże zainteresowanie wydarzeniem. Dziś Dni Otwarte to wielkie wydarzenie, które przyciąga ludzi z całej Polski. Z czego bardzo się cieszymy, bo to zawsze ma duże znaczenie zarówno dla rozwoju turystyki i promocji Żuław, ale także zachowania tych obiektów.

alt


Tegoroczna edycja Dni Otwartych Żuławskich Zabytków odbędzie się już po raz jedenasty. W tym podczas dwóch dni 22 i 23 czerwca będzie można zobaczyć 46 miejsc wśród nich są zabytkowe domy podcieniowe w Marynowach, Cyganku/Żelichowie czy Trutnowach. Jak co roku sporo atrakcji dla zwiedzających przygotowali właściciele zagrody Schonbaum Chmielove czy domu podcieniowego w Mikoszewie.


Sporo będzie się działo również na Żuławach Gdańskich - zaznacza historyk z Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim Łukasz Kępski. W Mokrym Dworze będzie można zapoznać się z historią przeniesionego z Wyszogrodu wiatrak typu paltrak. W Wiślinie natomiast zostanie zaprezentowana drewniana wieża/brama cmentarna wzniesiona przez Jakuba Jantzena w końcu XVIII w., w której wnętrzu zachowały się niesamowite inskrypcje. Będzie możliwość wysłuchania wykładu przygotowanego w Bibliotece na Żuławach. A co najważniejsze będzie można wejść i zobaczyć wnętrze oszałamiającego - moim zdaniem - kościoła w Krzywym Kole.

alt


Jednym z głównych wydarzeń będzie również wykład prof. Piotra Bireckiego z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu poświęcony sztuce sakralnej na Żuławach. Odbędzie się on 23 czerwca o godz. 11:00 w Cerkwi pw. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie.

alt


W tym roku pojawiły się również spacery tematyczne. Duża zasługa w tym nowych przewodników po Muzeum Żuławskim. W trakcie Dni Otwartych Żuławskich Zabytków będziemy wspólnie zwiedzać Tujsk, Rybinę, Cyganek/Żelichowo oraz Nowy Dwór Gdański - mówi Łukasz Kępski. Osobiście zachęcam do rozpoczęcia swoje przygody z Żuławami od Muzeum Żuławskiego mieszczącego się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Tam również czekać będzie na Państwa przewodnik.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież