“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wojciech Fułek zaprasza na cykl spotkań przy kawiarnianym stoliku

„Posłuchajmy razem” to cykl cotygodniowych spotkań w kawiarni Konsulatu Kultury, podczas którego prezentowane będą m.in. słuchowiska radiowe Wojciecha Fułka, zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia oraz Radio Gdańsk. Gospodarz zajrzy też do archiwum radiowego, żeby przypomnieć uczestnikom spotkań inne ciekawe inscenizacje teatralne.



Raz w miesiącu autor zapraszać też będzie trójmiejskich aktorów lub adeptów tego zawodu (z gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym) do zaprezentowania wybranego tekstu w wersji czytanej na żywo.


12 marca 2019, wtorek, godz. 19 – „Drzwi”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyser: Janusz Kukuła
Realizator: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn

Obsada: Krzysztof Gosztyła (Pan X), Anna Cieślak (Joanna-dziennikarka radiowa), Elżbieta Kijowska (Berenika), Joanna Jeżewska (Magdalena), Grzegorz Kwiecień (Krzysiek), Andrzej Blumenfeld (Samuel)

Metafizyczna opowieść o przenikaniu kultur i poszukiwaniu nadziei.

Joanna, młoda dziennikarka radiowa (Anna Cieślak) po raz pierwszy może zrealizować samodzielną pracę reportażową. Chce zrobić reportaż o drzwiach, które według niej są pojemną metaforą różnych aspektów życia. By zrealizować swój reportaż, wybiera się do Pana X (Krzysztof Gosztyła), którego drzwi wydają jej się wyjątkowo interesujące. Spotkanie z dojrzałym mężczyzną, erudytą, znacząco wpływa na jej pracę i życie…

Premiera w Teatrze Polskiego Radia – 2012


19 MARA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ŁÓŻKA”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

W sztuce „Łóżka” autor wrzuca swoich bohaterów w sytuację wyjątkową. Kilku mężczyzn spotyka się w jednej szpitalnej sali. Pochodzą z różnych środowisk, dzieli ich wiek, zawód, doświadczenie. Jest jednak coś co ich łączy – konieczność przebywania w szpitalu z powodu choroby. W rozmowach przerywanych medycznymi zabiegami snują swoje historie, kłócą się z powodów światopoglądowych. W jednej kwestii muszą się jednak zgodzić – wszyscy pozostajemy bezradni wobec choroby, cierpienia, odchodzenia. Sztuka „Łóżka” została zrealizowana w Teatrze Polskiego Radia w roku 2011 w reżyserii Janusza Kukuły, miała premierę na antenie III Programu PR, a także uzyskała wyróżnienie specjalne na sopockim Festiwalu DWA TEATRY w roku 2012.Była również prezentowana przez wybrzeżowych aktorów na żywo ramach „dworkowego” cyklu Teatr przy Stole w roku 2015.

Magdalena Zawadzka (Siostra), Adam Ferency (Kaszub), Stanisław Brudny (Dziadek), Marcin Przybylski (Poeta), Krzysztof Gosztyła (Jakub), Kazimierz Kaczor (Ksiądz), Henryk Talar (Sambor), Andrzej Ferenc (Lekarz), Agnieszka Judycka (Anioł), Tomasz Marzecki (Głos)

Produkcja Teatr Polskiego Radia, premiera na „Scenie  teatralnej Trójki”, 2012


26 MARCA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ŻYCIE POZAGROBOWE I POZAMAŁŻEŃSKIE”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski

Występują m.in. Anna Chodakowska, Wiktor Zborowski, Grzegorz Damięcki.

„Życie pozagrobowe i pozamałżeńskie” to groteska ukazująca przede wszystkim stereotypy naszych zachowań podczas dwu ważnych sytuacji życiowych: wesela i stypy.

Akcja montowana jest równolegle: raz wesele, raz stypa. Leje się wódka, ludzie gadają, co im ślina na język przyniesie, emocje tonuje ksiądz (jak wiadomo – ważna persona podczas tych zdarzeń). Autor nie poprzestaje na rejestracji śmiesznych, ale też i głupawych powiedzonek i dywagacji pijanej grupy, prowadzi do metafory.

Bo oto pod koniec słuchowiska nagle ci ludzie – czerep raczej rubaszny narodu – zaczynają odzywać się cytatami z „Wesela” Wyspiańskiego. Wielcy i śmieszni zarazem…

Teatr Polskiego Radia, Scena Teatralna Trójki, premiera rok 2016


2 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ŚMIERĆ BURMISTRZA”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja: Grzegorz Rutkowski, Jarosław Regulski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

W roku 2017 w muzycznym studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej zagrane zostało „na żywo” i z udziałem publiczności sensacyjne słuchowisko „Śmierć burmistrza” Wojciecha Fułka.

Wojciech Fułek dla radiowego Teatrzyku Zielone Oko stworzył współczesną historię kryminalną osadzoną w małym prowincjonalnym miasteczku na Wybrzeżu.

Pewnego razu powiadomiona przez sprzątaczkę policja odnajduje ciało nieżyjącego od kilku godzin burmistrza. Wszystko wskazuje na to, że skutecznie targnął się on na swoje życie, wieszając się we własnym domu. Zastanawiające jest jednak to, że do tragedii doszło tuż przed wyborami samorządowymi. Czy ktoś przyczynił się do nagłej śmierci burmistrza? Jakie były motywy ewentualnego zabójstwa? Odpowiedzi na te pytanie próbuje rozwikłać miejscowy inspektor – Tomasz Miller. Pojawiają się jednak naciski z prokuratury, żeby jak najszybciej zamknąć prowadzone śledztwo. Czy śledczy podda się naciskom miejscowej władzy? Czy prawdziwa przyczyna śmierci burmistrza zostanie ujawniona, a ewentualni sprawcy ujęci?

Przypomnijmy: pierwsze słuchowisko Teatrzyku Zielone Oko zostało wyemitowane w kwietniu 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji w kwietniu 1982 roku. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery – w listopadzie 1987. W 2017 roku „Teatrzyk Zielone Oko” powrócił na stałe do ramówki Trójki.

Obsada:
Leon Charewicz – inspektor Tomasz Miller
Dorota Landowska – prokurator Jola
Zbigniew Konopka – posterunkowy
Katarzyna Tatarak – żona burmistrza
Izabela Dąbrowska – sprzątaczka
Marcin Troński – Mocny
Andrzej Mastalerz – notariusz


9 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 17 – „KONIEC I POCZĄTEK”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Muzyka: Mateusz Dębski
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Premiera: Teatr Polskiego Radia, 2012

W obsadzie m.in. Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Izabela Bukowska

Słuchowisko dla dzieci wyprodukowano przy współpracy Teatru Polskiego Radia S.A. W audycji poruszono problematykę związaną m.in. z przeszczepieniem narządów i tkanek. Audycja przybliża najmłodszym słuchaczom ideę transplantacji narządów, w tym dotyka tak trudnych tematów jak odrzucenie narządów przeszczepionych, zgodności tkankowej, samego dawstwa i postaw społecznych z tym związanych.

Dzięki temu słuchowisku można – co jest bardzo rzadkie – dotrzeć z ideą transplantacji bezpośrednio do dzieci. Bazą dla słuchowiska stała się książka dla dzieci autorstwa Wojciecha Fułka „Od końca do początku albo Odwrotnie” i postaci w niej występujące (m.in. Onio, Przyczepek, Drumla). Na podstawie słuchowiska powstała wersja sceniczna, wystawiona przez uczniów jednej ze szkół w Iławie.

16 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „KSIĘŻYC POD TYTUŁEM”
Autor: Wojciech Fułek
Adaptacja i wybór tekstów: Wacław Tkaczuk
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski

Premiera w Teatrze Polskiego Radia – 2004

Słuchowisko o charakterze poetyckim, powstałe na podstawie „Książki pod tytułem”. Adaptacji literackiej i wyboru tekstów dokonał ówczesny kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, nieżyjący już dziś Wacław Tkaczuk, a reżyserii podjął się aktor i reżyser, Andrzej Piszczatowski (również nieżyjący, niegdyś związany z Teatrem Wybrzeże). To okazja zapoznania się z zupełnie inną odmianą teatru radiowego – w formie atrakcyjnie przedstawionych utworów poetyckich – wierszy i poetyckiej prozy.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież