Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wspomnienie o Jacku Kotlicy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 maja 2010 09:35

altNaprawdę nazywał się Józef Foromański, Jacek Kotlica (24 XII 1939 – 7 V 2010) to literacki pseudonim urobiony od nazwy wsi Kotlice, gdzie się urodził. Był jednym z ocalonych z transportu Dzieci Zamojszczyzny, wiezionych do Niemiec, przeznaczonych do germanizacji. Po latach odnalazła go (i brata), matka. Po wojnie zamieszkali w Sopocie. Te motywy nie pojawiają się, wyrażone wprost, ani w wierszach, ani w prozie.
     

Chyba jedynym ich zapisem jest relacja braci Foromańskich w reportażu Anny Sobeckiej zachowanym w archiwum Radia Gdańsk. „We wczesnej młodości – głosi nota w antologii Zjawa realna (1999) – imał się różnych prac i zawodów, by od 1965 r. zająć się czynnie dziennikarstwem”. Wpierw w prasie Paxu, potem w „Tygodniku Morskim”. Z tym wszakże, że w Stowarzyszeniu „Pax” rozdzielenie dziennikarstwa i pracy organizacyjnej bywało iluzoryczne. Gdy go poznałem w Zielonej Górze w połowie lat sześćdziesiątych uzdrawiał sytuację w miejscowym oddziale Paxu, zresztą aktywnie i z powodzeniem. Wtedy też, w 1966 r. uczestniczył w Lubuskim Turnieju Poetyckim, zdobywając I nagrodę.
   

A potem wrócił do Gdańska.
   

Był przede wszystkim poetą, autorem pięciu książek poetyckich: Odbieranie źródła (1966), Białe zaduszki  (1969), Zwierzyniec pani Res (1973). Zwierzenia pani Res (1985) i Polowanie na jednorożca (1995), ten ostatni zbiór zawiera także przekład poematy Requiem Anny Achmatowej. Opublikował także powieść Wronie oko (1977) i dwie książki dla dzieci Czarodziejski skarbiec mistrza Famagusa (1979) i Baśń o wronim oku  (1984). Ponadto książeczkę o Lechu Bądkowskim.
   

Wiersze Kotlicy znajdują się w wydanej w 1972 antologii Wnętrze świata, programowej, bo prezentującej utwory poetów „kręgu Orientacji”. Nie grupy, ale właśnie kręgu, zespołu realizującego dość podobny wzorzec poetycki. Pewnie tak właśnie należy tę tworczóść lokalizować. Wśród rozwiązań rówieśnych, w Gdańsku nie mających raczej odpowiedników.
   

Studiował polonistykę na UMK w Toruniu, ekonomikę transportu  w sopockiej WSE, ukończył trzyletnie Studium Języka i Kultury Czeskiej na Uniwersytecie Karola w Pradze. 
    

Był czynny w życiu literackim i kulturalnym Trójmiasta, w pracach organizacyjnych Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich i Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Był jednym ze współorganizatorów kwartalnika „Punkt” i dwumiesięcznika „Autograf”, bardzo aktywnym współpracownikiem „Gdańskiego Rocznika Kulturalnego”. W ostatnim okresie związał się z klubem „Plama”.  
   

Pisywał felietony, w „Tygodniku Morskim” i „Głosie Wybrzeża”. Po latach wszakże jego specjalnością stało się pisanie o sztukach plastycznych i artystach. Myślę, że z tekstów publikowanych w „Gdańskim Roczniku Kulturalnym” i „Autografie”, a także w katalogach wystawowych i „Roczniku Sopockim” złożyła by się spora książka. Kompetentna i do czytania. Dla Biblioteki Wojewódzkiej opracował duży serwis informacyjny dotyczący gdańskiego środowiska plastycznego.
   

Przyjaźniliśmy się, bez zgrzytów i nieporozumień, trzydzieści pięć lat. Po trosze to jemu zawdzięczam osiedlenie się w Gdańsku (choć czynnikiem sprawczym była, też już nieżyjąca, Milka Bukowska).  Sporo rzeczy razem zrobiliśmy.
   

Mam nadzieję, że uda się doprowadzić do wydania wyboru wierszy Jacka Kotlicy. Z rysunkami krajana z Kotlic – Franciszka Maśluszczaka.

Andrzej K. Waśkiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież