Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Krzysztof Kolberger o przemijaniu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 lutego 2011 14:57

altWracać na ziemię mi nie każ, choć Ziemia z błękitów mnie woła, bo tego nie zmienisz w człowieka, kto raz się przemienił w Anioła – te słowa wiersza Krzysztofa Cezarego Buszmana w interpretacji Krzysztofa Kolbergera nabrały zupełnie nowego wydźwięku po śmierci aktora. Przed kilkoma dniami pojawiła się płyta, na której mistrz interpretacji czyta wiersze o miłości i przemijaniu.

Na dwupłytowy album „Strofy Życia” składają się  niepublikowane dotąd wiersze Buszmana w wykonaniu Kolbergera oraz zapis koncertu z okazji 40. urodzin poety. Widowisko, pod honorowym patronatem Prezydenta Ryszarda Kaczorowski, wyreżyserowane przez Laco Adamika i poprowadzone przez Krzysztofa Kolbergera zgromadziło na jednej scenie takie gwiazdy, jak: Alicja Majewska, Piotr Machalica, Jarosław Jar Chojnacki. Danuta Błażejczyk czy Wojciech Gęsicki. Wszyscy oni śpiewali wiersze Buszmana dla ponad tysięcznej widowni na Festiwalu Piosenki Wartościowej, który zorganizowano w ramach XI Elbląskich Nocy Teatru i Poezji.


alt


Krzysztof Cezary Buszman jest autorem kilku zbiorów poezji, które powstały w Polsce i na niemal całym świecie podczas licznych podróży poety. Również w Anglii, gdzie jest członkiem Związek Pisarzy Polskich Na Obczyźnie. Do jego wierszy muzykę tworzą najwięksi polscy kompozytorzy m.in. Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Krzesimir Dębski, Jarosław Abramow Newerly, Janusz Strobel czy Janusz Sent. Katarzyna Gartner  o twórczości poety powiedziała kiedyś: „Czuje się w tej poezji świeżość, hardość i talent tej miary, co kiedyś o Jonaszu Kofcie mówiło się w kręgu literackiej bohemy, iż ma szansę sięgnąć po laur czwartego wieszcza”.

Buszman ma na swoim koncie kilka płyt tylko z jego tekstami oraz kilkanaście składanek. Jest m.in. autorem hymnów dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacji Doktor Clown i kampanii społecznej Kocham nie biję – Gwiazdy przeciwko przemocy. Do nagrania tego ostatniego zaproszono m.in. Piotra Adamczyka, Hannę Banaszak, Ewę Błaszczyk, Roberta Janowskiego, Ewelinę Flintę, Artura Gadowskiego, Łukasza Zagrobelnego, Tomasza Karolaka i kilkanaście innych gwiazd scen polskich.

W tym roku poeta zamierza się skoncentrować na spotkaniach autorskich z czytelnikami. Odwiedzić chce nie tylko wszystkie większe i mniejsze ośrodki kulturalne w kraju, ale również w Europie, gdzie jest bardzo popularny wśród tamtejszej Polonii.

Złotą płytę „Strofy Życia” dostać można we wszystkich dużych salonach muzycznych.


Tomasz Przysiężny (Kultura Wyższa Poleca)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież