Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Krzysztof Kolberger o przemijaniu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 lutego 2011 14:57

altWracać na ziemię mi nie każ, choć Ziemia z błękitów mnie woła, bo tego nie zmienisz w człowieka, kto raz się przemienił w Anioła – te słowa wiersza Krzysztofa Cezarego Buszmana w interpretacji Krzysztofa Kolbergera nabrały zupełnie nowego wydźwięku po śmierci aktora. Przed kilkoma dniami pojawiła się płyta, na której mistrz interpretacji czyta wiersze o miłości i przemijaniu.

Na dwupłytowy album „Strofy Życia” składają się  niepublikowane dotąd wiersze Buszmana w wykonaniu Kolbergera oraz zapis koncertu z okazji 40. urodzin poety. Widowisko, pod honorowym patronatem Prezydenta Ryszarda Kaczorowski, wyreżyserowane przez Laco Adamika i poprowadzone przez Krzysztofa Kolbergera zgromadziło na jednej scenie takie gwiazdy, jak: Alicja Majewska, Piotr Machalica, Jarosław Jar Chojnacki. Danuta Błażejczyk czy Wojciech Gęsicki. Wszyscy oni śpiewali wiersze Buszmana dla ponad tysięcznej widowni na Festiwalu Piosenki Wartościowej, który zorganizowano w ramach XI Elbląskich Nocy Teatru i Poezji.


alt


Krzysztof Cezary Buszman jest autorem kilku zbiorów poezji, które powstały w Polsce i na niemal całym świecie podczas licznych podróży poety. Również w Anglii, gdzie jest członkiem Związek Pisarzy Polskich Na Obczyźnie. Do jego wierszy muzykę tworzą najwięksi polscy kompozytorzy m.in. Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Krzesimir Dębski, Jarosław Abramow Newerly, Janusz Strobel czy Janusz Sent. Katarzyna Gartner  o twórczości poety powiedziała kiedyś: „Czuje się w tej poezji świeżość, hardość i talent tej miary, co kiedyś o Jonaszu Kofcie mówiło się w kręgu literackiej bohemy, iż ma szansę sięgnąć po laur czwartego wieszcza”.

Buszman ma na swoim koncie kilka płyt tylko z jego tekstami oraz kilkanaście składanek. Jest m.in. autorem hymnów dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacji Doktor Clown i kampanii społecznej Kocham nie biję – Gwiazdy przeciwko przemocy. Do nagrania tego ostatniego zaproszono m.in. Piotra Adamczyka, Hannę Banaszak, Ewę Błaszczyk, Roberta Janowskiego, Ewelinę Flintę, Artura Gadowskiego, Łukasza Zagrobelnego, Tomasza Karolaka i kilkanaście innych gwiazd scen polskich.

W tym roku poeta zamierza się skoncentrować na spotkaniach autorskich z czytelnikami. Odwiedzić chce nie tylko wszystkie większe i mniejsze ośrodki kulturalne w kraju, ale również w Europie, gdzie jest bardzo popularny wśród tamtejszej Polonii.

Złotą płytę „Strofy Życia” dostać można we wszystkich dużych salonach muzycznych.


Tomasz Przysiężny (Kultura Wyższa Poleca)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież