Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Krzysztof Kolberger o przemijaniu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 lutego 2011 14:57

altWracać na ziemię mi nie każ, choć Ziemia z błękitów mnie woła, bo tego nie zmienisz w człowieka, kto raz się przemienił w Anioła – te słowa wiersza Krzysztofa Cezarego Buszmana w interpretacji Krzysztofa Kolbergera nabrały zupełnie nowego wydźwięku po śmierci aktora. Przed kilkoma dniami pojawiła się płyta, na której mistrz interpretacji czyta wiersze o miłości i przemijaniu.

Na dwupłytowy album „Strofy Życia” składają się  niepublikowane dotąd wiersze Buszmana w wykonaniu Kolbergera oraz zapis koncertu z okazji 40. urodzin poety. Widowisko, pod honorowym patronatem Prezydenta Ryszarda Kaczorowski, wyreżyserowane przez Laco Adamika i poprowadzone przez Krzysztofa Kolbergera zgromadziło na jednej scenie takie gwiazdy, jak: Alicja Majewska, Piotr Machalica, Jarosław Jar Chojnacki. Danuta Błażejczyk czy Wojciech Gęsicki. Wszyscy oni śpiewali wiersze Buszmana dla ponad tysięcznej widowni na Festiwalu Piosenki Wartościowej, który zorganizowano w ramach XI Elbląskich Nocy Teatru i Poezji.


alt


Krzysztof Cezary Buszman jest autorem kilku zbiorów poezji, które powstały w Polsce i na niemal całym świecie podczas licznych podróży poety. Również w Anglii, gdzie jest członkiem Związek Pisarzy Polskich Na Obczyźnie. Do jego wierszy muzykę tworzą najwięksi polscy kompozytorzy m.in. Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Krzesimir Dębski, Jarosław Abramow Newerly, Janusz Strobel czy Janusz Sent. Katarzyna Gartner  o twórczości poety powiedziała kiedyś: „Czuje się w tej poezji świeżość, hardość i talent tej miary, co kiedyś o Jonaszu Kofcie mówiło się w kręgu literackiej bohemy, iż ma szansę sięgnąć po laur czwartego wieszcza”.

Buszman ma na swoim koncie kilka płyt tylko z jego tekstami oraz kilkanaście składanek. Jest m.in. autorem hymnów dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacji Doktor Clown i kampanii społecznej Kocham nie biję – Gwiazdy przeciwko przemocy. Do nagrania tego ostatniego zaproszono m.in. Piotra Adamczyka, Hannę Banaszak, Ewę Błaszczyk, Roberta Janowskiego, Ewelinę Flintę, Artura Gadowskiego, Łukasza Zagrobelnego, Tomasza Karolaka i kilkanaście innych gwiazd scen polskich.

W tym roku poeta zamierza się skoncentrować na spotkaniach autorskich z czytelnikami. Odwiedzić chce nie tylko wszystkie większe i mniejsze ośrodki kulturalne w kraju, ale również w Europie, gdzie jest bardzo popularny wśród tamtejszej Polonii.

Złotą płytę „Strofy Życia” dostać można we wszystkich dużych salonach muzycznych.


Tomasz Przysiężny (Kultura Wyższa Poleca)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież