Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W Amber Expo podsumowano dekadę Gdańska w Unii Europejskiej

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 15 października 2014 17:03

W środę, w Amber Expo, odbyła się konferencja „Tak zmienił się Gdańsk”, która podsumowała dekadę miasta w Unii Europejskiej. My skupiliśmy sięna dwóch pierwszych panelach, w których uczestniczył prezydent Paweł Adamowicz. Pierwszy był nie do zniesienia, drugi już wypadł dużo ciekawiej.


Pomysł konferencji wziął się przede wszystkim stąd, że Gdańsk jest miastem, które lideruje w pozyskiwaniu środków unijnych. W latach 2004-2014 do lokalnego budżetu trafiło 3,8 miliarda złotych, co zostało zauważone przez „Dziennik Gazetę Prawną”, „Rzeczpospolitą” czy Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Przypominały o tym ostatnio liczne billboardy w mieście.


Konferencja była nie tylko podsumowaniem dziesięciu lat Gdańska w Unii Europejskiej, ale także próbą przewidzenia tego, co może się stać w kolejnych latach. My skupiliśmy się na dwóch panelach, w których brał udział Paweł Adamowicz: Gdańsk 2007-2014-2020 oraz Debata z Rzeczpospolitą – Nauka, Biznes, Administracja – potencjał rozwoju Gdańska. W ogóle całość konferencji miał otworzyć panel Jerzego Buzka, ale obowiązki służbowe nie pozwoliły mu dotrzeć z Brukseli. Nie pozostawił jednak po sobie złego wrażenia i nagrał kilka słów. - Spędzam w Gdańsku kilka tygodni rocznie - Spędzam w Gdańsku kilka tygodni rocznie. Mam wielki sentyment do tego miejsca i naprawdę obserwuję gigantyczną metamorfozę miasta – mówił z ekranu. Jeśli miał zamiar mówić to samo na żywo, to naprawdę wielka szkoda się nie stała, że się nie pojawił w Amber Expo, bo niczego wielkiego by to nie wniosło. Może poza podniesieniem rangi wydarzenia.


Przejdźmy jednak do pierwszego panelu, czyli Gdańsk 2007-2014-2020. Uczestnikami „dyskusji” byli Paweł Adamowicz, Janusz Lewandowski oraz Jan Zarębski z Gdańskiego Klubu Biznesu. Całość prowadził dziennikarz, Marek Kański. Trzeba jasno przyznać – ten panel był nie do zniesienia. Panowie wzajemnie się komplementowali, wspominali mówili jak teraz jest w Gdańsku wspaniale mieszkać głównie za sprawą szybkiego wzrostu PKB. - Rozwijamy się dynamicznie, choć nasi oponenci ciągle podkreślają, że poszliby w innym kierunku – zaznaczał prezydent Gdańska. – Prawda jest jednak taka, że środki unijne pozwoliły nam na skok cywilizacyjny, którego nie udałoby się nam tak szybko dokonać bez zewnętrznego wsparcia. Te środki popłynęły nie tylko do miasta, ale do szkół wyższych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych.


Pawłowi Adamowiczowi wtórował członek Komisji Europejskiej, Janusz Lewandowski: - Gdańsk ma swój potencjał ludzi opuszczających dobre uczelnie, a przy jeszcze lepszym skomunikowaniu miasta pozwoli nam stanąć w szranki z innymi miastami w Polsce, jak na przykład Kraków. Niewątpliwym atutem są jest także pojęcie „innowacyjnego urzędnika”. To takie pojęcia urzędnika, który wzorce postępowania czerpie nie tylko z administracji, ale także z biznesu i nauki. Przez co działa niekonwencjonalnie, a jednak bardzo skutecznie.


Najbardziej stonowane emocje w tym gronie miał Jan Zarębski, który mimo zaznaczenia, że faktycznie te dziesięć lat to spory krok naprzód, mówił też o tym, iż trzeba też dużo lepiej zacząć łączyć naukę z biznesem.


I to był tak naprawdę początek ciekawych rzeczy podczas konferencji. A to dlatego, że drugi panel w dużym stopniu poruszał właśnie współpracę tych dwóch dziedzin. Do Adamowicza i Lewandowskiego dołączyli m.in. Maciej Grabski, inwestor i twórca Olivia Business Centre, Bernard Lammek, rektor Uniwersytetu Gdańskiego oraz Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. Panel prowadził dziennikarz „Rzepy”, Marcin Piasecki, który na początku poprosił Pawła Adamowicza o to, żeby wyjaśnił czy administracja może być przyczynkiem do rozwoju. - Oczywiście, że tak, jeśli tylko jest dobrze zorganizowana – stwierdził prezydent. - Warto przypomnieć, że my wprowadziliśmy niektóre rozwiązania jeszcze zanim stały się one obligatoryjne przez ustawę. Chociażby konkursy na stanowiska w Urzędzie Miasta, żeby nie być podejrzewanym o nepotyzm.


Jednak najciekawsze działo się przy nauce. Sami rektorzy zachwalali swoje uczelnie, mówili o tym, jak się rozwijają i że współpraca z biznesem wygląda coraz lepiej, ale wciąż nie jest to poziom, którego by oczekiwali. I tu odpowiedział Grabski: - W Gdańsku jest z tym bardzo duży problem. Przede wszystkim nie pozyskujemy tylu zdolnych studentów spoza miasta, regionu czy kraju co inne miasta. Poza tym jest bardzo duży problem z innowacyjnością. Nie ma tu rynku zbytu, nie biją się o to najwięksi międzynarodowi gracze. Trzeba zatem wykorzystać lokalnych potentatów – Energę, Lotos, PKO BP czy PZU.


Twórca Olivia Business Centre bezlitośnie wypunktował problemy z którymi nie radzi sobie Gdańska nauka. Owszem, jest zaplecze, żeby to wszystko osiągnąć, ale nie ma pomysłu w jaki sposób.


Przy okazji konferencji pojawiła się książka „Tak zmienił się Gdańsk” podsumowująca rozwój miasta od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Poza tym, mimo tego, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w Gdańsku, warto sobie przypomnieć, jak faktycznie miasto zmieniło się na różnych płaszczyznach przez ostatnią dekadę. Pełna lista poniżej.


Nowoczesny transport:

- W latach 2014-2014 wydatki na budowę, modernizację i utrzymanie układu drogowego to 3,7 mld zł

- Gdańsk jest jednym z siedmiu największych polskich miast w Polsce w których kierowcy najmniej stoją w korkach. Raport Deloitte’a z 2014 pokazuje, ze gdańscy kierowcy tracą w korkach miesięcznie 4 godz. 55 minut – o połowę mniej niż we Wrocławiu, Warszawie czy Łodzi.

- Powstało 70 km nowych dróg: w tym Trasa Słowackiego, Sucharskiego, al. Havla, Trasa WZ, Droga Zielona, Nowa Wałowa. Zmodernizowano układ drogowy Podwala Grodzkiego i Wałów Jagiellońskich, ul. Marynarki Polskiej, ul. Łostowicką, ul. Nowatorów i Budowlanych.

- Największą i najbardziej spektakularną inwestycją jest Trasa Słowackiego z tunelem pod Martwą Wisłą. Jej koszt to 1,42 mld zł. Przy czym dofinansowanie unijne wyniosło 1,15 mld zł.

- Rewolucja w komunikacji zbiorowej:

- Największym projektem służącym poprawie jakości komunikacji miejskiej jest Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej: etap II, III a, III b, III c. Ich wartość to 1 mld 320 mln zł

- Powstały 2 linie tramwajowe: ze Śródmieścia na Chełm, z Chełmu na ul. Świętokrzyską, kolejna linia z pętli Siedlce do przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Brętowo jest w trakcie realizacji

- W ramach GPKM zakupiono 43 nowe tramwaje

- Dzięki nowym tramwajom i autobusom poprawił się komfort podróży, wprowadzono liczne ułatwienia dla pasażerów – klimatyzacje, informację wizualną i głosową oraz monitoring wewnętrzny.

- Łącznie zbudowano i zmodernizowano 40 km torowisk

- W latach 2004-2014 komunikacja miejską przewieziono łącznie 1,5 mld osób!

- Nowoczesna komunikacja rowerowa

- Koszt budowy metropolitalnej sieci dróg rowerowych to 80 mln zł

- Łączna długość wszystkich tras, po których można bezpiecznie poruszać się na rowerze – 470 km

- Wybudowano 14 węzłów integracyjnych bike&ride przy przystankach komunikacji zbiorowej

- Liczba miejsc parkingowych dedykowanym rowerom to 3900


Nowa jakość edukacji:

- W roku 2004 na oświatę i wychowanie na jednego ucznia Gdańsk wydawał 5843 zł – w 2013 roku 10903 zł

- Liczba miejsc w żłobkach zwiększyła się o 171 osiągając poziom 704

- Miasto wspiera także żłobki niepubliczne oraz kluby dziecięce, w których jest ok. 290 miejsc

- Wybudowano 3 przedszkola modułowe – 10 mln zł

- Liczba placówek edukacyjnych to aktualnie 225, a w 2004 roku 150.

- Wydatki na budowę i modernizację obiektów edukacyjnych w ciągu 10 lat – 432 mln zł

- Wybudowano 3 szkoły podstawowe: na Osowej, Ujeścisku i Kokoszkach

- 26,2 tys. uczniów zostało nagrodzone stypendiami, co pochłonęło 15,9 mln zł

- 15 tys. uczniów wzięło udział w Programie Edukacji Morskiej


Miasto spotu i rekreacji:

- Na Euro 2012 wybudowano stadion PGE Arena – 703,7 mln zł

- Powstała hala Ergo Arena – 373,9 mln zł

- Od 2006 roku trwa w gdańsku program modernizacji boisk przyszkolnych. W ten sposób zmodernizowano już 59 obiektów (w ramach projektu Junior 2012, Orlik a także zmodernizowanych dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetu miasta)

- Budowa placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu pochłonęła 1,1 mld zł

- Na utrzymanie zieleni w Gdańsku wydano 91 mln zł

- Dla właścicieli psów wybudowano 19 wybiegów


Drugie życie miasta:

- Program rewitalizacji obejmuje: Letnicę, Nowy Port, Dolny Wrzeszcz i Dolne Miasto. Łączny koszt to 143,1 mln zł, z czego 10,1 mln na działania społeczne

- Od 2009 roku odbywa się w Gdańsku konkurs na najładniejszą elewację. Wzięły w nim udział 229 wspólnoty

- W ramach ogólnopolskiego programu SOWA wymieniono łącznie 3745 opraw oświetleniowych. Koszt projektu to 6 mln zł

- 72 obiekty historyczne posiadają iluminację

- Miasto kultury, wolności i solidarności

- W latach 2004-2013 na stypendia i nagrody kulturalne wydało 6,6 mln zł, a liczba stypendystów to 1729 osób

- Powstało Europejskie Centrum Solidarności, którego budowa pochłonęła prawie 230 mln zł

- Powstał Gdański Teatr Szekspirowski, który miasto Gdańsk wsparło kwotą 13,5 mln zł. Całkowity koszt projektu to 93,8 mln zł

- Miasto wsparło rewitalizację Bazyliki Mariackiej – 2,3 mln zł i Katedry Oliwskiej – 7,1 mln zł

- Trwa także rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście, a wartość programu ratunkowego to 6,1 mln zł

- Miasto dla przedsiębiorczych i inwestorów

- Stopa bezrobocia aktualnie wynosi w Gdańsku 6%, w roku 2004 było to 11,5%

- Systematycznie wzrasta liczba podmiotów gospodarczych rejestrowanych każdego roku

- Zmodernizowano i rozbudowano Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Pakiet inwestycyjny to 400 mln zł, a 249,5 mln kosztowała budowa Terminalu T2

- Głębokowodny Terminal Kontenerowy DCT po rozbudowie przekroczył 1 mln TEU, co plasuje go w czołówce portów. Gdańsk jest na liście portów obsługujących połączenia kontenerowe z Dalekim Wschodem

- 163 mln zł kosztowała przebudowa nabrzeży wzdłuż szlaku wodnego na Martwej Wiśle i Motławie. Część gdańska projektu obejmowała północny cypel Wyspy Spichrzów, który dzięki inwestycji został udostępniony zwiedzającym

- W Gdańsku powstaje Pomorskie Centrum Logistyczne. Wybudowano Park Przemysłowo-Handlowy Maszynowa, gdzie działają m.in. koncern Weyerhaeuser, centrum logistyczno-dystrybucyjne Jeronimo Martins.

- Pozyskiwaniem nowych inwestorów z powodzeniem zajmuje się Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego

- Powstała nowa siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich – AmberExopo. Budowa centrum kosztowała 120 mln zł. Jest to jedno z najnowocześniejszych w Polsce centrów kongresowo-wystawienniczych

- W ciągu dekady powstało 22 nowych hoteli, a liczba miejsc noclegowych zwiększyła się w Gdańsku od 2004 roku dwukrotnie

- Miasto wsparło budowę Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter. Całkowity koszt inwestycji to 35,8 mln zł. W Starterze przewidziano miejsce dla ok. 70 nowych podmiotów gospodarczych.


Bezpieczeństwo i ochrona środowiska:

- Dzięki inwestycjom w sprzęt ratowniczy i gaśniczy a także w strażnice dojazd wozu strażackiego do miejsca zdarzenia powinien zajmować 7 min.

- Wydatki na funkcjonowanie straży miejskiej i policji w latach 2004-2014 to 185,8 mln zł

- Nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz uczestników imprez masowych czuwa Zintegrowane Centrum Zarządzania Kryzysowego. System pracujący w centrum składa się ze 187 kamer obrotowych i 101 stacjonarnych. Koszt utworzenia Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego to 6,2 mln zł

- Po powodzi, która dotknęła Miasto w 2001 w realizacje inwestycji przeciwpowodziowych zainwestowano prawie 300 mln zł

- Koszt zadań związanych z realizacja I etapu Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego to 860 mln zł, realizacja II etapu to 313 mln zł. Powstała Oczyszczalnia Wschód, która obsługuje tzw. „płynne nieczystości” z gmin sąsiednich: Kolbud, Żukowa, Sopotu i Pruszcza Gdańskiego

- Całkowity koszt programu modernizacji składowiska odpadów na Szadółkach wyniósł 390,7 mln zł


Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież