“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Światowy Dzień Poczty

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 października 2012 17:22

Światowy Dzień Poczty przypada 9 października i jest obchodzony w ponad 150 krajach świata. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1874 roku, na konferencji w Bernie, podpisano Traktat Berneński, który powołał do życia jedną z najstarszych pocztowych organizacji międzynarodowych - Światowy Związek Pocztowy.



To święto inaczej nazywane jest Międzynarodowym Dniem Listonosza i Doręczycieli Przesyłek. Ustanowiono je niedawno, bo w 1969 roku w Tokio. Tego dnia instytucje pocztowe na całym świecie prezentują swoje najnowsze osiągnięcia technologiczne.


alt



Należy wspomnieć, że istnienie Poczty Polskiej datuje się na 18 października 1558 roku, kiedy to król Zygmunt August wydał uniwersał w sprawie poczty. Pierwsze regularne połączenie pocztowe przebiegało z Krakowa do Wenecji, przez Wiedeń i Graz. Dzięki temu, bez pośrednictwa kurierów związanych z Habsburgami, możliwe było utrzymanie stałych kontaktów dyplomatycznych w celu odzyskania sum neapolitańskich i spadku po matce-królowej Bonie. Komunikację zapewniali kurierzy na koniach rozstawnych, zwani komornikami. Ich funkcje spełniali także synowie szlacheccy przebywający na dworach. Jak na tamte czasy, przesyłka listu trwała 9 dni. Poczta Polska zaczęła też obsługiwać inną trasę Kraków – Wilno, a koszty utrzymania koni i ludzi opłacał polski król.


alt



Przez 454 lata swojego istnienia, Poczta Polska przeszła wiele modernizacji. Obecnie posiada około 8320 placówek w całym kraju, w tym 53 w Gdańsku, i nie jest już kojarzona wyłącznie z listonoszem. Jest to firma oferująca także wiele usług finansowych, ubezpieczeniowych i handlowych. Założycielem i jedynym akcjonariuszem Spółki Poczta Polska jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministerstwo Infrastruktury.


Według encyklopedycznej definicji, poczta to ogólnie dostępna instytucja, przeważnie państwowa, zajmująca się obrotem pocztowych przesyłek, a także wykonywaniem niektórych usług na rzecz telekomunikacji i obrotu pieniądza. Warto wspomnieć, iż termin „poczta” pochodzi od łacińskiej nazwy stacji wymiany koni „mutatio postia”, utworzonej w okresie Cesarstwa Rzymskiego.


alt



Co do czasów po drugiej wojnie światowej, to 28 lipca 1944 r. powołano do życia Dyrekcję Okręgu Poczt i Telegrafów w Lublinie. Ostatecznie utworzono dziesięć dyrekcji okręgów z siedzibami w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi,  Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Podlegało im 271 obwodowych urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych oraz 57 rejonowych urzędów telegraficzno-telefonicznych.
Momentem przełomowym w działalności PPTiT był rok 1987, kiedy to Sejm podjął uchwałę, w ramach której łączność znalazła się w nowo utworzonym resorcie Transportu, Żeglugi i Łączności. Nastąpił rozdział i wydzielenie PPTiT jako samodzielnej jednostki o zasięgu ogólnokrajowym, kierowanej przez dyrektora generalnego, który powoływany był przez Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności. Zmieniona też została nazwa przedsiębiorstwa na: państwowa jednostka organizacyjna „Poczta Polska, Telefon i Telegraf”. W 1991 r. nastąpiło kolejne przeobrażenie i firmę podzielono na Telekomunikację Polską oraz państwowe przedsiębiorstwo Poczta Polska. Z kolei niebawem, bo już w 2013 roku ma nastąpić uwolnienie tego rynku i pocztowcy z obawą patrzą w przyszłość.


Warto dodać, że od ponad półwiecza w Polsce wraz ze Światowym Dniem Poczty obchodzony jest również Dzień Znaczka. Jest on w coraz mniejszym zastosowaniu gdyż korespondencję pocztową w większości zastąpił telefon komórkowy i Internet.


alt



W Gdańsku Światowy Dzień Poczty obchodzony jest w szczególny sposób. Gdańsk jest bowiem miejscem, w którym rozegrało się jedno z pierwszych starć zbrojnych okresu II Wojny Światowej. W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku, na Pocztę Polską w Gdańsku, w której znajdowało się 56 osób napadli hitlerowcy.


alt


Te wydarzenia zostały upamiętnione w czterdziestą rocznicę – 1.09.1979 r. Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej. Pomnik wykonany ze stali nierdzewnej przedstawia postać pocztowca i boginię zwycięstwa Nike. Autorami projektu pomnika są krakowscy artyści Wincenty Kućma i Krystyna Hajdo-Kućma, zaś jego fundatorem była Poczta Polska.


alt



W obrębie placu znajdują się obiekty historyczne, takie jak budynek Poczty Polskiej oraz eksponaty Muzeum Poczty Polskiej sprzed 1939 r. znajdujące się w budynku Poczty oraz na dziedzińcu wewnętrzny Poczty.


Przypomnijmy też, że Poczta Polska w Gdańsku została utworzona na podstawie Traktatu Wersalskiego (1919 rok) i Konwencji Paryskiej (1920). Budynek położony przy Placu Heweliusza był głównym miejscem pracy polskich pocztowców w Gdańsku, posiadał linię telefoniczną łączącą go z Polską, a w roku 1939 pracowało w nim około sto osób. Pozostałe polskie oddziały pocztowe znajdowały się na Dworcu Głównym (Gdańsk 2) i w porcie (Gdańsk 3). Urzędy na dworcu i w porcie nie obsługiwały klientów indywidualnych, ich obsługą zajmował się oddział nr1 położony w budynku na Placu Heweliusza. To przy nim głównie obchodzone są okolicznościowe uroczystości związane z pocztowcami i wydarzeniami wojennymi..

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież