Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stowarzyszenie Godność: Dziwi nas agresywna promocja przez ECS, „Gazetę Wyborczą” i niektórych polityków z PO pani Henryki Krzywonos

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 grudnia 2015 16:20

- Jako portowiec, który współorganizował strajk w porcie po wprowadzeniu stanu wojennego a po wyjściu z więzienia aktywny działacz podziemnej „Solidarności”. w tym redagujący „Portowca”, nie spotkałem nikogo w porcie kto wspominałby współpracę z panią Krzywonos – napisał Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”,  związkowiec dwukrotnie skazany w stanie wojennym, a następnie poseł w latach 1989-1993 w liście do Basila Kerskiego, dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.Stowarzyszenie Godność zabrało głos po wypowiedzi poseł PO Henryki Krzywonos-Strycharskiej w dyskusji sejmowej na temat Trybunału Konstytucyjnego, w której ta opowiadała o swojej działalności w stanie wojennym.
- Ostatnie wystąpienie w Sejmie pani poseł Henryki Krzywonos powołującej się na swoją podziemną działalność i represje po wprowadzeniu stanu wojennego, wywołało w środowisku byłych działaczy i więźniów politycznych zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Godność”, a także wśród działaczy „Solidarności” Portu Gdańskiego oburzenie i protesty. Pani poseł podczas emocjonalnego wystąpienia, wymachując konstytucją, kreowała się na bohaterkę podziemia twierdząc, że przystąpiła do druku prasy podziemnej i jej kolportażu a także udzielała pomocy rodzinom represjonowanych – nawiązując do jej wystąpienia pisze Nowak i przypomina, że w książce pt. ,,Świadkowie stanu wojennego. Wspomnienia mieszkańców Pomorza“ wydanej w 2006 r. str. 87 Krzywonos pisze: „Zaczęłam działać w podziemnej „Solidarności”. Byłam łącznikiem między portem gdańskim a nielegalną drukarnią. Zabierałam stamtąd bibułę i zanosiłam do portu. Zajmowałam się też zbiórką pieniędzy dla rodzin internowanych kolegów i koleżanek”.


- Chcę podkreślić, że Pani Henryka Krzywonos nie stanowiła zagrożenia dla SB, bo nie było jej na liście internowanych. Nie była także inwigilowana i represjonowana za działalność podziemną w okresie stanu wojennego. Jako portowiec, który współorganizował strajk w porcie po wprowadzeniu stanu wojennego a po wyjściu z więzienia aktywny działacz podziemnej Solidarności w tym redagujący „Portowca” nie spotkałem nikogo w porcie kto wspominałby współpracę z panią Krzywonos. Jej mąż Józef pracował jako elektryk w porcie na Wydziale Elektrycznym ale był daleki od współpracy z podziemną Solidarnością. Głównymi organizatorami podziemnych drukarni i kolportażu wydawanych pism byli Antoni Grabarczyk i Andrzej Michałowski do czasu ich zatrzymania w maju 1982 r. Andrzej Michałowski będąc na przepustce w listopadzie 1982 r. do więzienia nie wrócił i nowo podjął pracę w podziemiu, w tym przy organizacji drukarni. Podobnie Antoni Grabarczyk uczynił po zwolnieniu go z więzienia w 1984 r. Andrzej Michałowski mieszkał w tym samym bloku co pani Krzywonos na I piętrze pod nim mieszkała pani Henryka. Żaden z nich nie spotkał się z jakimikolwiek objawami działalności podziemnej pani Henryki Krzywonos – przypomina Czesław Nowak.


- Dziwi nas agresywna promocja przez ECS, „Gazetę Wyborczą” i niektórych polityków z PO pani Henryki Krzywonos. Pomija się jednocześnie ludzi, którzy wnieśli większy wkład w walkę o Solidarność i wolną Polskę niż pani Krzywonos np. Anna Walentynowicz. Niestety, czyni to także ECS. Stąd stosunek wielu z nas jest nieufny do waszej promocji niektórych byłych działaczy „Solidarności”, mających kontakty z prominentnymi działaczami Platformy Obywatelskiej – napisali członkowie „Godności” do dyrektora ECS.


ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież