Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot... Patryk Jaki w Gdańsku: "Naprawę nie muszę być posłem i politykiem..." » Europoseł Suwerennej Polski, Patryk Jaki, spotkał się z mieszkańcami Gdańska w sali „Akwen” w budynk... 100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 lutego 2021 19:24

Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewinęli się przez Uniwersytet Gdański. Dziekan Wydziału Ekonomiki Transportu na tymże Uniwersytecie, założyciel i wieloletni kierownik Katedry Nauki o Cywilizacji, doctor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, autor kilkudziesięciu książek i setek artykułów poświęconych geografii i historii Polski, od „Gniazda Orła Białego” wydanego w roku 1968, aż po „Sarmackie dziedzictwo. Traktat o czterech rodzimych ojczyznach” z roku 2016. Prezes Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich w burzliwych czasach końca lat osiemdziesiątych, gdy upadał komunizm i rodziła się niepodległa Rzeczpospolita.


Nie będę omawiał ogromnego dorobku naukowego Andrzeja, oraz Jego osiągnięć literackich, ponieważ uczynią to bardziej kompetentni ode mnie. W tym miejscu chciałbym powrócić do czasów naszej młodości, a znaliśmy się i przyjaźnili lat siedemdziesiąt. Andrzej urodził się w Wolsztynie, do Gdańska przybył wkrótce po wojnie w roku 1945, z rodzicami i trzema siostrami. Był synem znakomitego lekarza, chirurga i internisty, ordynatora Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku, doktora Kazimierza Piskozuba. Egzamin dojrzałości zdawał w I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, w słynnej wówczas „jedynce”. Studia odbywał w ówczesnej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Razem z nim liceum to ukończyło kilku chłopców, którzy następnie studiowali wraz ze mną Budownictwo Wodne na Politechnice Gdańskiej. Stąd nasza znajomość. Łączył nas brydż, w który graliśmy towarzysko na studiach, a potem nawet w lidze brydża sportowego.


Jednym z domów, w których spotykaliśmy się najczęściej było mieszkanie państwa Piskozubów przy Jaśkowej Dolinie 4 we Wrzeszczu. Czasy były paskudne, apogeum stalinizmu i jakby na przekór tym czasom Andrzej powołał do życia Klub Jaśkowej Doliny, zostając jego nieoficjalnym przewodniczącym. Była to kilkunastoosobowa grupa młodych absolwentów gdańskich uczelni obojga płci: inżynierów, ekonomistów, lekarzy. Nie było naszym zamiarem tworzenie podziemnych struktur do walki z reżimem, co w tamtych czasach skończyłoby się zapewne tragicznie. Chcieliśmy po prostu żyć normalnie, tak jakby nie było komunizmu, jakby Polska to był wolny kraj. Graliśmy w brydża i ping-ponga, chodziliśmy całą gromadą do kina, na koncerty, na mecze Lechii Gdańsk, urządzaliśmy zawody sportowe we własnym gronie, czytali i omawiali przeczytane książki. W lecie przyciągała nas plaża w Brzeźnie, w zimie ci lepiej sytuowani jechali do Zakopanego na narty. Polityki nie było w tym wcale i pewnie dlatego udało nam się szczęśliwie przejść przez najtrudniejsze lata Polski Ludowej. Potem wybuchł Październik ‘56 i nareszcie mogliśmy zacząć realizować swoje marzenia. Pochłonęła nas praca i życie rodzinne, mieszkania poczęły zapełniać się dziećmi, potem wnukami, a nawet prawnuki.


Aż nareszcie poczęliśmy odchodzić. Obecnie zdaje mi się, jakbym pozostał sam. Zniknął ostatni dom, gdzie mogłem przyjść i wysłuchać słów mądrych. Takich, jakie wypowiada tylko człowiek o nieprzeciętnej inteligencji. Dziś żegnając Cię, Andrzeju, życzę Ci, aby Niebo, do którego wstąpiłeś było równie piękne jak Jaśkowa Dolina w czasach naszej młodości, z poszumem rozwijających się wiosną liści i pluskiem spływającego z morenowych wzgórz potoku. I oby biblioteka u świętego Piotra była wypełniona najlepszymi książkami, takimi, które najbardziej lubiłeś czytać i jakie sam pisałeś.

Stanisław Załuski


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież