Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 lutego 2021 19:24

Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewinęli się przez Uniwersytet Gdański. Dziekan Wydziału Ekonomiki Transportu na tymże Uniwersytecie, założyciel i wieloletni kierownik Katedry Nauki o Cywilizacji, doctor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, autor kilkudziesięciu książek i setek artykułów poświęconych geografii i historii Polski, od „Gniazda Orła Białego” wydanego w roku 1968, aż po „Sarmackie dziedzictwo. Traktat o czterech rodzimych ojczyznach” z roku 2016. Prezes Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich w burzliwych czasach końca lat osiemdziesiątych, gdy upadał komunizm i rodziła się niepodległa Rzeczpospolita.


Nie będę omawiał ogromnego dorobku naukowego Andrzeja, oraz Jego osiągnięć literackich, ponieważ uczynią to bardziej kompetentni ode mnie. W tym miejscu chciałbym powrócić do czasów naszej młodości, a znaliśmy się i przyjaźnili lat siedemdziesiąt. Andrzej urodził się w Wolsztynie, do Gdańska przybył wkrótce po wojnie w roku 1945, z rodzicami i trzema siostrami. Był synem znakomitego lekarza, chirurga i internisty, ordynatora Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku, doktora Kazimierza Piskozuba. Egzamin dojrzałości zdawał w I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, w słynnej wówczas „jedynce”. Studia odbywał w ówczesnej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Razem z nim liceum to ukończyło kilku chłopców, którzy następnie studiowali wraz ze mną Budownictwo Wodne na Politechnice Gdańskiej. Stąd nasza znajomość. Łączył nas brydż, w który graliśmy towarzysko na studiach, a potem nawet w lidze brydża sportowego.


Jednym z domów, w których spotykaliśmy się najczęściej było mieszkanie państwa Piskozubów przy Jaśkowej Dolinie 4 we Wrzeszczu. Czasy były paskudne, apogeum stalinizmu i jakby na przekór tym czasom Andrzej powołał do życia Klub Jaśkowej Doliny, zostając jego nieoficjalnym przewodniczącym. Była to kilkunastoosobowa grupa młodych absolwentów gdańskich uczelni obojga płci: inżynierów, ekonomistów, lekarzy. Nie było naszym zamiarem tworzenie podziemnych struktur do walki z reżimem, co w tamtych czasach skończyłoby się zapewne tragicznie. Chcieliśmy po prostu żyć normalnie, tak jakby nie było komunizmu, jakby Polska to był wolny kraj. Graliśmy w brydża i ping-ponga, chodziliśmy całą gromadą do kina, na koncerty, na mecze Lechii Gdańsk, urządzaliśmy zawody sportowe we własnym gronie, czytali i omawiali przeczytane książki. W lecie przyciągała nas plaża w Brzeźnie, w zimie ci lepiej sytuowani jechali do Zakopanego na narty. Polityki nie było w tym wcale i pewnie dlatego udało nam się szczęśliwie przejść przez najtrudniejsze lata Polski Ludowej. Potem wybuchł Październik ‘56 i nareszcie mogliśmy zacząć realizować swoje marzenia. Pochłonęła nas praca i życie rodzinne, mieszkania poczęły zapełniać się dziećmi, potem wnukami, a nawet prawnuki.


Aż nareszcie poczęliśmy odchodzić. Obecnie zdaje mi się, jakbym pozostał sam. Zniknął ostatni dom, gdzie mogłem przyjść i wysłuchać słów mądrych. Takich, jakie wypowiada tylko człowiek o nieprzeciętnej inteligencji. Dziś żegnając Cię, Andrzeju, życzę Ci, aby Niebo, do którego wstąpiłeś było równie piękne jak Jaśkowa Dolina w czasach naszej młodości, z poszumem rozwijających się wiosną liści i pluskiem spływającego z morenowych wzgórz potoku. I oby biblioteka u świętego Piotra była wypełniona najlepszymi książkami, takimi, które najbardziej lubiłeś czytać i jakie sam pisałeś.

Stanisław Załuski


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież