Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co roku – od ośmiu już lat – była prawdziwym świętem i triumfem demokracji. Ze względu na wszechobecną pandemię, w trosce o zdrowie gości i laureata zrealizowaliśmy ją wirtualnie w cyfrowym studiu w hotelu Sofitel w Warszawie. Tytuł Człowieka Wolności tygodnika Sieci za 2020 rok otrzymał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika Sieci przypomniał genezę i ideę nagrody Człowieka Wolności przyznawanej co roku przez czytelników i redakcję. Mówił o zagrożeniach da polskiej wolności, również ze strony mediów komercyjnych. Zauważył, że to właśnie Daniel Obajtek sprawił, że w mediach jest dziś więcej polskiej własności, co niewątpliwie służy interesowi Polski.
Michał Karnowski, członek Grupy Medialnej Fratria przypomniał o istocie starań, jakie podjęły polskie media na rzecz krzewienia demokracji. O tytule Człowieka Wolności dla prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka powiedział tak: „Nagradzamy tych, którzy przełamują niemożności, bezwładność, imposybilizmy i dbają o polską własność, która jest gwarantem wolności”.
Podczas gali o laureacie wypowiadały się znakomitości ze świata polityki, biznesu i sportu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w bardzo osobistych słowach opowiadał o Danielu Obajtku, podkreślając, że to człowiek niezwykły – niezwykły menedżer, działacz społeczny, patriota, który już zrobił dla Polski bardzo dużo i z pewnością uczyni jeszcze więcej.
Marszałek Elżbieta Witek doceniała ambicję, determinację, odpowiedzialność i troskę o wolność, które cechują tegorocznego laureata. Premier Piotr Gliński nawiązał w swoim przemówieniu do idei wolności, którą Polacy cenią nadzwyczajnie i podkreślił, że Daniel Obajtek ma ogromny udział jej krzewieniu. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin stwierdził, że Polska potrzebuje takich menedżerów jak prezes PKN Orlen, którzy podejmują się zawsze nowych wyzwań i mają niespożytą energię. Minister Marcin Warchoł docenił społeczną odpowiedzialność i zaangażowanie laureata w budowanie polskiej wspólnoty. Prezes NBP Adam Glapiński zwrócił uwagę, że wyróżnienie tygodnika Sieci to nie tylko nagroda za wyniki koncernu PKN Orlen, ale przede wszystkim za wzorcowy sposób myślenia o państwie i wolności, jaki reprezentuje jego prezes.
Do gratulacji dla laureata dołączyli się: Bartosz Zmarzlik, dwukrotny indywidualny mistrz świata w żużlu i Robert Kubica, legendarny kierowca Orlen Teamu.
W kulminacyjnym momencie wieczoru nagroda Człowieka Wolności Tygodnika Sieci za dokonania w roku 2020 – statuetka z charakterystycznym „W” jak wolność – trafiła w ręce prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Wręczyli ją: Romuald Orzeł, prezes Grupy Medialnej Fratria, Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika Sieci i Michał Karnowski, członek Grupy Medialnej Fratria.
Dokonania laureata trudno wyliczyć, bo to postać bez wątpienia nietuzinkowa. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w której jego reformy przyczyniły się do znacznego usprawnienia prac tej instytucji. Prezes grupy Energa SA, w której podjęte przez niego – dodajmy niezwykle śmiałe –ÂÂ reformy między innymi w zakresie energii odnawialnej, przyczyniły się do rozwiązania problemów, z jakimi borykała się grupa energetyczna. Prezes PKN Orlen, który postawił sobie za cel stworzenie potężnego, multienergetycznego koncernu mającego być nie tylko narodowym czempionem, ale także liderem w naszej części Europy. Praca, jaką wykonał Daniel Obajtek, jest naprawdę tytaniczna, a jej efekty widoczne i odczuwalne w każdym aspekcie krajowej gospodarki, świata kultury, sztuki, mediów i sportu. Od dawna czekaliśmy na menadżera tej klasy. Menadżera, który – i to jest bez wątpienia największy sukces Człowieka Wolności 2020 roku – przywrócił Polakom wiarę w patriotyzm gospodarczy.
Daniel Obajtek, dziękując za nagrodę, przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które są dla niego drogowskazem: „Aby utrwalić niepodległość, trzeba skonsolidować i zmodernizować Polskę. Można to osiągnąć, budując silne państwo z silną gospodarką.” Dlatego ambicją i celem prezesa Obajtka stało się rozwijanie polskiego czempiona i budowanie potężnego koncernu multienergetycznego, jakim już stał się Orlen. „Nie ma wolności bez silnego narodowego kapitału. O naszą wolność walczymy zdrowym, polskim biznesem” – dodał na koniec laureat.
Galę uświetniły niezwykłe występy artystyczne. Angelika Korszyńska-Górny, znana wokalistka i kompozytorka narodowości węgierskiej, mieszkająca od 25 lat w Warszawie, zaprezentowała utwory węgierskiej muzyki dawnej w autorskich, nowoczesnych aranżacjach. W finale gali wystąpiła Anita Rywalska-Sosnowska śpiewaczka operowa (sopranistka), która zaśpiewała 3 włoskie arie operowe ze swojej najnowszej płyty.
źródło wsieciprawdy.pl
- 24/02/2021 15:53 - Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki
- 22/02/2021 15:41 - Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem
- 22/02/2021 12:06 - Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża!
- 21/02/2021 20:39 - Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
- 19/02/2021 19:10 - Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ
- 18/02/2021 19:42 - Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut
- 16/02/2021 14:13 - Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami
- 15/02/2021 19:24 - Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie
- 15/02/2021 08:34 - W tygodniku „Sieci”: Media na wojnie
- 11/02/2021 20:16 - Krzysztof Dośla: Pani Senyszyn? Mamy prawo do komentarza!