Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Solidarność przekonuje posłów PO

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 marca 2012 17:09

Przedstawiciele gdańskiej „Solidarność" odwiedzili w poniedziałek biura pomorskich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej by przekazać im związkowe opracowania rynku pracy i oceny proponowanej przez rząd reformy emerytalnej, która zdaniem związkowców jest ograniczona jedynie do wydłużenia wieku emerytalnego do 67 roku życia.W Warszawie w tym czasie zebrał się solidarnościowy sztab protestacyjny. Związek przygotował bowiem w poniedziałek plan akcji protestacyjnych przeciwko rządowym planom przedłużenia wieku przejścia na emeryturę. Pierwszą akcją będzie wręczenie premierowi Donaldowi Tuskowi petycji podczas spotkania Komisji Trójstronnej 22 marca.


- Mam nadzieję, że parlamentarzyści rządzącej PO zdobędą się na chwilę refleksji. Petycję wręczą premierowi panie, które pracują w naszej trudnej polskiej rzeczywistości. Nie celebrytki, czy damy zasiadające w różnych instytucjach zarządzających, a kobiety, które na co dzień zmagają się z realiami życia codziennego. Propozycja rządu to nabijanie ludzi w butelkę. Z tej pseudo reformy wynika jedynie to, że ZUS będzie później wypłacał emerytury. Należy uszczelnić system ubezpieczeń, przeprowadzić reformę ochrony zdrowia, zapewnić pracę, a wydłużanie wieku emerytalnego jeśli już powinno znajdować się na końcu listy. Pozwólmy Polakom zdecydować. Decyzja o późniejszym przejściu na emeryturę powinna należeć do samych pracowników. Niech zdecyduje społeczeństwo – powiedział portalowi wybrzeze24.pl Krzysztof Dośla, przewodniczący gdańskiej Solidarności.
W Gdańsku związkowcy spotkali się w biurach poselskich z posłanką Agnieszką Pomaską i posłem Leszkiem Blanikiem. Oboje parlamentarzyści wysłuchali związkowych argumentów i nie złożyli deklaracji. Związkowcy odwiedzili też wywodzącego się z Solidarności Jerzego Borowczaka, który podziela część związkowych argumentów.


- Poseł Borowczak jest posłem o związkowym rodowodzie, ale jak się zachowa to zobaczymy, gdy przyjdzie do podniesienia ręki podczas głosowania – mówi Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący ZRG „S”, który koordynował gdańską akcję „Solidarności”.


Posła – ministra Sławomira Nowaka nie zastali w biurze. Podobnie jak Iwony Guzowskiej oraz gdyńskich parlamentarzystów PO. Związkowcy pozostawili petycje w biurach poselskich.
- Posłowie przyjęli do wiadomości stanowisko związku. Ten pseudodialog rządu ze społeczeństwem musi się skończyć. Do spraw dotyczących całego społeczeństwa nie można podchodzić arogancko. Trzeba zapytać ludzi co o tym sądzą, że planuje się narzucenie wydłużenia wieku emerytalnego bez kompleksowych rozwiązań problemów ludzi pracy, a przede wszystkim braku tejże pracy. A nie ma lepszej drogi niż odpowiedź uzyskana w referendum – mówi Kuzimski.


Związkowcy pozostawili więc w biurach poselskich pismo, w którym zwracają się o poparcie wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie zachowania dotychczasowych rozwiązań emerytalnych.
- Zapowiedziane w exposé premiera Donalda Tuska propozycje wydłużenia wieku emerytalnego dotyczą całego państwa. Wpłyną niemal na każdą sferę funkcjonowania państwa. Proponowane rozwiązania budzą ogromne obawy, czego wyrazem są m.in. badania sondażowe. Dlatego bez akceptacji społeczeństwa nie wolno przeprowadzać poważnych i daleko idących zmian  – czytamy w piśmie, które w imieniu Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność" podpisał przewodniczący Krzysztof Dośla.


NSZZ „Solidarność" do połowy lutego zebrała 1 380 tysięcy podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie zachowania dotychczasowych rozwiązań emerytalnych. Podpisy pod wnioskiem referendalnym zbiera też SLD.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież