Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak » 13 grudnia minęła mroczna rocznica wybuchu stanu wojennego. Był to kolejny krok walki władzy komunis... Antoni Patek - patron roku 2027 » 18 grudnia 2025 r, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie było miejscem niecodziennej uroczystości... Rondo Szyślaka - Architekt znaku pokoju » "Przekażcie sobie znak pokoju".Los, przypadek, okoliczność sprawiły, że Wiesław Szyślak, architekt, ... Zastęp Czarzastego: Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. W partii jej nowego, zadomowionego przewodniczącego Włodzimierza Czarz... Gazeta Gdańsk Gdańskie Grudnie » Już w najbliższy piątek w sieci dystrybucji "Gazety Gdańskiej" ukaże się jej specjalne wydanie: "Gda... Moje grudnie: Czesław Nowak i Stanisław Fudakowski » Czesław Nowak - Jeszcze przed grudniem 1970 jako jeden z nielicznych bezpartyjnych brygadzistów Mors... Godność 13 grudnia: Precz z komuną i rządem Tuska » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność” pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Stowarzyszenie „Godnoś... Prezydent powołał Grzegorza Ksepko w skład Krajowej Rady Sądownictwa » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki postanowieniem z dnia 6 listopada 2025 r. powołał... Forum Wsparcia i Zdrowia w Żukowie » W najbliższą sobotę w Kaszubskim Centrum Sportu w Żukowie otwarte Forum Wsparcia i Zdrowia pod patro... "Merkus" w Bąkowie - inny klimat handlu » Kolejny nowoczesny sklep gdańskiej spółki "Merkus". Po Gdańsku, Sopocie i Gdyni - kolej na Bąkowo na...
Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak
środa, 31 grudnia 2025 19:09
Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak
13 grudnia minęła mroczna rocznica wybuchu stanu wojennego. Był to
Skrzaty wzięły korty SKT
sobota, 13 grudnia 2025 16:21
Skrzaty wzięły korty SKT
Po raz drugi w ciągu ostatnich 2 miesięcy Sopocki Klub Tenisowy
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

Staszek
czwartek, 25 września 2025 11:03
Staszek
Był człowiekiem słowa – i to słowa używanego w sposób

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Siódmy kościół na Łostowicach - mieszkańcy wolą sklep

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 kwietnia 2011 17:51

Trwa spór o nowy kościół na gdańskich Łostowicach. – Miał tu powstać sklep i komisariat. Zmiany planów nikt z nami nie konsultował – denerwują się mieszkańcy.




Poświęcenie krzyża w miejscu, gdzie wkrótce stanie nowy kościół przy ul. Ofiar Grudnia 70 na Łostowicach. Na trawiastym terenie stoi duży drewniany krzyż, przed nim kilkunastu duchownych, w tym arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź oraz arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Tuż za nimi widać prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza a wokół kilkudziesięciu mieszkańców w różnym wieku.

Uroczysty nastrój burzy jednak ostentacyjne trąbienie kierowców, którzy wjeżdżają na pobliskie osiedle Habenda oraz transparenty wywieszone na najbliższym bloku: „Żądamy konsultacji społecznych”, „Szkoły likwidują, parafie budują” czy „Chcemy usług, nie kolejnej parafii”. Ten ostatni slogan odnosi się do planu zagospodarowania przestrzennego przyjętego przez miasto. Mówi on, że teren przy ul. Ofiar Grudnia 70 powinien zostać przeznaczony na lokal usługowy.

– Nie ma potrzeby zmieniać planu – tłumaczy Adamowicz. – Kościół dostarcza przecież usługi. Duchowe.

Prezydent wyjaśnia też, że w sprawie lokalizacji kościoła nie za bardzo ma z kim dyskutować. – Dostałem w tej sprawie anonim podpisany „mieszkańcy”. Z reguły anonimy od razu wyrzucam, choć akurat w tym przypadku zrobiłem wyjątek. Gdy ktoś nie chce się pod swoimi racjami podpisać imieniem i nazwiskiem, to ciężko w takiej sytuacji rozmawiać. Gdyby jednak coś się w tej sprawie zmieniło, to zapraszam na spotkanie – deklaruje Adamowicz.



Okazuje się jednak, że przeciwnicy lokalizacji nowego kościoła wcale nie są anonimowi. Tuż za ogrodzeniem „kościelnej” działki grupa mieszkańców zbiera podpisy. – Nie jesteśmy przeciwko budowie kościoła a jego lokalizacją. Większość z nas to zresztą katolicy. Jesteśmy oburzeni faktem, że nikt nie skonsultował i nadal nie konsultuje z mieszkańcami planów dotyczących naszego osiedla – zaznacza Sylwia Rezmer-Urbaniak trzymając kartki z podpisami.

W tej samej chwili do grupki protestujących podchodzi młody mężczyzna i podpisuje protestacyjną listę. – Jestem tutaj nowy, nic nie słyszałem o planach budowy. W ostatni czwartek kupiłem tutaj mieszkanie, a dziś dowiaduję się, że będę miał wielką świątynię pod oknem – denerwuje się.

Mieszkańcy podkreślają, że wcześniejsze plany zagospodarowania tego miejsca miały być inne. – Miał tu powstać komisariat i sklep. To właśnie sklepu na naszym osiedlu brakuje najbardziej. Najbliższy jest kilkanaście minut drogi stąd – mówi Rezmer-Urbaniak. – Na Łostowicach to będzie już siódmy kościół, a na dużo większych dzielnicach, czyli Zaspie i Morenie, są po dwie świątynie - dodaje.

Jak dalej zamierzają dochodzić swoich racji? – Chęć rozmowy zadeklarował już radny Platformy Obywatelskiej Adam Nieroda. Po tym spotkaniu postanowimy, co dalej – tłumaczy Rezmer-Urbaniak.



Jednak nie wszyscy mieszkańcy okolicy są przeciwko budowie świątyni. – Nam nowy kościół nie przeszkadza. Niektórzy się martwią, że będzie za głośno. Ale ile hałasu może iść od kościoła? Na pewno mniej, niż jeśli mieliby postawić tutaj supermarket – zauważają dwie starsze panie, które przyszły zobaczyć ceremonię poświęcenia krzyża.

Do protestujących odniósł się też arcybiskup - Nie można tak bałamucić. Takie bałamuctwa spłyną jak wiosenny śnieg do rynsztoka – powiedział Głódź.

Zapewnił też, że krytycy nie powstrzymają budowy kościoła. – Mamy prawo do kultu publicznego i zamierzamy z niego korzystać – dodał.


Kościół powstanie na działce o wielkości 1,2 hektara, którą miasto sprzedało Archidiecezji za "symboliczną złotówkę". Według ustaleń Wybrzeze24.pl może być ona warta ok. 3,6 mln zł.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież