Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Co łączy Schetynę (PO) i Kamińskiego (PiS)?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 kwietnia 2011 13:38

30 lat minęło od rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów i pierwszego zjazdu NZS, pierwszej niezależnej organizacji studenckiej w Europie Wschodniej.




Mijają właśnie 23 lata od strajków studenckich. W sobotę w historycznej sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej spotkali się przyjaciele z dawnej studenckiej opozycji. Na rocznicowe spotkanie zapraszał NZS Uniwersytetu Gdańskiego i NZS Politechniki Gdańskiej. W ramach uroczystości wykład wygłosił gdański socjolog prof. dr hab. Marek Latoszek, specjalizujący się w diagnozowaniu konfliktów społecznych, członek Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Uczestnicy spotkania obejrzeli też na premierowym pokazie film "Pierw ze Kroki" traktującego o NZS. W Sali BHP  była też okazja do wspomnień na prezentowanej tam wystawie Archiwum NZS. Skupiający w 1981 roku blisko 200-tysięcy studentów NZS mocno upominał się o demokratyzację życia akademickiego, wolność nauki i przestrzeganie praw człowieka.

NZS w Gdańsku zaczął tworzyć się już we wrześniu 1980 roku. Szczególnie Aktywnie działał NZS na Uniwersytecie i Akademii Medycznej. W Krakowie początków NZS można doszukać się w SKS - Studenckim Komitecie Solidarności, powołanym po tragicznej śmierci studenta Stanisława Pyjasa, znalezionego przed juwenaliami 1977 r. na posadzce jednej ze staromiejskich kamienic. W kwietniu 1981 r. odbył się I Krajowy Zjazd NZS, zarejestrowanego oficjalnie dwa miesiące wcześniej. NZS był od początku szczególnie zwalczaną organizacją. I nader aktywną. Do historii przeszły strajk łódzki z jesieni 1980 i radomski z 1981 r.

Studenci chcieli mieć też swój Sierpień. Od 1986 r. NZS zaczął się tajnie aktywizować w samorządach uczelnianych, kołach naukowych, w ramach duszpasterstwa akademickiego. W marcu 1988 r. studenci KUL i UMCS zorganizowali wiec pod pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studenci uczelni warszawskich wiecowali pod pomnikiem Adama Mickiewicza - tak jak w 1968 r. Gdański NZS urządzał już całkiem jawne spotkania, wiece i happeningi bacznie obserwowane przez SB.

Gdy w 1988 r. wiosną zaczął się protest młodego pokolenia robotników - w Nowej Hucie, w porcie i w Stoczni Gdańskiej, w Katowicach ze wsparciem pośpieszyli studenci od Gdańska przez Kraków i Lublin, po Śląsk. Reaktywacja Niezależnego Zrzeszenia Studentów, działającego przez czas stanu wojennego i po nim w podziemiu ujawniła się strajkiem studenckim m.in. na Uniwersytecie Gdańskim i Politechnice Gdańskiej. Największy od 1981 r. strajk studencki wybuchł na gdańskim uniwersytecie. Impulsem było spacyfikowanie przez ZOMO 1 maja 1988 r. wiecu po mszy św. w kościele Św. Brygidy. 2 maja, w akcie solidarności ze strajkującymi stoczniowcami, decyzję o proteście, od 3 maja podjęli studenci uniwersytetu z nielegalnego NZS.

Przewodniczącymi Komitetu Strajkowego zostali ówcześni studenci prawa, obecny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który został wytypowany na szefa, bo wcześniej nie był tak znany jako "zadymiarz" jak choćby Przemysław Gosiewski. Późniejszy wicepremier i szef klubu PiS wchodząc do poważnej polityki zerwał ze sowim obrazem brodatego studenta w kraciastej koszuli w typie anarcho-komunisty Che Guevary, który nie pasował do obrazu statecznego polityka. Członkami strajkowego komitetu zostali Andrzej Sosnowski (obecnie prezes SKOK im. Stefczyka), Mariusz Popielarz i Anna Galus-Czerwonka.

Budynek Wydziału Humanistycznego okupowało od stu do nawet kilkuset studentów wspieranych przez kilku nauczycieli akademickich. Strajk prowadzony w dość luźnej wiecowej atmosferze załamał się po brutalnym rozbiciu 5 mają 1988 r. strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie - Nowej Hucie. Obawiano się akcji milicji i SB na uniwersytecie. Mediacji z szefami gdańskiego WUSW podjął się wówczas gdański biskup Tadeusz Gocłowski. To on przekonał gen. Jerzego Andrzejewskiego by strajk rozwiązać pokojowo. Strajk wygasł 6 mają.

Za rok poszliśmy do wolnych w 35 procentach wyborów.

Dziś władzę w Polsce sprawuje pokolenie NZS-u. Z tej formacji wywodzą się m.in. Grzegorz Schetyna i Donald Tusk. Pokolenie NZS zasila też opozycję. Działał w nim aktywnie tragicznie zmarły Przemysław Gosiewski i Mariusz Kamiński, pierwszy szef CBA. Ta formacja ciągle ma wpływ na polskie życie publiczne.

Natalia Maj

fot. Marcin Marucha (wiki)

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież