Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Programy profilaktyki raka piersi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 lutego 2016 19:19

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina wszystkim uprawnionym paniom o możliwości skorzystania z programów profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.Bezpłatne badania mammograficzne oferowane są co 2 lata kobietom w wieku od 50 do 69 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) z grupy niskiego ryzyka, natomiast raz do roku paniom  z grupy wysokiego ryzyka. Kobiety z wymienionej grupy wiekowej mogą zgłaszać się na badania bez skierowania. Mammografię wykonuje się zarówno w stacjonarnych pracowniach mających podpisany kontrakt z Funduszem, jak i w mobilnych mammobusach. Na nowej stronie internetowej pomorskiego Funduszu znaleźć można z miesięcznym wyprzedzeniem kalendarz postojów mammobusów w województwie pomorskim z podziałem na powiaty. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. W ostatnich latach w naszym województwie z bezpłatnej mammografii skorzystało ponad 44 procent uprawnionych pań. Największą frekwencję, wynoszącą ponad 51 procent, odnotowano w powiecie bytowskim. Najmniejszą, wynoszącą 38-39 procent, w Sopocie oraz powiatach malborskim i chojnickim.


Bezpłatne badania cytologiczne w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych proponuje się co 3 lata kobietom w wieku od 25 do 59 lat, chyba że pacjentka otrzyma pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy. Panie z wymienionej grupy wiekowej mogą zgłaszać się na badania bez skierowania do każdego gabinetu ginekologicznego posiadającego kontrakt z NFZ. Rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Szacuje się, że rocznie na raka szyjki macicy umiera około 1730 Polek. W województwie pomorskim z bezpłatnej cytologii skorzystało w ostatnich latach blisko 25 procent uprawnionych pań. Najwyższą frekwencję, wynoszącą 35-36 procent, odnotowano w powiatach człuchowskim i starogardzkim; najniższą, około 11 procent, w powiecie lęborskim.


Warto też pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program profilaktyki chorób odtytoniowych przeznaczony dla palących tytoń osób dorosłych. Więcej szczegółów na temat wszystkich programów profilaktycznych znaleźć można stronie internetowej pomorskiego NFZ (www.nfz-gdansk.pl).


Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ chciałby również poinformować, że w ramach funkcjonującego od 1 stycznia 2015 roku systemu szybkiej terapii onkologicznej w województwie pomorskim wydano do 1 lutego 2016 roku 14448 kart diagnostyki i leczenia onkologicznego, z czego 7853 karty wystawili lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, 3560 kart DiLO wystawiono w gabinetach lekarzy specjalistów, a pozostałe 3035  w pomorskich szpitalach.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież