Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Brudny problem w komunikacji miejskiej

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 26 marca 2014 18:58

Każdy, kto podróżuje komunikacją miejską na pewno nie raz spotkał się z brudnymi osobami bezdomnymi, które bezwstydnie wsiadały nawet do najbardziej zatłoczonych pojazdów, skutecznie uprzykrzając podróż pasażerom.


Problem istnieje od wielu lat i zapewne tak szybko nie zniknie. Kiedyś z sytuacją próbowała walczyć Warszawa, jednak nic z tego nie wyszło. W Gdańsku wzmożonych działań ku temu, żeby utrudnić poruszanie się komunikacją miejską takim osobom, nie ma. Jednak to nie oznacza, że nie można sobie z nim poradzić na tyle, ile to możliwe.


Walkę powinni zacząć sami pasażerowie. – O dziwo nie dostajemy wielu takich skarg, ale nie twierdzę, że problem nie istnieje – mówi p.o. rzecznika prasowego ZKM w Gdańsku, Magdalena Kiljan. – Ludzie chyba często po prostu chcą to jakoś przeboleć, żeby jak najszybciej dotrzeć do celu.


alt


Jednak jeśli już ktoś zechce, aby brudna lub nietrzeźwa osoba opuściła pojazd, to powinna zgłosić ten problem kierowcy. Jak czytamy w wyciągu z Uchwały Rady Miasta nr XVI/500/99 z 25 listopada 1999 roku dotyczącego przepisów porządkowych obowiązujących w pojazdach komunikacji miejskiej: „obsługa może odmówić przewozu osób nietrzeźwych i zachowujących się nieodpowiednio oraz wzbudzających odrazę brudem lub niechlujstwem”.
- W takim przypadku kierowca powinien poprosić taką osobę o opuszczenie pojazdu – tłumaczy Kiljan. – Jednak jeśli spotyka się on z agresją bądź odmową, to musi wtedy wezwać patrol Straży Miejskiej lub Policji – kontynuuje. Wiąże się to oczywiście z zatrzymaniem pojazdu na przystanku aż do rozwiązania całej sytuacji, co mocno komplikuje podróż pasażerom. Jednak coś za coś. Albo pozwalamy bezkrytycznie brudnym osobom jeździć komunikacją albo staramy się z tym walczyć. Jaki jest wtedy cel kupowania biletów, z których dochód też jest przeznaczany na to, żebyśmy poruszali się schludnymi pojazdami, jeśli dajemy przyzwolenie na takie zachowanie?


Ludzie skarżą się często na to, że wsiadają do autobusu lub tramwaju i czują „menela”. Wystarczy przecież aby przejechał jeden przystanek a fetor pozostaje jeszcze przez długi czas. W takim wypadku pasażerowie często boją się w ogóle siadać na którymś z wolnych miejsc, bo nie wiedzą czy to przypadkiem właśnie tam ów menel przed chwilą nie siedział. Komunikacja miejska służy przecież też wielu osobom do przemieszczenia się na różnego rodzaju imprezy, gdzie należy ubrać elegancki strój. W takim wypadku przejazd jest jeszcze mniej komfortowy niż przy zwykłej okazji.
W skrajnych przypadkach kierowca jest zmuszony do wezwania zastępczego pojazdu. Jednak to – podobnie jak wezwanie patrolu – wiąże się z wydłużeniem czasu podróży.


alt


Ale na ogół nie musimy się martwić o czystość pojazdów, którymi jeździmy w Gdańsku. Są one regularnie czyszczone. – Codziennie myta jest podłoga, robiony przegląd techniczny oraz każdy kierujący musi napisać swoje uwagi dotyczące pojazdu – wyjaśnia Magdalena Kiljan. – Co tydzień natomiast dokładnie myjemy pojazdy, a co dwa sprawdzamy wszystkie zakamarki. Oczywiście, ciężej jest zauważyć rezultat w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest to podyktowane pogodą, ale staramy się jak potrafimy najlepiej – mówi dalej rzecznik. ZKM zatem stara się, aby pasażerowie przemieszczali się w jak najbardziej komfortowych warunkach. Pojazdy są myte, tapicerka czyszczona a zguby odnajdywane.


Jednak pasażerowie i kierujący pojazdami, to nie jedyne osoby, które mają wpływ na to, jak wygląda nasza podróż. Są tez i kontrolerzy biletów. Tę funkcję w Trójmieście sprawuje firma Renoma. W przypadku SKM sprawa jest jasna – kiedy ktoś uprzykrza nam przejazd, należy zgłosić to do Straży Ochrony Kolei, która czuwa nad porządkiem i bezpieczeństwem w skm-kach. Jak sprawa wygląda natomiast w autobusach i tramwajach?
- Niestety, kontrolerzy nie są wyposażeni w jakiekolwiek uprawnienia porządkowe, nie dysponują instrumentami o charakterze przymuszającym. Mogą ograniczać się tylko do apeli – wyjaśnia mecenas Łukasz Syldatk, który odpowiada za kontakt z mediami w sprawach ZW Renoma. - Zgodnie z polityką firmy i instrukcjami przewoźnika, w przypadku osób, które zakłócają komfort podróży, czyli bezdomni, żebrzący, awanturujący się, osoby pod wpływem alkoholu, kontrolerzy udzielają ustnego upomnienia prosząc o opuszczenie pojazdu. W przypadku nieskuteczności prób koncyliacyjnych i dalszych utrudnień wzywane są służby porządkowe – kończy Syldatk.


Na pewno problem będzie pojawiał się coraz częściej, bo wiosną i latem osoby uprzykrzające przemieszczanie się komunikacja miejską stają się bardziej aktywne. Jednak nie ma złotego środka, który mógłby skutecznie zapobiec takim incydentom. Przede wszystkim pasażerowie powinni aktywniej działać ku temu, aby brudne osoby usuwać z pojazdów. Oczywiście, taka sytuacja nie jest zbyt komfortowa, jednak na pewno nie mniej niż podróż w fetorze.

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież