Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Biblioteka Muzeum II Wojny Światowej otwarta

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 stycznia 2018 20:11

Licząca 20 tysięcy publikacji książek, czasopism, dokumentów audiowizualnych i elektronicznych, map i zbiorów specjalnych opublikowanych w blisko 30 językach Biblioteka Muzeum II Wojny Światowej od 10 stycznia jest dostępna dla czytelników.



- Dla Muzeum, dla nowych wystaw, dla prac naukowych, dla pracy realizowanej na terenie naszej instytucji Biblioteka jest miejscem bardzo ważnym - powiedział prof. UG dr hab. Grzegorz Berendt, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. - Jest pełna narzędzi pozwalających w sposób fachowy realizować nasze zadania.


alt

Patrycja Śliwińska, kierownik Biblioteki Muzeum II Wojny Światowej i prof. UG dr hab. Grzegorz Berendt, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej (w środku) podczas otwarcia Biblioteki


Zasoby Biblioteki to ponad 20 tys. książek, czasopism, dokumentów audiowizualnych i elektronicznych, map, zbiorów specjalnych oraz relacji i wspomnień opublikowanych w blisko 30 językach. Dostępne są wszystkie wydawnictwa wydane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – 50 tytułów. Publikacje zostały pozyskane na dwa sposoby – poprzez zakup lub zostały podarowane.


alt



- Biblioteka powstawała od momentu powstania Muzeum II Wojny Światowej i funkcjonuje już 8 lat - powiedziała Patrycja Śliwińska, kierownik Biblioteki Muzeum II Wojny Światowej. - Biblioteka gromadziła zbiory zgodne z profilem Muzeum, czyli publikacje dotyczące przyczyn wybuchu II wojny światowej, jej przebiegu oraz jej skutków do 1989 roku. Zbiory od początku były gromadzone z myślą o naszych pracownikach, a także z myślą o przyszłych czytelnikach. Na nasze zbiory składa się różnorodna literatura. Przede wszystkim są to publikacje naukowe, źródłowe, popularno-naukowe, atlasy, albumy, mapy. Mamy literaturę piękną dla dorosłych i dla dzieci.


alt



W Bibliotece można znaleźć publikacje opisujące zarówno powszechnie jak i słabo znane wydarzenia z okresu II wojny światowej, a także publikacje dotyczące wąskiego zakresu tematycznego dla specjalizujących się w danej dziedzinie, naukowców czy zajmujących się historią hobbystycznie. Propozycją dla słabo znających historię II wojny lub osób, której nigdy wcześniej się tym nie interesowały mogą być wspomnienia, dzienniki i pamiętniki dotyczące życia codziennego ludności podczas okupacji. Na uwagę zasługują zbiory z zakresu konserwacji, restauracji czy bezpieczeństwa muzealiów, a także liczne materiały pomocne w pracy w dziale edukacji muzealnej, np. literatura piękna dla dzieci czy komiksy opisujące wydarzenia z czasów II wojny światowej.


alt



Dostęp do zbiorów Biblioteki jest bezpłatny. Wystarczy wyrobić kartę biblioteczną. Ze zbiorów można korzystać tylko na miejscu. Dla czytelników przygotowano 28 stanowisk, w tym 4 komputerowe.


alt

Maria Wieloch Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska", przekazała publikacje związane ze zbrodnią ponarską



Podczas otwarcia Biblioteka wzbogaciła się o nowe publikacje. - To są pierwsze przekazane przeze mnie książki dla Biblioteki, ale jestem po wstępnych rozmowach z panem dyrektorem Nawrockim i w ciągu miesiąca porozmawiamy o tym jak poszerzyć wystawę o zbrodnię ponarską, bo poprzednia dyrekcja zupełnie o niej zapomniała - powiedziała Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska". - Ponary to miejsce gdzie zostało zamordowanych około 100 tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej. Przekazałam 3 broszury, które w krótki, ale bardzo treściwy sposób mówią o tej zbrodni, o relacjach polsko-litwesko-niemieckich na Wileńszczyźnie w tym czasie. Ta broszura jest wydana po polsku, angielsku i litewsku. Została napisana przez profesora Piotra Lipińskiego. Przekazałam również płytę dvd z Oratorium ponarskim, które rok temu odbyło się w Wilnie, w którym wystąpił solista z Filharmonii Podlaskiej, kilkudziesięcioosobowy chór i orkiestra z Kowna.


alt


Wkrótce zbiory Biblioteki znacząco się powiększą. Jak zapowiedział prof. Grzegorz Berendt z Warszawy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma zostać przekazanych około 6000 publikacji.

Biblioteka będzie otwarta 3 dni w tygodniu
Wtorek 10.00 – 15.00
Środa 12.00 – 18.30
Czwartek 10.00 – 15.00


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież