Licząca 20 tysięcy publikacji książek, czasopism, dokumentów audiowizualnych i elektronicznych, map i zbiorów specjalnych opublikowanych w blisko 30 językach Biblioteka Muzeum II Wojny Światowej od 10 stycznia jest dostępna dla czytelników.
- Dla Muzeum, dla nowych wystaw, dla prac naukowych, dla pracy realizowanej na terenie naszej instytucji Biblioteka jest miejscem bardzo ważnym - powiedział prof. UG dr hab. Grzegorz Berendt, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. - Jest pełna narzędzi pozwalających w sposób fachowy realizować nasze zadania.
Patrycja Śliwińska, kierownik Biblioteki Muzeum II Wojny Światowej i prof. UG dr hab. Grzegorz Berendt, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej (w środku) podczas otwarcia Biblioteki
Zasoby Biblioteki to ponad 20 tys. książek, czasopism, dokumentów audiowizualnych i elektronicznych, map, zbiorów specjalnych oraz relacji i wspomnień opublikowanych w blisko 30 językach. Dostępne są wszystkie wydawnictwa wydane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – 50 tytułów. Publikacje zostały pozyskane na dwa sposoby – poprzez zakup lub zostały podarowane.
- Biblioteka powstawała od momentu powstania Muzeum II Wojny Światowej i funkcjonuje już 8 lat - powiedziała Patrycja Śliwińska, kierownik Biblioteki Muzeum II Wojny Światowej. - Biblioteka gromadziła zbiory zgodne z profilem Muzeum, czyli publikacje dotyczące przyczyn wybuchu II wojny światowej, jej przebiegu oraz jej skutków do 1989 roku. Zbiory od początku były gromadzone z myślą o naszych pracownikach, a także z myślą o przyszłych czytelnikach. Na nasze zbiory składa się różnorodna literatura. Przede wszystkim są to publikacje naukowe, źródłowe, popularno-naukowe, atlasy, albumy, mapy. Mamy literaturę piękną dla dorosłych i dla dzieci.
W Bibliotece można znaleźć publikacje opisujące zarówno powszechnie jak i słabo znane wydarzenia z okresu II wojny światowej, a także publikacje dotyczące wąskiego zakresu tematycznego dla specjalizujących się w danej dziedzinie, naukowców czy zajmujących się historią hobbystycznie. Propozycją dla słabo znających historię II wojny lub osób, której nigdy wcześniej się tym nie interesowały mogą być wspomnienia, dzienniki i pamiętniki dotyczące życia codziennego ludności podczas okupacji. Na uwagę zasługują zbiory z zakresu konserwacji, restauracji czy bezpieczeństwa muzealiów, a także liczne materiały pomocne w pracy w dziale edukacji muzealnej, np. literatura piękna dla dzieci czy komiksy opisujące wydarzenia z czasów II wojny światowej.
Dostęp do zbiorów Biblioteki jest bezpłatny. Wystarczy wyrobić kartę biblioteczną. Ze zbiorów można korzystać tylko na miejscu. Dla czytelników przygotowano 28 stanowisk, w tym 4 komputerowe.
Maria Wieloch Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska", przekazała publikacje związane ze zbrodnią ponarską
Podczas otwarcia Biblioteka wzbogaciła się o nowe publikacje. - To są pierwsze przekazane przeze mnie książki dla Biblioteki, ale jestem po wstępnych rozmowach z panem dyrektorem Nawrockim i w ciągu miesiąca porozmawiamy o tym jak poszerzyć wystawę o zbrodnię ponarską, bo poprzednia dyrekcja zupełnie o niej zapomniała - powiedziała Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska". - Ponary to miejsce gdzie zostało zamordowanych około 100 tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej. Przekazałam 3 broszury, które w krótki, ale bardzo treściwy sposób mówią o tej zbrodni, o relacjach polsko-litwesko-niemieckich na Wileńszczyźnie w tym czasie. Ta broszura jest wydana po polsku, angielsku i litewsku. Została napisana przez profesora Piotra Lipińskiego. Przekazałam również płytę dvd z Oratorium ponarskim, które rok temu odbyło się w Wilnie, w którym wystąpił solista z Filharmonii Podlaskiej, kilkudziesięcioosobowy chór i orkiestra z Kowna.
Wkrótce zbiory Biblioteki znacząco się powiększą. Jak zapowiedział prof. Grzegorz Berendt z Warszawy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma zostać przekazanych około 6000 publikacji.
Biblioteka będzie otwarta 3 dni w tygodniu
Wtorek 10.00 – 15.00
Środa 12.00 – 18.30
Czwartek 10.00 – 15.00
Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 15/01/2018 14:57 - Andrzej Stelmasiewicz: Oliwski Ratusz Kultury coraz ciekawszy
- 14/01/2018 20:35 - Marcin Kulasek: Przedstawimy ofertę dla małych, lokalnych ojczyzn
- 13/01/2018 15:51 - SLD Lewica Razem na Pomorzu - to my jesteśmy opozycją
- 13/01/2018 13:30 - Finał WOŚP w Trójmieście
- 12/01/2018 19:33 - Elżbieta Rucińska-Kulesz otrzymała statuetkę Lidera Medycyny
- 11/01/2018 19:36 - Cena sumienia: Najpopularniejszy poseł PO Marek Biernacki zepchnięty z Platformy
- 11/01/2018 18:12 - Marcin Horała: Zmieniamy Polskę, opozycji reformować nie będziemy
- 11/01/2018 09:24 - "Polsko, ile Ty mnie kosztowałaś..."
- 10/01/2018 21:12 - Noworoczna Lampka Szampana Pomorskich Przedsiębiorców
- 09/01/2018 20:12 - Liberalno-konserwatywna nowa twarz rządu. Przetasowania ministrów