"Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o... Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Beton na boiskach AWFiS

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
niedziela, 18 lutego 2018 20:56
Maklerzy umysłów czy Parceli


Dziwna sytuacja w oliwskiej AWFiS. Na wniosek uczelni procedowany jest plan,który ma zwiększyć wartość terenów szkoły w związku z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej,w tym na tzw.boisku do rugby,które jest elementem bazy dydaktycznej uczelni.- Uczelnia nie jest deweloperem,tereny od skarbu państwa otrzymała bezpłatnie na prowadzenie swojej działalności,a nie na handel deweloperski - mówi wprost b. rektor prof. Tadeusz Huciński.A radny Łukasz Hamdyk (PiS) zauważa: -Uczelnia to nie prywatny folwark,to zahamowanie rozwoju. Nawet radna PO,Agnieszka Owczarczak ma wątpliwości:- Uczelnia kształcąca sportowców nie powinna pozbywać się bazy sportowej.




Zgodnie z przepisami podatkowymi grunty uczelniane związane z działalnością dydaktyczną nie są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Ich posiadanie nie obciąża uczelni,ich posiadanie ubezpiecza przesłanki rozwoju,zwłaszcza szkoły sportowe trudno sobie wyobrazić bez specjalistycznych obiektów. W przypadku AWFiS kilka lat temu mówiono o budowie pełnowymiarowego basenu i centrum tenisowego .Tymczasem...


Jak poinformowała "Gazetę Gdańską",Sylwia Hajnrych z Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa,"AWFiS złożyła wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie czynności prawnej(...)polegającej na zbyciu części nieruchomości położonej w Gdańsku w rejonie Alei Grunwaldzkiej i ul. Czyżewskiego. Z dokumentów posiadanych przez Prokuratorię Generalną nie wynika JEDNOZNACZNIE,aby w skład nieruchomości objętej wnioskiem wchodził teren wykorzystywany jako boisko treningowe".


To co dla urzędników prokuratorii nie brzmi jednoznacznie,w odpowiedzi władz AWFiS nadesłanej do redakcji wybrzmiewa całkiem jednoznacznie.


"Władze uczelni składały wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania całej uczelni,nie tylko tzw. BOISKA RUGBY. Zmiana planu pozwala na poprawienie sytuacji gospodarczej AWFiS,w tym umożliwiła sprzedaż terenów zbędnych oraz umożliwi podjęcie działań rynkowych zapewniających w przyszłości stały dodatkowy dochód" - wyjaśnia swój pomysł na uczelnie jej rektor, prof. Waldemar Moska.


Wyprzedaż działek wydzielonych z majątku uczelni -przychód rzędu 33 mln zł - obecny rektor prof. Waldemar Moska tłumaczy kryzysem,do którego doprowadził jego poprzednik prof. Huciński, ale na pytanie o wysokość zadłużenia nie odpowiada."Obecne władzę AWFiS pomimo kryzysu ,do którego doprowadził odwołany rektor T. Huciński, spowodowały powstanie inwestycji o łącznej wartości ok.50 mln złotych


-To bzdury -odpowiada b. rektor.-Ile lat można fałszywie tłumaczyć się ze swojej działalności. Zobowiązania uczelni ponad 7 lat temu wynosiły ok 7 mln złotych,dziś niektóre media piszą o kilkunastu milionach złotych,proszę natychmiast ujawnić obecną sytuację szkoły -apeluje prof. Huciński.


Nowe władze uczelni znalazły sojusznika w prezydencie Gdańska. Rektor wystąpił w 2012 roku do władz miasta o pożyczkę w kwocie 2 mln złotych z przeznaczeniem na wydatki inwestycyjne i dydaktyczne. Rok później rektor zwrócił się do prezydenta o umorzenia kwoty 1,72 mln złotych,deklarując prezydentowi przeznaczenie tych środków na budowę "Hali Gimnastycznej Leszka Blanika-Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe AWFiS w Gdańsku". Leszek Blanik to osoba bliska prezydentowi, wspierająca P. Adamowicza oficjalnie w kampaniach wyborczych, łączył też obu panów szyld PO,.Wniosek prof. Moski prezydent Paweł Adamowicz zaakceptował i pożyczkę umorzył.




Pracownikiem uczelni jest jego żona, dr Magdalena Adamowicz, zatrudniona jako adiunkt w katedrze turystyki i hotelarstwa,choć na UG zajmuje się ubezpieczeniami morskimi. Trzeba mieć nadzieję,że z umorzonych przez prezydenta pożyczek,rektor nie wypłacał wynagrodzeń dydaktykom,w tym dr. Adamowicz,której zajęcia są ogromnie na uczelni popularne.-Pani dr Adamowicz - wspomina prof. Huciński swoją rozmowę -miała bardzo jasno określone oczekiwania finansowe,czułem,że powinienem je spełnić,choć pierwsze zatrudnienie to decyzja rektora prof. Wojciecha Przybylskiego,od lat szefa gdańskiej rady sportu przy prezydencie.


Władze uczelni wnioskowały o zmianę miejscowego planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się placówka . Ten ruch miał umożliwić między innymi sprzedaż działek i, jak dowiadujemy się z uchwały, "dopuszczenie zabudowy mieszkaniowo-usługowej". Dziś rodzą się pytania o przyszłość uczelni i dalszy jej rozwój na uszczuplonym terenie. Czy przestrzeń uczelni będzie nadal pomniejszana?


Uchwała dotycząca przystąpienia do zmiany planów terenów Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu powstała w 2014 roku. Od tamtej pory cały czas toczy się procedura. Teraz projekt zagospodarowania został skierowany do uzgodnień, a prezydent rozpatrzył uwagi i prawdopodobnie jesteśmy na ostatniej prostej do wdrożenia zmian. Nowy plan ma przede wszystkim umożliwić zabudowę mieszkaniową, usługową, a także zmienić układ drogowy rozdzielając teren uczelni dwoma nowymi ulicami. Równolegle władze uczelni wdrażały proces sprzedaży działek.


Kontrowersje publiczne budzi fakt, iż zabudowa może wejść na teren obecnego terenu do rugby.


- Sprawa boiska AWFiS jest bardzo trudna do jednoznacznej oceny. Rzeczywiście wydaje się, że uczelnia kształcąca sportowców nie powinna pozbywać się bazy sportowej. Jednak z tego, co mi wiadomo, sprzedaż tego terenu jest jedyną szansą na uratowanie Akademii, która znajduje się w bardzo trudnej kondycji finansowej. Możliwa jest sytuacja, w której bez sprzedaży terenu AWFiS nie będzie mogła dalej funkcjonować. Zarówno aspekt urbanistyczny związany ze zmianą funkcji, jak i aspekty dalszego funkcjonowania uczelni będą brane pod uwagę przez Komisję Zagospodarowania Przestrzennego w momencie opiniowania projektu planu zagospodarowania przestrzennego- podkreśliła Agnieszka Owczarczak, radna PO.


Pojawiają się także głosy wyraźnego sprzeciwu, zarówno wśród radnych jak i samych mieszkańców. Kiedy uczelnia akademicka wyprzedaje swoje tereny zawsze rodzi się pytanie o zasadność takiej decyzji.


- Gdybyśmy zamknęli oczy, to można powiedzieć, że to idealne miejsce na osiedle, ale gdy je otworzymy, to można się zastanowić, czy leci z nami pilot. I jeśli chodzi o dewelopera, to z jego strony sytuacja jest oczywista i czysta, dobry biznes, ale jeśli chodzi o władze AWFiS, to chyba mamy do czynienia z pomieszaniem ról - zastanawia się radny Łukasz Hamadyk. - Warto się zastanowić, czy nie strzela się tutaj samobója i dla kogo jest uczelnia. Władze nie tylko samorządowe, ale i uczelniane, odchodzą, a to, co po nich zostanie to bilans strat albo zysków. Uczelnia to nie prywatny folwark. Wiele pokoleń pracowało na rozwój uczelni i oferty dla przyszłych pokoleń, a dziś ktoś może sprawić, że przyszłość edukacyjna będzie zahamowana, bo gdzie ma się rozwijając uczelnia sportowa bez boisk i stadionów?


Uczelnia podkreśla, iż proces sprzedaży został już zakończony. Skąd jednak tak radykalne rozwiązania? Obecna strategia AWFiS związana ze sprzedażą gruntów jest pokłosiem kryzysu związanego z brakiem ciągłości finansowej, jaki miał miejsce kilka lat temu. Władze przyznają, iż za problemy odpowiada poprzednia ekipa, z byłym rektorem Tadeuszem Hucińskim na czele, który został odwołany w 2010 roku przez ówczesną Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbarę Kudrycką. Od tamtego czasu uczelnia poszukiwała nowych źródeł finansowania, które uzdrowiłyby i ustabilizowały sytuację. Władze AWFiS argumentują, iż zmiany w żaden sposób nie zmniejszą możliwości dydaktycznych placówki, a obecne zaplecze sportowe jest wystarczające.


Z taką wizją zdarzeń nie zgadza się jednak były rektor, który podkreśla, iż jego usunięcie oznaczało właśnie otwarcie drogi do sprzedaży gruntów. - Chciałbym zaznaczyć, że stan finansów po moim odwołaniu przez minister Kudrycką był badany przez Komisję Dyscypliny Finansów Publicznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dwóch instancjach i nie potwierdził zarzutów, które do dziś funkcjonują  w obiegu społecznym. Celem ukształtowanej opinii od początku była koncepcja odwołania mnie, aby w następnym kroku sprzedać grunty AWFiS. Stawiając opór i nie wyrażając na to zgody na takie działania zostałem odwołany, a dzisiaj obserwujemy początek realizacji sprzedaży majątku uczelni-powiedział "Gazecie Gdańskiej" prof. Tadeusz Huciński.


Kanclerz uczelni, Olgierd Bojke, zapewnia, iż dzięki podjętym działaniom, sytuacja placówki ustabilizowała się i pozwala na dalszy rozwój i inwestycje. W ostatnim czasie przeprowadzono szereg remontów, wśród nich należy wskazać proces termomodernizacji na całym kampusie. Wymieniono elewacje, dachy i okna, a także instalacje centralnego ogrzewania, a wcześniej instalacje podziemną. Natomiast w najbliższych miesiącach czeka AWFiS otwarcie kolejnego obiektu.


- Obecnie kończymy budowę hali widowiskowo - sportowej im. Blanika, która będzie miała 2 tys. mkw czystej powierzchni. Obiekt jest przeznaczony dla wielu dyscyplin , nie tylko gimnastycznych, ale także dla szeroko pojętego fitnessu. Specjalnie zamontowane kotary umożliwią modyfikację przestrzeni użytkowej. Mało osób wie, iż za sprawą nowoczesnych laboratoriów naukowych budynek będzie miał charakter innowacyjno-wdrożeniowy. Hala będzie wykorzystywana także do organizacji różnych wydarzeń, w tym konferencji. Jest to multifunkcjonalny obiekt niezwykle potrzebny uczelni. Otwarcie jest planowane na pierwszy kwartał przyszłego roku- informuje Olgierd Bojke.


Od wielu lat mówi się także o próbach sprzedaży historycznego kompleksu Ludolfino, w którym mieści się biblioteka AWFiS. Okazuje się, iż wszczęto procedury i być może już niedługo dojdzie do konkretnych porozumień. Na szczegóły musimy jeszcze poczekać, natomiast za pieniądze ze sprzedaży, AWFiS planuje uruchomić nowy obiekt biblioteczny. Powstała już dokumentacja techniczna nowego budynku. Z racji wcześniejszych problemów finansowych uczelni, pojawiały się też pogłoski o możliwości włączenia


AWFiS (w formie wydziału) do struktur Uniwersytetu Gdańskiego. Obie uczelnie wyraźnie zdementowały te informacje.


- Należy wyjaśnić tą sprawę raz na zawsze. Uczelnie mają status jednostek autonomicznych i aby połączyć dwie jednostki musi być zgoda Senatu jednej i drugiej uczelni. Nikt jeszcze nigdy nie zrealizował w Polsce takiego skutecznego połączenia. Mamy bardzo mocno zabezpieczone źródła finansowania i jesteśmy obecnie atrakcyjni dla innych instytucji. Dlatego pomysł połączenia z inną uczelnią nie miałby sensu. Jest to po prostu nieprawda - powiedział Olgierd Bojke.




Skarb państwa nie po to wyposażał bezpłatnie uczelnie publiczne w parcele,by handel nimi przesądzał o kondycji uczelni. Ustawodawca dlatego zwolnił je z podatku od nieruchomości, by bezkosztowo ubezpieczać ich przyszłość,a nie po to,by doraźnie łatać budżet ich wyprzedażą. Rektor i senat są deweloperami umysłów i ciał swoich studentów,maklerami ich wiedzy i umiejętności,nie zaś dostawcami terenów pod zabudowę. Przy czym zdziwienie budzi wznoszenie przez biedaka hali,który wyprzedaje na życie swoją garderobę. W tej sytuacji nie budzi już zdziwienia,ze Leszek Blanik ma swoją halę za nieswoje pieniądze..

(MF)


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież