Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010"

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 września 2012 21:17


Tak zatytułowaną wystawę fotograficzną otwarto przy skwerze u zbiegu ul. Waryńskiego i al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu. Otworzyli ją, w ramach obchodów 32-rocznicy Porozumień Sierpniowych, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność" Piotr Duda. 


                  alt



Do zebranych około 200 osób Duda powiedział, że w dniu 31 sierpnia nie ma lepszego miejsca i czasu, aby pamiętać o ludziach Solidarności. Ludziach, którzy swoje całe życie poświęcili dla tego, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Przypomniał też o strajku, który w sierpniu 1980 r. wybuchł w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, po zwolnieniu z pracy Anny Walentynowicz, a który doprowadził do powstania „Solidarności”. Podziękował IPN-owi za przygotowanie wystawy i zakończył słowami: "Aniu, pamiętamy".




               alt




Prezes IPN Łukasz Kamiński powiedział m.in.: Anna Walentynowicz nie została ministrem, nie objęła ważnych funkcji państwowych. Jej życie było w pewnym sensie prostym życiem w dobrym tego słowa znaczeniu. Ale spójrzmy na nie, jako na bardzo prostą drogę życia osoby, która zawsze szukała możliwości zrobienia czegoś wartościowego dla innych.



                        alt




Autorem wystawy jest historyk Arkadiusz Kazański z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN. Zbierając materiały do ekspozycji, spędził wiele dni w mieszkaniu Anny Walentynowicz, w którym mieszka teraz jej wnuk. Przeszukiwał prywatne archiwa złożone z kilkunastu tysięcy różnego typu dokumentów i zdjęć. 



                                  alt




Na wystawie, na 18 planszach znajdują się fotokopie różnych dokumentów pochodzących z wielu archiwów, w tym IPN, Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Kancelarii Prezydenta RP, muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych. Jest też fotokopia wydanej przez Wojewódzki Urząd do Spraw Bezpieczeństwa w Gdańsku decyzji o internowaniu działaczki, datowana na 12 grudnia 1981 roku. Możemy również zobaczyć kopię prośby napisanej odręcznie przez Walentynowicz w 1983 roku, a adresowanej do szefa Zakładu Karnego w Grudziądzu, o wydanie jej drutów w celu... naprawy sprutego swetra.


                   alt  



Gdańska wystawa jest pierwszą ekspozycję poświęconą tej postaci, przygotowaną przez instytut, twierdzi rzecznik prasowy gdańskiego IPN, Jan Daniluk. Jego zdaniem, najprawdopodobniej jest to też pierwsza wystawa IPN poświęcona w całości jednemu działaczowi Solidarności.




                                alt 


Anna Walentynowicz zaangażowała się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża w 1978 r.  Została ona bezprawnie zwolniona ze Stoczni Gdańskiej 7 sierpnia 1980 r., co przyczyniło się do rozpoczęcia strajku. Protest doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Walentynowicz została członkinią Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. Była internowana w stanie wojennym, a następnie kilka razy aresztowana. W 1981 r. inwigilowało ją ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników Służb Bezpieczeństwa. Zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., a pochowana na Cmentarzu Srebrzysko we Wrzeszczu.



                                     alt




Po otwarciu wystawy, przedstawiciele IPN, :Solidarności” i delegacje Gdańska oraz województwa pomorskiego, przeszli kilkanaście metrów dalej pod tablicę ku czci Anny Walentynowicz, znajdującą się na fasadzie domu, w którym mieszkała. Tu złożyli wiązanki kwiatów.

Wystawę będzie można oglądać do 20 września. 


Wła-49

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież