Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Urzędniczy ping-pong wokół zanieczyszczonej ziemi

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2011 15:01

Starostwo w Starogardzie Gdańskim prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie tzw. „brudnej ziemi” składowane w Wolnym Dworze koło Skarszew. Na terenie ma być prowadzony monitoring. I na razie to tylko tyle.


Na składowisko ziemia trafiła z budowy gdańskiego stadionu PGE Arena. Była to głównie zanieczyszczona ziemia z działek i odpady z rozbiórki starych zabudowań, na których zbudowany został w Gdańsku reprezentacyjny stadion na mistrzostwa Euro 2012. Problem w tym, że te odpady mogły być przewiezione na tereny przemysłowe, a nie z przeznaczeniem rolniczym.  Tymczasem trwa między instytucjonalny ping-pong.
Odpady i ziemia z budowy przewożona była na wyrobisko żwirowni w Wolnym Dworze. Posłużyła do rekultywacji kopalni żwiru. Wysypisko zostało przykryte warstwami żwiru i humusu.


Starogardzki starosta Leszek Burczyk zapewnił nas, że nie lekceważy ochrony środowiska, mimo to postępowanie rekultywacyjne na żwirowisku trwa.
- Postępowanie rekultywacyjne toczy się, gdyż nie było podstaw by nie wydać decyzji rekultywacyjnej – twierdzi starosta Burczyk.


Co się jednak stanie o ile okaże się, że normy zanieczyszczeń są przekroczone? Na razie starosta obiecuje monitorowanie stanu rekultywowanego wyrobiska.
 - Wprowadzimy monitoring by sprawdzić co się dzieje w tym złożu. Monitoring jest niezbędny by mieć pewność, że składowana ziemia i odpady nie zagrażają środowisku. Do tego zaś trzeba pobrać próbki i je zbadać. Gdyby się okazało, ż jednak to składowisko jest niebezpieczne to Wydział Ochrony Środowiska zakaże rekultywacji. Jest znany kod odpadów i formalnie nie było powodu by zakazać składowania tych odpadów – broni się starogardzki starosta i dodaje, że do dalszego postępowania jest jego zdaniem potrzebny pełny „operat” terenu. Burczyk przyznaje też, że były stwierdzone „nieznaczne” przekroczenia norm środowiskowych.
- Jeśli monitoring wykaże, że zanieczyszczenie występuje  wydany zostanie nakaz usunięcia pewnej ilości ziemi przewiezionej z budowy – deklaruje starosta. Do tego potrzebne będzie też współdziałanie z właścicielem terenu.
- Wyjaśnieniem sprawy zainteresowany powinien być też właściciel kopalni żwiru – mówi Burczyk.

Wyrobisko, do którego trafiała ziemia z budowy znajduje się poniżej  wodnej linii rzeki Wietcisy. Sąsiaduje z nim Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Wietcisy. Tymczasem wojewódzka inspekcja ochrony środowiska jest bezradna.
- Inspekcja nie może nakazać by odpady zostały wywiezione. To kompetencja wójta. W Wolnym Dworze składowana była zarówno ziemia ja i odpady. Ta zanieczyszczona ziemia miała charakterystykę typową do przeznaczenia na tereny przemysłowe, ale nie rolnicze. Wykonane badania wskazują, że część tej ziemi jest zanieczyszczona, ale nie są to odpady niebezpieczne – powiedziała nam Iwona Boruchalska, naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Zdaniem Boruchalskiej to starosta ma kompetencje by nakazać sprawdzenie czy nie ma szkody w środowisku i by wyegzekwować ewentualne usunięcie składowiska.


Burmistrz Skarszew Dariusz Skalski, który miałby wystąpić do właściciela gruntu z żądaniem  przeprowadzenie badań na jego terenie  i usunięcia odpadów wczoraj nie znalazł dla nas czasu. 
Na żwirowisko trafiło około 20 tys. ton ziemi wymieszanej z odpadami. To co zostało złożone w wyrobisku, jest to niewidoczne.
- Ziemia z terenu budowy stadionu była różna. Była tam ziemia czysta, ale też zawierająca zanieczyszczenia charakterystyczne dla terenów przemysłowych, z zawartością metali – powiedziała nam naczelnik Boruchalska. 


W ziemi zepchniętej na stok żwirowni w Wolnym Dworze okoliczni mieszkańcy mieli zauważyć m.in, kości, gruz, szkło i  bryły smoły.
Naczelnik Boruchalska  stanowczo zaprzecza, że do żwirowni pod Skarszewami przywieziono jakąś część zawartości mogilnika -  sarkofagu z resztkami kości i skór  (ok. 3 tys. ton) odkrytego podczas prac ziemnych w gdańskiej Letnicy.
- Podczas likwidacji mogilnika z resztkami skór i kości zwierzęcych nasi inspektorzy nie spuszczali terenu z oka. Wiemy, gdzie trafił każdy kilogram jego zawartości. I zapewniam, że nie do Skarszew. Odpady zostały przetransportowane do spalarni na Śląsku i w gdańskim porcie, gdzie funkcjonują odpowiednie urządzenia spalające tego rodzaju odpady – zapewnia Boruchalska.


Sprawą ziemi z budowy stadionu zajmowała się starogardzka Prokuratura Rejonowa.
- Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotarło do nas. O efektach postępowania poinformujemy niebawem - mówi Jarosław Kembłowski, szef Prokuratury Rejonowej w Starogardzie Gd.   
Sprawa była też przedmiotem zainteresowania Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska jak i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Temat jednak wracał do starogardzkiego starostwa i skarszewskiego magistratu.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież