Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Grabowski: Staramy się dawać możliwość szerszego rozwoju sportowego

Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 21 na gdańskiej Morenie od lat jest jednym z najbardziej usportowionych ośrodków szkolnych w Gdańsku. Z wicedyrektorem ds. sportowych, Sławomirem Grabowskim, rozmawia Patryk Gochniewski.


- Jako placówka chyba nie możecie narzekać na infrastrukturę?
Sławomir Grabowski: To prawda. Mamy wyremontowaną pływalnię, ponadto jest duża sala gimnastyczna, siłownia oraz mała sala, na której przede wszystkim dzieci z najniższych klas mają zajęcia.


- A tereny wokół szkoły?
Sławomir Grabowski: Umówmy się, nie nazwałbym tego boiskiem, ale klepiskiem (śmiech). No ale mamy to, co mamy. Staramy się to sukcesywnie ulepszać. Jest miejsce do skoku w dal, biegów krótkich czy pchnięcia kulą. Może uda nam się  dostać pieniądze z miasta. Chcielibyśmy zrobić generalny remont w przyszłym roku.


- Jednak od zawsze największy nacisk był kładziony na pływanie.
Sławomir Grabowski: Tak, ale nie jako środek przymusu. Po prostu wykorzystujemy to, co mamy najlepszego w kontekście sportowym. Na każdym poziomie mamy klasy pływackie, w których uczniowie są zrzeszeni w Uczniowskim Klubie Sportowym. Dzięki temu mogą reprezentować szkołę na zawodach.


alt


- No właśnie, zawody. Widziałem, że spory sukces odnieśli podopieczni trenera Jarosława Chrościelewskiego na ostatnich Mistrzostwach Polski.
Sławomir Grabowski: To prawda. Wspaniały sukces naszych uczniów podczas Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów 14-letnich w Olsztynie, nasi uczniowie zdobyli w sumie siedem medali. Trzy złote, dwa srebrne i jeden brązowy. W klasyfikacji medalowej, na 136 klubów, zajęliśmy piąte miejsce. Najważniejsze osiągnięcia to uznanie Julii Klonowskiej najlepszą zawodniczką mistrzostw. Zdobyła w sumie pięć medali. Na 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym była pierwsza, natomiast na 100 i 200 metrów zmiennym, drugie. Poza tym dwa medale zdobyła Julia Baryła, a Mikołaj Szaryński dwukrotnie był w dziesiątce.

- Pozazdrościć. Ale zdarza się też tak, że uczniowie z Państwa szkoły idą dalej w świat i rozwijają swoją karierę sportową.
Sławomir Grabowski: Oczywiście. Za przykład może posłużyć Agnieszka Skowyrska, nasza gimnazjalistka. Obecnie znajduje się w kadrze pięcioboju nowoczesnego, jest też medalistką Mistrzostw Europy.

- Jednak jak to jest z tym pływaniem – cały czas jest obowiązkowe?
Sławomir Grabowski: Obowiązkowe jest od klas 4 do 6. Później, w gimnazjum, następuje podział. Są dwie godziny obowiązkowe i dwie do wyboru. Czyli uczeń może wybrać kolejne godziny na pływalni lub coś innego.


alt


- A zdarzają się osoby, które mimo zajęć z pływania nie nauczą się ostatecznie pływać?
Sławomir Grabowski: Nie przypominam sobie takiego przypadku. Ogólnie wszyscy wychodzący z naszej szkoły uczniowie mają opanowane podstawy poruszania się w wodzie.

- Zostawmy pływanie. Porozmawiajmy o lekcjach wychowania fizycznego w ogóle. Jak wygląda podejście dzieci i młodzieży w obecnych czasach?
Sławomir Grabowski: To wszystko zależy od uczniów. Wiadomo, komputer robi swoje. Dlatego dużo robi podejście nauczyciela. Dzieciaki w klasach 4-6 garną się do tych zajęć. W gimnazjum niektórzy zaczynają poszukiwać różnych opcji uciekania od ruchu. Jednak trzeba też wziąć pod uwagę, że zmieniło się podejście do lekcji wuefu. Teraz liczy się podejście, a nie tylko wynik jak kiedyś. To jest dobre. Bo zachęca mniej sprawnych uczniów do uczestnictwa.

- Świetna sprawa, tego brakowało. To, jak rozumiem, przekłada się na frekwencję podczas zajęć pozalekcyjnych?
Sławomir Grabowski: SKS-ów sensu stricte nie już nie ma. Prowadzimy jednak zajęcia z judo, piłki nożnej, siatkówki, jest też hip-hop, czyli zajęcia taneczne. Poza tym można korzystać z siłowni oraz pojawiły się nowe zajęcia z pływania synchronicznego czy aqua-aerobiku. W związku z tym każdy może znaleźć coś dla siebie.

- Poza klasami pływackimi są inne o profilu sportowym?
Sławomir Grabowski: Tak, koszykarska. Dziewczyny zdobyły Mistrzostwo Gdańska i trzecie miejsce w województwie. Dwie z nich są w kadrze Pomorza. Także, jak widać, staramy się nie skupiać jedynie na pływaniu, ale także dawać możliwość szerszego rozwoju sportowego.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież