Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Wolność w sztuce – 3 pokolenia”

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 listopada 2018 18:43

Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, kadencję 2014-2018 kończy wystawą „Wolność w sztuce - 3 pokolenia”. Pokaz stanowi pewnego rodzaju podsumowanie pracy części gdańskich malarzy ostatnich kilkunastu lat. Pomimo wielkich trudności w znalezieniu odpowiedniej powierzchni wystawienniczej w końcu z pomocą przyszło centrum Forum Gdańsk. Około 100 artystów z ponad 300 zrzeszonych w związku zaprezentuje swoje ostatnie prace. Tak się szczęśliwie złożyło, że wystawa zbiegła się z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości. Wielu artystów skorzystało z tej okazji i związało swoje prace z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, wiele prac jest niezależnych i jedynie inspiruje się tą ważną rocznicą.


Widać, co nie często zdarzało się ostatnio na wystawach prezentowanych przez gdański ZPAP, że prace są nowatorskie. Nastąpiło zrównoważenie między historią i nowoczesnością przypomnienie tradycji, ale i prezentacja świeżych, sensownych trendów i to zarówno w formie, temacie jak i technikach. Sztuka w Gdańsku ma się dobrze, co prawda poziom jej jest mocno zróżnicowany, ale trwa nadal i będzie dalej trwać, bo to miasto od wieków buduje jej siłę i wzajemnie artyści budują siłę miasta. Przypomnę tylko artystów polskich tworzących w Wolnym Mieście Gdańsku, kiedy być polskim artystą było najtrudniej. Marian Mokwa, Stanisław Chlebowski, Marian Bohusz-Szyszko, tak więc to nie tylko te trzy pokolenia, o których mowa w tytule, to wiele pokoleń wspaniałych artystów ją budowało i to niezależnie od polityczno-historycznych uwarunkowań. Polskim artystom przedwojennego Gdańska niedługo poświęcę osobny tekst.

alt

Marta Duda, Gry uliczne, 2015, akryl


W końcu znalazła się powierzchnia do organizacji wystawy „Wolność w sztuce - 3 pokolenia, dla Forum Gdańsk gdzie odbędzie się pokaz to wielka okazja pozytywnego budowania swojego miejsca w gdańskiej aglomeracji. Zatem wystawa prezentująca ponad 100 dzieł przedstawi dorobek ostatnich miesięcy pracy trzech pokoleń twórców budujących gdańską tożsamość. Widać zawirowania miały wpływ na liczniejszy udział.

alt

Bogusław Górecki, Kobieta z lampą


alt

Magdalena Heyda-Usarewicz - Miasto, 2008, olej, płótno


Czy zobaczymy artystów reprezentujących to pierwsze powojenne pokolenie malarzy wykształconych przez uczelnię w Sopocie? Być może. Ostatnio oglądaliśmy znakomitą wystawę Krystyny Jacobson, malarki będącej jedną z pierwszych absolwentek PWSSP. Niestety, czas nieubłaganie płynie i jeszcze żyje tylko paru twórców pamiętających tamten początkowy okres. Ostatnio pożegnaliśmy prof. Władysława Jackiewicza, Zofię Polasińską-Tee i Eleonorę Jagaciak-Baryłko. Dobiega końca pewien etap polskiej powojennej twórczości, niezmiernie ciekawy, najpierw kolorystów związanych z paryską szkołą Józefa Pankiewicza. Później czasy realizmu socjalistycznego, który w wypadku Wybrzeża zapisał się powstaniem zjawiska nazywanego w malarstwie „szkołą sopocką”, które notabene zasługuje na swoje stałe miejsce prezentacji. Następnie przyszły czasy „nowej szkoły gdańskiej” i ”ekspresji dzikich”. Na pewno parę obrazów reprezentowanych będzie przez wymienione nurty, ale przypuszczam, że atrakcją pokazu mogą być prace artystów należących do najstarszego pokolenia twórców, takich jak: Magdalena Heyda-Usarewicz, Janina Karczewska-Konieczna, Bogusław Górecki, Janusz Tartyłło, Adam Błażejowski czy prof. Czesław Tumielewicz.

alt

Andrzej Lipniewski, Sensens Mors, 2007, olej, płótno


alt

Alicja Bach, Minuty, 2015, rysunek


Zobaczymy wielu bardzo różniących się od siebie malarzy, prezentujących różne style czy nurty, wypowiadających się różnymi środkami, reprezentujących indywidualny zasób symboli charakteryzujący ich twórczość. Pamiętać trzeba, że to przegląd artystów zrzeszonych w związku, mimo wszystko i tak stanowić może bardzo interesujący pokaz wybrzeżowej plastyki przełomu XX i XXI wieku. Może nie do końca reprezentatywny, ale zawsze. Zapowiada się zatem bardzo interesująca wystawa, w nowej przestrzeni wystawienniczej Gdańska, jaką może stanowić Forum Gdańsk.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież