Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Transform” w Galerii ZPAP

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 września 2016 17:05

Wystawa sześciorga niemieckich artystów stanowiących niezależną grupę „Transform”, prezentowana w gdańskiej galerii przy ulicy Piwnej, trochę przeszła bez echa. Ale jak się okazało było co oglądać, różnorodna propozycja wskazywała na bardzo odmienne  zainteresowania twórców. I tak naprawdę każdy mógł znaleźć coś dla siebie.



Nie to było jednak jej głównym atutem. Wysoki poziom artystyczny prezentacji wskazywał na artystów dobrze wykształconych i jak to się mówi „z niejednego pieca chleb jedzących”. Niemieccy twórcy ukończyli najznakomitsze  artystyczne uczelnie między innymi w Karlsruhe, Lipsku, Norymberdze, Hanowerze czy Florencji. Obok malarstwa, rzeźby, grafiki pokazali dzieła stworzone we własnej technice, a także sztukę performance.
Zdążyłem w ostatnim dniu zobaczyć ten nietypowy, bardzo interesujący pokaz, który czasami mógł przypominać zbiór niezależnych od siebie dzieł i tak zapewne było tylko, że osobą spinającą tę wystawę był performer Magnus Kuhn, którego idea jak powiedział ponad jednorodnością pokazu była ważniejsza i to właśnie ona stanowiła o  wrażeniu spójnej całości. Magnus Kuhn w swoich performerskich działaniach wznosił się ponad bariery językowe, proponując język międzynarodowego porozumienia. Dzięki swoim wymyślnym obiektom, zaprzeczał tezie o elitarnym pochodzeniu i przeznaczeniu sztuki.


alt



alt



alt


Kuhn jest osobą o dużej dozie humoru, dowcipu i wielkim wyczuciu wyobrażenia artystycznego, którego  problemy umie rozwiązywać dzięki koncepcjom inżynierii mechanicznej. Na wystawie pokazał dwie prace, pierwsza to: ”Transport of tea in the Himalaya”, która była żartem na temat czarnej herbaty rosnącej na zboczach himalajskiego masywu. Wymyślna maszyna prezentowała sposób transportu jej z wysokich partii gór.


alt

Magnus Kuhn, Transport of tea in the Himalaya, objekt artystyczny

fot. Izabela Wensierska


I druga praca: „How the lady flies to the Fashionstore”, to urządzenie imitujące szybkość z jaką kobieta biegnie do sklepu po ubrania. Rano po stwierdzeniu, przed otwartą szafą, że nie ma w co się ubrać, stojący obok mąż odpowiada: ”jak to nie masz w co się ubrać, przecież masz całą szafę – rusz wyobraźnię” i w tym momencie artysta włącza maszynę, w której wieszaki jak zwariowane poruszają się w rytm kroków biegnącej kobiety do sklepu. Artysta swój występ kończy słowami „Patrzcie drodzy Państwo, tak biegnie kobieta do sklepu z ciuchami”.


alt

Magnus Kuhn, How the lady flies to the fashionstore, objekt artystyczny


Ta niezwykła wystawa pokazała jak w wieku 60 plus można się świetnie bawić, zarazem wykonywać swój artystyczny zawód. Cała szóstka niemieckich twórców należy do jednego z okręgów krajowego związku i pochodzi z Würzburga (Północna Bawaria). Od dziesięciu lat tworzą grupę mocno wspierających się artystów. Ze swoimi wystawami jeżdżą po całej Europie. Uważają, że to najlepszy sposób na komunikowanie się i poznawanie ludzi. Magnus Kuhn, dr geolog, już na początku lat 80-tych, przez parę miesięcy pracował jako praktykant w kopalni węgla kamiennego „Viktoria” w  Wałbrzychu. Dziś po tylu latach i pracy między innymi w kopalni w Meksyku, odwiedził Polskę. Z niedowierzaniem odkrywał nasz kraj na nowo, tym razem w roli, artysty, performera, kolekcjonera starych samochodów, przywracającego je do dawnej świetności, ale także wielbiciela starych parowych lokomotyw. Uważającego, że wielkopolska parowozownia w Wolsztynie, to jedno z najciekawszych miejsc na świecie. Ta wyjątkowa wystawa mogła przysporzyć mieszkańcom naszego miasta wielu atrakcyjnych wzruszeń. W propozycji trwającego obok Jarmarku św. Dominika stanowiła zupełnie inną ofertę wznoszącą nasze oczekiwania na wyższy pułap wzruszeń i emocji. Szkoda jedynie, że tak późno ją odkryłem. Ale może za rok!


alt



alt

Magnus Kuhn


Niemiecką grupę artystyczną „Transform” stanowią: Cornelia Krug-Stührenberg, Gerhard Nerowski, Irmtraud Klug-Berninger, Roland Schaller, Werner Kiesel i Magnus Kuhn.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież