Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pamięci Gerarda Jürgena Blum – Kwiatkowskiego

Ocena użytkowników: / 47
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 marca 2016 16:18

Na początku grudnia 2015 r. opublikowaliśmy artykuł zatytułowany: „ Jürgen  Blum / Gerard Kwiatkowski  - W imieniu sztuki”. Tekst poświęcony był elbląskiemu artyście, który stworzył Galerię El oraz pięć edycji Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Już w czasie pisania tamtego tekstu Jerzy Wojewski jeden z współzałożycieli Galerii El wspominał o upamiętnieniu w mieście osoby Gerarda Kwiatkowskiego. Teraz otrzymaliśmy list od niego  kierowany do Prezydenta Miasta Elbląga, pod którym tak jak zapewne środowisko polskich artystów również się podpisujemy.

                                                 

Prezydent Miasta Elbląga
Pan Witold Wróblewski

W ubiegłym roku 11 sierpnia zmarł Gerard Jürgen Blum – Kwiatkowski. W imieniu tych, którzy od początku z nim byli wnoszę by dla uczczenia i utrwalenia pamięci o nim i jego dokonań dla naszego miasta, Galeria El, która powstała głównie z jego inicjatywy nazywała się: Galeria El imienia Gerarda Kwiatkowskiego.


Uważamy, że to będzie najwłaściwsza forma uczczenia jego pamięci – bo to on w roku 1961 utworzył Galerię El – zostawił nam – miastu.
Szczycimy się tym – jesteśmy my elblążanie mu to winni. Niech nazwa Galeria El im. Gerarda Kwiatkowskiego wszystkim przypomina, że ta galeria – laboratorium sztuki powstała dzięki jego energii i wizji, do której nas zapalił i razem z nim podnieśliśmy to miejsce z gruzów i ruin – byliśmy wtedy z nim – stąd ta prośba.


alt

Gerard Kwiatkowski


Tu po raz pierwszy ujawnił swój talent do realizacji rzeczy niemożliwych. Był twórcą kolejnych pięciu Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w latach 1965-1973. Otrzymuje wtedy nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W roku 1974 przeniósł się do RFN, gdzie stworzył kilka Stacji Sztuki we wschodniej Hesji. Z wielkim zaangażowaniem propaguje na terenie Niemiec i całej Europy Zachodniej dorobek polskiej sztuki, organizuje między innymi wiele ważnych wystaw indywidualnych polskich współczesnych artystów. W Polsce przez całe lata uczestniczył jako artysta w wielu wystawach zbiorowych.
Został wyróżniony odznaczeniem za zasługi dla kultury polskiej – w tym Nagrodą  im. Katarzyny Kobro, Nagrodą im. J. Stajudy, jak również Medalem Honorowym miasta Hünfeld i Nagrodą Prezydenta Elbląga w dziedzinie kultury i sztuki, jak i najcenniejszym – Medalem „Zasłużonym Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, także w 1992 r. od  ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego otrzymuje dyplom za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Nie traci też kontaktów z Elblągiem – Galerią El. Od roku 2007 intensywność współpracy wzrasta. Ze swojej kolekcji międzynarodowej sztuki nowoczesnej daruje Galerii El – miastu Elbląg - wybrany zbiór (ok. 300 eksponatów) sztuki nowoczesnej i dla ekspozycji tej kolekcji przywozi projekt szklanych empor, które w  Galerii El są gotowe na wiosnę 2011 r.

 
W dniu 26 kwietnia 2011 r. uchwałą Miejskiej Rady zostaje Honorowym Obywatelem Elbląga. Niech obok Honorowego Obywatela miasta Elbląga nadanie Galerii El jego imienia będzie tym ukoronowaniem pamięci o nim.

Z poważaniem
Jerzy Wojewski

Współzałożyciele Galerii El wg Pisma do wydziału spraw wewnętrznych Prez. MRN w Elblągu z dn. 06. 01.1962 r.: Jerzy Wojewski, Wacław Nadziarkiewicz,  Lechosław Rutkowiak.
Wspierający od początku działalność Galerii El: Janusz Hankowski, Nina Błeszyński-Wojewska, Mirosław Dymczak.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież