Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pamięci Gerarda Jürgena Blum – Kwiatkowskiego

Ocena użytkowników: / 47
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 marca 2016 16:18

Na początku grudnia 2015 r. opublikowaliśmy artykuł zatytułowany: „ Jürgen  Blum / Gerard Kwiatkowski  - W imieniu sztuki”. Tekst poświęcony był elbląskiemu artyście, który stworzył Galerię El oraz pięć edycji Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Już w czasie pisania tamtego tekstu Jerzy Wojewski jeden z współzałożycieli Galerii El wspominał o upamiętnieniu w mieście osoby Gerarda Kwiatkowskiego. Teraz otrzymaliśmy list od niego  kierowany do Prezydenta Miasta Elbląga, pod którym tak jak zapewne środowisko polskich artystów również się podpisujemy.

                                                 

Prezydent Miasta Elbląga
Pan Witold Wróblewski

W ubiegłym roku 11 sierpnia zmarł Gerard Jürgen Blum – Kwiatkowski. W imieniu tych, którzy od początku z nim byli wnoszę by dla uczczenia i utrwalenia pamięci o nim i jego dokonań dla naszego miasta, Galeria El, która powstała głównie z jego inicjatywy nazywała się: Galeria El imienia Gerarda Kwiatkowskiego.


Uważamy, że to będzie najwłaściwsza forma uczczenia jego pamięci – bo to on w roku 1961 utworzył Galerię El – zostawił nam – miastu.
Szczycimy się tym – jesteśmy my elblążanie mu to winni. Niech nazwa Galeria El im. Gerarda Kwiatkowskiego wszystkim przypomina, że ta galeria – laboratorium sztuki powstała dzięki jego energii i wizji, do której nas zapalił i razem z nim podnieśliśmy to miejsce z gruzów i ruin – byliśmy wtedy z nim – stąd ta prośba.


alt

Gerard Kwiatkowski


Tu po raz pierwszy ujawnił swój talent do realizacji rzeczy niemożliwych. Był twórcą kolejnych pięciu Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w latach 1965-1973. Otrzymuje wtedy nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W roku 1974 przeniósł się do RFN, gdzie stworzył kilka Stacji Sztuki we wschodniej Hesji. Z wielkim zaangażowaniem propaguje na terenie Niemiec i całej Europy Zachodniej dorobek polskiej sztuki, organizuje między innymi wiele ważnych wystaw indywidualnych polskich współczesnych artystów. W Polsce przez całe lata uczestniczył jako artysta w wielu wystawach zbiorowych.
Został wyróżniony odznaczeniem za zasługi dla kultury polskiej – w tym Nagrodą  im. Katarzyny Kobro, Nagrodą im. J. Stajudy, jak również Medalem Honorowym miasta Hünfeld i Nagrodą Prezydenta Elbląga w dziedzinie kultury i sztuki, jak i najcenniejszym – Medalem „Zasłużonym Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, także w 1992 r. od  ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego otrzymuje dyplom za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Nie traci też kontaktów z Elblągiem – Galerią El. Od roku 2007 intensywność współpracy wzrasta. Ze swojej kolekcji międzynarodowej sztuki nowoczesnej daruje Galerii El – miastu Elbląg - wybrany zbiór (ok. 300 eksponatów) sztuki nowoczesnej i dla ekspozycji tej kolekcji przywozi projekt szklanych empor, które w  Galerii El są gotowe na wiosnę 2011 r.

 
W dniu 26 kwietnia 2011 r. uchwałą Miejskiej Rady zostaje Honorowym Obywatelem Elbląga. Niech obok Honorowego Obywatela miasta Elbląga nadanie Galerii El jego imienia będzie tym ukoronowaniem pamięci o nim.

Z poważaniem
Jerzy Wojewski

Współzałożyciele Galerii El wg Pisma do wydziału spraw wewnętrznych Prez. MRN w Elblągu z dn. 06. 01.1962 r.: Jerzy Wojewski, Wacław Nadziarkiewicz,  Lechosław Rutkowiak.
Wspierający od początku działalność Galerii El: Janusz Hankowski, Nina Błeszyński-Wojewska, Mirosław Dymczak.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież