Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Eduard Hildebrandt – Podróż dookoła świata

Ocena użytkowników: / 85
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 marca 2016 09:45

Jeden z czołowych malarzy XIX-wiecznego Gdańska Eduard Hildebrandt (1817-1869) swoją karierę artystyczną ściśle związał z podróżami. Żeglował po wszystkich oceanach i najdalszych morzach. Odwiedził poza Antarktydą wszystkie kontynenty i dopłynął do najdalszych zakątków ziemi, jeszcze wtedy dla Europejczyków zupełnie nieznanych. W roku 1856 dotarł nawet do Arktyki.


Artykuły o jego podróżach ukazywały się w światowej prasie. Szósta ostatnia wyprawa dookoła ziemi doczekała się szerokiej trzy tomowej relacji (Professor Eduard Hildebrandts Reise um die Erde. Janke, Berlin, 1867), spisanej przez jednego z najwybitniejszych felietonistów połowy XIX wieku, pochodzącego z Kwidzyna - Ernsta Kossaka, znanego niemieckiego dziennikarza. Z podróży tych przywoził olbrzymi dorobek w postaci rysunków, a przede wszystkim pejzaży namalowanych w technice akwareli. Kolorowe, małe obrazki w sposób znakomity przedstawiały klimat i charakter miejscowych pejzaży. Prawie zawsze zawierały sceny rodzajowe, pokazujące życie codzienne miejscowej ludności.  


alt

Eduard Hildebrandt, Meczet w Kairze, Nr 2, chromolitografia


Eduard Hildebrandt był dobrze wykształconym artystą. Pierwsze lekcje pobierał u swojego ojca. Prawdopodobnie uczęszczał również do Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku. W wieku dwudziestu lat wyjechał do Berlina. Jego kolejni nauczyciele najpierw w Berlińskiej Akademii – marynista prof. Wilhelm Krause i w Paryżu, malarz francuskiego romantyzmu Eugène Isabey, wyposażyli go w olbrzymią wiedzę malarską i to tę z najwyższych okolic kunsztu artystycznego. Czego dowodem mogą być jego prace z początkowego okresu twórczości, najświetniejsze, którymi szczycą się najpoważniejsze muzea na świecie, ale również i te późniejsze w większości akwarele, w których przeważyła realizacja dziecięcych marzeń o dalekich podróżach.  


alt

Eduard Hildebrandt, Rangun - Złota Pagoda, Nr 21, chromolitografia


alt

Eduard Hildebrandt, Rangun, Nr. 7, chromolitografia


Eduard Hildebrandt urodził się w Gdańsku, tuż przy Żurawiu, dźwigu portowym usadowionym na Bramie Szerokiej. Jego rodzinny dom przy końcu ulicy Breitgasse 59 (Szeroka) znajdował się właśnie tuż przy tej bramie wieńczącej ulicę, za którą płynęła Motława i otwierał się widok na wielki świat. Przy Żurawiu cumowały żaglowce z towarami przywożonymi z różnych zakątków świata, gdzie można było zetknąć się z marynarzami rozmawiającymi w różnych językach, gdzie roznosił się zapach egzotycznych owoców, przypraw i eksportowanego gdańskiego piwa. Późniejsza znajomość z Alexandrem von Humboldtem jedynie ułatwiła realizację jego marzeń o dalekich podróżach. Wydaje się, że pasja podróżowania wzięła górę w jego artystycznej drodze. Pierwsze obrazy przesiąknięte romantycznym nastrojem, oparte na efektach gry kolorów, przeważnie marynistyczne, przedstawiające walkę z żywiołem morskim, budujące scenerię grozy, musiały z czasem ustąpić miejsca zręcznie i z wielkim wyczuciem malowanym akwarelom, przedstawiającym życie tubylców i przyrodę odległych lądów.  


alt

Eduard Hildebrandt, Syjam, Bangkok, Nr 9, chromolitografia


alt

Eduard Hildebrandt, Syjam, Nr 8, chromolitografia


Swoje podróże Hildebrandt rozpoczął od odwiedzenia państw skandynawskich, Szkocji i Anglii. Alexander von Humboldt wprowadził artystę na dwór króla Fryderyka Wilhelma IV Pruskiego, co w znacznym stopniu ułatwiło mu dalszą karierę i realizację planów podróżniczych. W roku 1844 malarz wyjechał do Brazylii gdzie w stanach Rio de Janeiro, Bahia i Pernambuco zapoznał się na plantacjach kawy z ciężką pracą niewolników. Maluje tam obok pejzaży wiele scen rodzajowych przedstawiających codzienne życie niewolników. Cechą charakterystyczną jego akwarel obok barw nasyconych słońcem południa jest precyzyjne odtwarzanie scen, ale też wielka wrażliwość na szczegóły. Artysta przywozi z Brazylii również wiele prac przedstawiających niewolników w otoczeniu architektury dużego kolonialnego miasta - Rio de Janeiro, dla Europejczyków było to coś nowego w malarstwie i stanowiło wówczas wielkie zaskoczenie.    


alt

Eduard Hildebrandt, Port w Singapurze, Nr 22, chromolitografia


Jednocześnie Hidebrandt nie zapominał o odwiedzaniu swojego rodzinnego Gdańska, gdzie prezentował prace na Wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Po jednej z takich wystaw Fryderyk IV, znany z zamiłowania do sztuki, będący zresztą jej znawcą, kupił jego kilka obrazów i w roku 1847 mianował go swoim malarzem nadwornym. W kilka lat później w roku 1855 Eduard Hildebrandt uzyskał tytuł profesora Akademii Berlińskiej.


alt

Eduard Hildebrandt, Manila - Filipiny, Nr 10, chromolitografia


alt

Eduard Hildebrandt, Makao - Światynia ofiarna, Nr 28, chromolitografia


Jego ostatnia, szósta podróż, okazała się podróżą życia. Odbył ją w latach 1862-64 i odwiedził między innymi Triest, Suez, Aleksandrię, Kair, Aden, Bombaj, Syjam, Rangun, Singapur, Filipiny, Makao, Hong-Kong, Chiny, Japonię, Wyspy Oceanu Spokojnego, Amerykę Środkową i Stany Zjednoczone. Poza pamiętnikami spisanymi przez Ernsta Kossaka, ukazało się jeszcze parę tek pod tytułem „Reise Um Die Erde”, zawierających 34 chromolitografie. Pierwsza ukazała się w 1864 roku w Berlinie. Oryginalne akwarele z tej podróży pokazane zostały tuż przed śmiercią artysty w 1868 r. na wystawie w londyńskim Crystal Palace.  


alt

Eduard Hildebrandt, San Francisco, Nr 12, chromolitografia


Prace prezentowane powyżej pochodzą z teki wydanej w roku 1874 w Berlinie przez firmę Rudolfa Wagnera i należą do prywatnego zbioru gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa.

Stanisław Seyfried
fot. S. Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież