Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Eugeniusz Paukszta - WESTERPLATTE cz. 2

Ocena użytkowników: / 33
SłabyŚwietny 
środa, 18 sierpnia 2021 19:34

Nad lasem Westerplatte zaróżowiał świt. Z ulgą powitał go żołnierz na warcie. I wtedy przyszło wyczucie, że już dojrzało, że kończy się oczekiwanie, że coś ma się dziać. – Więc dziej się, w imię Boga.


Ostrym trzaskiem przeszył powietrze strzał pistoletowy. Zaczęło się… Była godzina czwarta, minut 45.

alt


Jeszcze niosło się echo strzału, gdy nowy, tym razem stokroć bardziej potężny huk targnął powietrzem. Od strony bramy kolejowej wionęło kurzem, odłamkami drzewa i cegieł. Celny zaiste był pierwszy strzał gościa gdańskiego „Schleswig Holstein”: zniknęła gdzieś brama i kawał muru. Zaroiło się od razu w powstałej wyrwie. Sypnęły przez otwór dziesiątki postaci, przygiętych do biegu, z góry zwycięskich, zdobywczych. Na wyścig walczą czołówki gdańskiej SS z kompanią szturmową marynarzy.


Rozśpiewały się im na powitanie tego pięknego, wrześniowego ranka polskie k-my i kbka. Palą się żołnierzowi ręce z ochoty. Seria za serią sieką w miejsce, gdzie jeszcze przed minutą niespełna stała brama, a gdzie kłębi się szukający rozpadlin i załamań następujący wróg. A maszynki polskie śpiewają. Tak, śpiewem się zdaje ich szczekanie uszom naszego żołnierza. Od pyłu i kurzu robi się czarno w powietrzu. Huk wszelkich tonacji drga nieprzerwaną falą.

alt


„Schleswig Holstein” manewrujący wzdłuż kanału portowego, grzmi teraz ze swych 280-tek w stronę placówki. Z trzaskiem rozsypując się od celnych strzałów z takim trudem robione nocami drzewne umocnienia.
Skądyś zaszczekały maszynki. Ach, to śpichlerz „Ankar”. Z górnych wylotów spichrza zbożowego siecze ogień niemieckich ck-mów.
Ktoś woła:
- Te ścierwa stamtąd walą do nas. – wskazując ręką.
Ktoś inny:
- Schupo w ataku.
Od strony wartowni Schutzpolizei gdańskiej biegną postacie…
Pada rozkaz.
Znowu ktoś woła:
- Niemcy od Szkolnej.

alt


Ulicą posuwa się kompania piechoty. Kierunek – na kanał portowy. Jeszcze nie przebrzmiało, zda się, echo pierwszego rozkazu, a już patrol walczy z nacierającym Schupo. Trudno się rozeznać w kotłowisku dymu, hałasu, pyłu i krzyku, jaki powstaje. Ale oto dym opada. Patrol chyłkiem wycofuje się pod osłoną placówki. Schupo odparci. Wartownia niemiecka zniszczona. Na przedpolu trupy niemieckie. Jakiś ranny rękę wznosi ku górze. Rozczapierzone palce kurczowo coś łapią w powietrzu. Ręka opada… - Kasza, jak Boga kocham, kasza. – z szaleńczą radością woła smukły blondynek w placówce.

Rzeczywiści, masakrą skończył się wypad piechoty niemieckiej wąską uliczką Szkolną. Niedobitki kryją się po bramach, wsiąkają w załamani muru.

Gdzieś z tyłu, od koszar, zagrały polskie moździerze. To wsparcie placówki „Prom” przyczyniło się do wycofania Niemców z rejonu Westerplatte.

Wytoczone wcześniej jeszcze jedyne działko polowe 75 mm niszczy parę stanowisk maszynek niemieckich na spichrzu.

alt


Strzały karabinowe cichną na chwilę. Tym mocniej dudni kanonada z „Schleswig’a”. Pociski padają na koszary. Z dwu działek pancernych polskie strzały dosięgają pancernik. Bez skutku. Za słaby kaliber działek – za mocna skorupa pancerna okrętu… Nowe serie walą od strony Nowego Portu. Ach, to ze zboru ewangelickiego. Wysokie wieże górują nad Westerplatte. Ma wróg dobre pole obstrzału. Kapral ze zdumieniem spogląda na zegarek.
- Dopiero wpół do szóstej.
Komuś ze zdziwienia trzaska przez pół zapalana niecierpliwie zapałka.
- Jezu, a tu się jakby już tydzień przebył.

W kącie na ziemi z cicha jęczy ranny strzelec. Obok martwymi oczami pusto spogląda w przestrzeń kapral Kowalczyk. Jego godzina już minęła.

Ktoś donosi, że ciężko ranny został dowódca „Promu”, porucznik Pająk. Zabici jeszcze st. Sierżant Najsareki st. szer. Zięba.
Ktoś próbuje nucić:
- „Spij, kolego, w ciemnym grobie...”

Nowe strzały wstrząsają ziemią. Wali „Schleswig Holstein”. Sieką k-my spichlerza, z wieży kościelnej.

alt


Z bolesnym jękiem ginie jedyne polskie działo. Nad Westerplatte poczyna mocniej przygrzewać słońce. W koszarach polskie radio obwieszcza wszystkim narodom napaść niemiecką:
- Wojna się rozpoczęła…
- La querrecommenca…
- Wajnanaczałaś……
- It’s war……

Powietrze wibruje, roztrącane lotem pocisków. W chwilach między jednym strzałem a drugim od strony miasta niosą się jakieś hałasy – okrzyki, wiwaty…

Dochodzi godzina siódma rano. Dla Westerplatte wojna zaczęła się dwie godziny i kwadrans temu. Zaczęła się najwcześniej…


Opracowanie graficzne Mariusz Hoffman

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież