Malborskie spotkania środowisk samopomocowych poświęconych bieżącym działaniom ruchu AA oraz problemom Dorosłych Dzieci Alkoholików, dało zainteresowanym możliwość skonfrontowania swojej wiedzy, doznań i doświadczeń w tych tematach. Jednego dnia w Klubie Abstynenta stowarzyszenia „Tu i Teraz” gościli rzecznicy grup AA z całego regionu, oraz odbył się mityng spikerski poświęcony problematyce funkcjonowania Dorosłych Dzieci Alkoholików oraz Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych. Gośćmi spikerami było małżeństwo z Olsztyna - Ela i Waldek. Osoby z wieloletnim doświadczeniem pracy nad zmianami w relacjach małżeńskich, rozwojem osobistym.
Głównym wspólnym mianownikiem spotkań grup samopomocowych jest anonimowość, jednak nie izolacja. Stowarzyszenie „Tu i Teraz” udziela gościny i opieki wszelkim takim grupom zarówno z Malborka, jak i sprzyja działaniom łączącym środowiska, ludzi z innych miast. Między innymi do takiej roli zostało ono powołane. Główny cel Stowarzyszenia to zajmowanie się abstynenckimi kompleksowymi działaniami środowiskowymi na rzecz wszystkich mieszkańców miasta.
Dużym zainteresowaniem, także przyjezdnych z Elbląga, Gdańska, Sztumu cieszyło się spotkanie zorganizowane przez liderów malborskiej grupy Dorosłych Dzieci Alkoholików. Tym razem był to tzw. otwarty mityng spikerski czyli otwarte spotkanie, dla wszystkich chcących zapoznać się z problematyką. Można było zadać pytania zaproszonym gościom , osobom z wieloletnim doświadczeniem w pracy nad własnym rozwojem, relacjami z bliskimi. Sala była wypełniona, a słuchacze podkreślali ciepłą atmosferę spotkania.
Wbrew obiegowemu myśleniu i mitach na ten temat - malborskie grupy samopomocowe mają się i prosperują dobrze. Nie tylko dają nadzieję wyjścia z nałogów, ale są pragmatycznym narzędziem do zachowywania abstynencji. W przypadku osób współuzależnionych lub osób, których rodzice byli lub są uzależnieni, są pomocne w radzeniu sobie w życiu z wieloma psychologicznymi konsekwencjami z tego wynikającymi.
Grupy samopomocowe AA, DDA, DDD nie są sektami, nie są związane z żadną partią, kościołem, religią, ośrodkiem terapii czy terapeutami. To ruch z prawie stuletnią tradycją (powstał w 1935 roku), który się sprawdził w całym świecie, bowiem problemy wynikające z uzależnienia nie znają granic, koloru skóry, wyznania, wielkości pełnienia funkcji i ról życiowych czy wieku.
Szacuje się, że w Polsce 12 procent dorosłych nadużywa alkoholu. Inny problem stanowi młodzież, o tragediach spowodowanych nadużywaniem, spożywaniem alkoholu … słyszymy, widzimy i niestety, czasem odczuwamy konsekwencje bezpośrednie takich zachowań.
Wraz z alkoholizmem rośnie liczba osób, na które ma wpływ zachowanie pijących. Współuzależnienie potraja, co najmniej, ten procent. Trauma wyniesiona z dzieciństwa dotkniętego uzależnieniem rodziców dotyka ponad 30 procent populacji. To obraz tego, jak ważne są miejsca, gdzie można uzyskać pomoc od innych ludzi, którzy rozumieją, nie wyśmieją, i mają na tyle empatii, żeby zrozumieć innych potrzebujących wsparcia.
Dlatego miejsca takie jak to, w Malborku w Klubie Abstynenta i w innych wspólnotach samopomocowych w mieście, stanowią niezwykle ważne elementy mądrego rozwoju struktur środowisk abstynenckich. Czasem po macoszemu traktowanych przez przedstawicieli instytucji zawodowo zajmujących się pomocą, jakby nierozumiejących istoty wzajemnego współdziałania w różnych obszarach. Nie wszystko może być domeną terapeutów i urzędników. Ponadto, to, co oferują grupy samopomocowe nie obciąża budżetu miasta. Trzeba się więc pochylać nad stymulacją warunków do rozwoju takich struktur. O tym warto wiedzieć, chcąc coś sensownego zrobić dla całej społeczności.
Czym są grupy samopomocowe
Grupy samopomocowe spotykają się niejako samoistnie i niezależnie, według swoich zasad, zwanych tradycjami (to, co grupa powinna robić, by zdrowo, prawidłowo funkcjonować i być użyteczną swoim członkom). Spotykają się one praktycznie w każdym mieście, gminie, miejscowości, gdzie znajdą się chętni i odpowiednie miejsce. Te spotkania zwane mityngami są anonimowe – co oznacza między innymi, że służą tylko indywidualnej pracy nad samym sobą, rozwojowi osobistemu bez rozgłosu, bez zapisywania się, bez legitymacji członkowskich, bez obowiązku i przymusu. Zasadą jest wspomniane zachowanie anonimowości osób uczestniczących oraz wzajemne zaufanie. Znaczy to, że rzeczy i sprawy poruszane podczas spotkania grupy pozostaną w czasie trwania i tylko w kręgu uczestniczących tam osób. Cały szereg reguł pracy nad sobą, dokonywania swoich zmian określają, tzw. Kroki. Jest ich dwanaście, podobnie jak zasad funkcjonowania grupy wobec siebie – wspomnianych tradycji. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania grup samopomocowych można znaleźć w Internecie, w poradniach, w prasie, np. tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Anonimowi_Alkoholicy
Malborska grupa DDA
Grupa malborska DDA działa od roku. Jej członkowie spotykają się w każdy czwartek od godziny 17.30 w salce mityngowej Klubu Abstynenta (ul. Poczty Gdańskiej 3). Z życzliwością i otwartością przyjmują każdą potrzebującą i zainteresowaną osobę.
Krzysztof Hajbowicz
- 22/03/2016 19:52 - Ratowniczy ponton przy baszcie Garncarskiej
- 18/03/2016 14:09 - Malbork - placówka korpusu Armii Zbawienia
- 18/03/2016 13:50 - Pierwsze koty za płoty
- 15/03/2016 19:01 - Wernisaż "Paleta barw" i spotkanie z Urszulą Melą
- 15/03/2016 18:06 - Strzał w dziesiątkę czyli czekoladowe echa
- 08/03/2016 08:53 - Dzień Kobiet w Malborku, czyli nie tylko sobota z czekoladą
- 02/03/2016 14:07 - Przyjaciele zagrali dla Piotra Jacyno
- 27/02/2016 12:10 - Malborscy wolontariusze z Coffee House
- 25/02/2016 07:43 - Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat… czyjś świat…
- 12/02/2016 14:35 - Stypendia Marszałka dla trojga uczniów z Malborka