Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy » Wybrzeże24 (W24): - Jako szef Instytutu Spraw Gospodarczych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego zainicjowa... Dość obłędu - po pierwsze dziecko! » Dlaczego nie chcemy rodzić dzieci!Na łamach "Gazety Wyborczej", alarmuje prof. Piotr Szukalski, zano... Fort24 – Twój magazyn spokoju i porządku w sercu Warszawy » W szybko zmieniającej się Warszawie, gdzie każdy metr kwadratowy ma ogromne znaczenie, znalezienie m... Hotel Mokotów – nowoczesny adres w zielonej dzielnicy. Komfort, praca ... » Mokotów to Warszawa w pigułce: biurowe zagłębie i kawiarniane ulice, dużo zieleni i szybki dojazd do... Food Hall Długi Targ – jeden adres, wiele historii. Zjedz jak chcesz, ... » W samym środku gdańskiego Głównego Miasta, między Dworcem Artusa a Zieloną Bramą, jest miejsce, któr... Wolna Europa – smak polskiej i europejskiej tradycji w sercu Mokotowa.... » W samym sercu warszawskiego Mokotowa, kilka kroków od siedziby Polskiego Radia, działa miejsce, któr... Red. Janusz Czerwiński nie żyje... » Zmarł redaktor Janusz Czerwiński (62. l). Dziennikarz, podróżnik, wioślarz, marzyciel; nader spokojn... Piaśnica - pomorski Katyń » Jastrzębia Góra i Władysławowo były ulubionymi miejscami rodzinnego, letniego wypoczynku od pokoleń.... Gdańska "drzazga" - mural dla agenta z "Batorego" » Żyję w mieście, w którym honoruje się kapusiów, członków Waffen-SS i tajnych współpracowników SB. Co... Red. Stanisław Seyfried nie żyje » Odszedł red. Stanisław Seyfried (72 l.). Absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, od 197...
Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy
poniedziałek, 06 października 2025 18:39
Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy
Wybrzeże24 (W24): - Jako szef Instytutu Spraw Gospodarczych im.
Najlepsze
sobota, 13 września 2025 06:16
Najlepsze
Na kortach Sopockiego Klubu Tenisowego zakończył się Ogólnopolski
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Staszek
czwartek, 25 września 2025 11:03
Staszek
Był człowiekiem słowa – i to słowa używanego w sposób

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Oszukiwali „na wnuczka”, pójdą siedzieć, usłyszą 54 zarzuty

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 17 czerwca 2011 09:46



Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku we współpracy z Wydziałem Dochodzeniowo – Śledczym rozbili grupę przestępczą zajmującą się oszukiwaniem starszych osób tak zwaną metodą  „na wnuczka”.



Policjanci zatrzymali łącznie 6 osób, 3 kobiety i 3 mężczyzn w wieku od 21 do 47 lat, które przebywały w kilku mieszkaniach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Dwóch spośród zatrzymanych mężczyzn już wcześniej przebywało w zakładach karnych, gdzie odbywali karę więzienia za inne wcześniej popełnione przestępstwa.


Jak ustalili funkcjonariusze, oszuści w każdym przypadku działali w podobny sposób. Telefonując do starszych osób na terenie Gdańska, Gdyni, Szczecina, Piły i Wrocławia, przedstawiali się jako członkowie ich rodzin.
Najczęściej prosili o pomoc finansową z powodu kłopotów rodzinnych, niekorzystnej sytuacji finansowej lub też wypadku losowego wymagającego natychmiastowego wpłacenia przez nich znacznej kwoty pieniędzy. Po pieniądze zgłaszał się rzekomy przyjaciel członka rodziny i odbierał je tłumacząc, że przyszedł w zastępstwie bo adresat nie może odebrać ich osobiście z ważnych powodów. W ten sposób wyłudzili od nieostrożnych osób kilkaset tysięcy złotych.
Według ustaleń policjantów role w grupie były ściśle określone i podzielone. Kto inny wybierał przyszłe ofiary, kto inny telefonował, wyznaczano także osoby do odbioru pieniędzy.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie oszustom 54 zarzutów popełnienia przestępstwa metodą na tzw. „wnuczka” wszyscy zatrzymani trafili do policyjnego aresztu w Gdańsku. Sąd Rejonowy w Gdańsku przychylił się do wniosku policjantów i wobec wszystkich zatrzymanych zastosował tymczasowe areszty. Funkcjonariusze nadal pracują nad sprawą i nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Za przestępstwa, których dopuścili się oszuści grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.


(wie)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież