Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Popularny wiatr od morza

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 września 2020 07:11

Polacy uważają morskie farmy wiatrowe za najbardziej akceptowalne odnawialne źródło energii – skąd bierze się popularność tej technologii? Dlaczego chcemy wiatraków na Bałtyku?


Ponad 80% Polek i Polaków uważa, że energia z morskich farm wiatrowych pozytywnie wpływa na walkę ze zmianami klimatu. Niemal 2/3 Polek i Polaków wskazało morską energię wiatrową jako preferowany sposób zasilania domu. Ponad 3/4 Polek i Polaków uważa, że ze społecznego punktu widzenia energia wiatrowa produkowana na morzu to dobry lub najlepszy sposób wytwarzania energii elektrycznej – tak wynika z badania opinii publicznej zleconego przez Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej, opublikowanego w raporcie o morskiej energetyce wiatrowej z maja 2019 roku. Co wpływa na tak dobrą ocenę projektów offshore, czyli morskich farm wiatrowych?


Wiatr z Północy i potencjał Bałtyku

Morskie farmy wiatrowe powstają głównie na północy Europy ze względu na panujące tam dogodne warunki wietrzne – gęstość energii wiatrowej jest w Europie najkorzystniejsza właśnie na Morzu Północnym oraz … Bałtyckim.
Nasz Bałtyk jest atrakcyjną lokalizacją dla farm wiatrowych, również ze względu na relatywnie płytkie wody, niższą wysokość fal i mniejsze pływy niż na Morzu Północnym. To tu zbudowano pierwszą na świecie farmę morską – Vindeby (w Danii) o mocy 5 MW.
Dzisiaj plany budowy farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego ma kilka firm krajowych i zagranicznych – największe inwestycje planuje Grupa PGE i należąca do niej PGE Baltica. Polski koncern planuje budowę trzech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3,5 GW, z czego 2,5 GW do 2030 roku.

alt


Daleko od plaży
Umiejscowienie wiatraków na otwartym morzu faktycznie niweluje wszelkie niedogodności związane z ich pracą. Inwestycje PGE zlokalizowane będą na wysokości Łeby, w odległości 25 km od plaży, dzięki czemu będą praktycznie niewidoczne dla człowieka, przez większą część roku. Przy wyjątkowo sprzyjających warunkach pogodowych, z lądu mogą być widoczne jedynie najwyższe partie konstrukcji. Niemniej przez większość dni w roku instalacja będzie praktycznie niedostrzegalna. Znaczne oddalenie od lądu spowoduje też, że praca wiatraków nie będzie słyszalna dla mieszkańców i turystów nadmorskich miejscowości.


Na morzu wieje bardziej
Niwelując niedogodności, jednocześnie możemy skorzystać z wyjątkowo sprzyjających warunków wietrznych na Bałtyku. Jak się okazuje turbiny zaczynają pracę od prędkości wiatru 3 m/s, czyli „lekkiej bryzy”. Z tym, że ta prędkość mierzona jest na wysokości piasty turbiny, gdzie wieje silniej niż u podstawy – czyli w przypadku morskich turbin na wysokości ok. 150 m nad taflą wody. Kiedy na 150 m jest „lekki wietrzyk”, to przy powierzchni zazwyczaj wieje jeszcze słabiej. W praktyce, bardzo rzadkie są przypadki, kiedy morska farma wiatrowa zupełnie nie generuje energii. Ich średnia produktywność w polskiej części Bałtyku oscylować będzie wokół 45%. Planowane do wybudowania 8 GW mocy z farm na morzu pokryje ok. 20% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną Polski. Oznacza to, że morskie farmy wiatrowe będą efektywnym źródłem energii.


Sprzyjające dla klimatu
Inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) są koronnym przykładem walki z postępującymi zmianami klimatu. Morskie farmy wiatrowe zapewniają bezemisyjną produkcję energii, która jest kluczowa dla walki ze smogiem, pozostają też neutralne dla ludzkiego zdrowia. Wydajne odnawialne źródła energii mogą mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Produkcja energii z farm na Bałtyku nie będzie uzależniona od dostaw surowców i ich zmieniających się cen. Wszystkie te czynniki wpływają na popularność i rozwój inwestycji w offshore na Bałtyku. Polska ma szansę skorzystać na tym trendzie i stworzyć nowy innowacyjny sektor gospodarki w perspektywie kilku kolejnych lat.

Materiał we współpracy z

alt

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież