Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Program imprez kulturalnych Ambasady i Instytutu Polskiego w Wilnie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 czerwca 2011 19:26

altProgram działań promocyjno-kulturalnych Ambasady i Instytutu Polskiego w Wilnie w ramach Polskiej Prezydencji


1)  Wystawa  „Czesława Miłosza szukanie ojczyzny…”
27 czerwca – 1 września, Muzeum Sztuki Użytkowej w Wilnie
Organizatorzy: Litewskie Muzeum Sztuki, Instytut Polski w Wilnie
Wystawa planszowa przedstawiająca osobowość Czesława Miłosza, jego życie i twórczość. Eksponowane zdjęcia i dokumenty pochodzą ze zbiorów muzeów, bibliotek i archiwów litewskich oraz z Archiwum Andrzeja Miłosza. Na wystawie wykorzystano zdjęcia takich fotografików jak A. Aleksandravičius, M. Billewicz, J. Bułhak , B. i E. Zdanowscy i in. Teksty  – w języku litewskim, polskim i angielskim.


2) Wystawa „Czesław Miłosz. Stulecie poety” oraz wystawa „Powroty Czesława Miłosza”
28 czerwca – 11 lipca – Sejm Republiki Litewskiej
Sierpień-wrzesień – Biblioteka Publiczna w Radwiliszkach
Wrzesień-październik – Biblioteka Publiczna w Pasvalisie
Październik-Listopad – Muzeum Kraju Zarasajskiego
Grudzień - Biblioteka Publiczna w Poniewieżu
Organizator: Instytut Polski w Wilnie i Ambasada RP w Wilnie

Materiałem ikonograficznym do wystawy „Czesław Miłosz. Stulecie poety” są nieznane fotografie Czesława Miłosza wykonane przez profesjonalnego artystę fotografika Macieja Billewicza w 1981 roku,  podczas pierwszej, po 30 latach, wizyty Poety w Polsce. Towarzyszył on Miłoszowi nie tylko w oficjalnych uroczystościach, lecz także podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, z czego powstał niezwykle interesujący zbiór ukazujący inną, prywatną twarz poety, laureata nagrody Nobla.
Dodatkowo wystawa podkreśla związki Miłosza z Litwą, gdyż właśnie Litwa – „mała ojczyzna”,  stanie się dla Miłosza mityczną Arkadią, miejscem ważnym, wyidealizowanym upływającym czasem, upoetycznionym tęsknotą.
Opracowaniem graficznym ekspozycji zajął się artysta plastyk Adam Orlewicz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, scenariusz przygotowała Jolanta Pol, kustosz Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.
Materiałem do wystawy „Powroty Czesława Miłosza” są zdjęcia z różnych źródeł, różnych autorów, z domowych albumów oraz zdjęcia posiadane przez agencje „Elta”, a dotychczas tylko częściowo wykorzystane. Opracował wystawę Romuald Mieczkowski. Autorzy zdjęć: Walery Charin, Włodzimierz Gulewicz (Elta), Jerzy Karpowicz, Bronisław Kondratowicz (Elta), Maciej Mieczkowski, Romuald Mieczkowski, Marian Paluszkiewicz i Łukasz Sieradzki.


3) Kampania reklamowa Polski w przestrzeni Wilna pt. „Lenkija? Susipažink!” (Polska? Zapoznaj się!)
4-31 lipca, Starówka Wileńska
Organizator: Instytut Polski w Wilnie
W najbardziej uczęszczanych miejscach zostaną wywieszone duże reklamowe plakaty (z logotypem polskiej Prezydencji oraz instytucji partnerskich) zachęcające do wyjazdów do Polski i do bliższego spotkania z Polską.
Ogółem zostanie wywieszonych 17 plakatów prezentujących Mazury, góry polskie i stolicę Polski – Warszawę.
Fotografie ukazujące Mazury przedstawiają siedem najpiękniejszych zakątków polskiej krainy jezior. Mazury i fotografie je ukazujące uczestniczą w finale konkursu na nowe 7 cudów świata. Liczymy, iż prezentacja tych fotografii na Litwie przyczyni się do popularyzacji tego regionu wśród Litwinów, którzy również zagłosują na Mazury.
Fotografie – ogółem 5 ujęć – ukazujące góry polskie zostały wykonane przez artystkę fotografika Inez Baturo, dyrektora Festiwalu Fotografii Artystycznej w Bielsku-Białej. Fotografie ukazują najpiękniejsze zakątki polskich gór i mają służyć zachęceniu Litwinów do poznawania szlaków górskich w Polsce.
4 fotografie ukazujące stolicę Polski przedstawiają Warszawę jako miasto europejskie, tętniące dynamiką, współczesnością i otwartością. Warszawa ukazana jak polski Manhattan, ma służyć tworzeniu pozytywnego wizerunku o Polsce i Polakach.


4) Cykl 4 koncertów w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie EU „POLAND is COOL!”
Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Ambasada RP w Wilnie, Festiwal Letni  Św. Krzysztofa


a) Koncert zespołu The MozART Group
1 lipca o godz. 19.00, Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny
The MozART Group to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolek Błaszczyk. Wspólną działalność w nieco innym składzie muzycy rozpoczęli w 1995. Wtedy to z The MozART Group występował tragicznie zmarły w 2000 roku wiolonczelista Artur Renion. Początkowo współpracowali z telewizją Canal + prezentując krótkie 2 - 3 minutowe żarty muzyczne. Zespół po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na XIII Przeglądzie Kabaretów "PaKa 97". W maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. "Mozart wiecznie żywy". Od tej pory zespół prowadzi aktywną działalność koncertową. W lipcu i wrześniu 1997 dokonała rejestracji utworów zawartych w programie "Mozart wiecznie żywy" dla Programu III Polskiego Radia, a w lutym 1998 nakładem wydawnictwa Selles ukazała się pierwsza płyta zespołu. The MozART Group pojawiała się w telewizji. (TVP1, TVP2, telewizje regionalne - Łódź, Wrocław, Katowice). Do października 2000 wiolonczelistą Grupy był tragicznie zmarły Artur Renion. Od XII 2000 nowym członkiem zespołu jest Bolek Błaszczyk.


b) Koncert zespołu Zagan Acoustic
21 lipca o godz. 18.00, Dziedziniec Muzeum im. Adama Mickiewicza w Wilnie
Zespół Zagan Acoustic tworzą absolwenci  Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Do sukcesów zespołu zaliczyć należy zajęcie I – miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Rozrywkowej i Kameralnej w Giżycku oraz II –go miejsca na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie na Słowacji. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska akordeonisty Pawła Zagańczyka. Na jednym z akademickich koncertów wspólnie ze skrzypkiem Joachimem Łuczakiem brawurowo wykonali Tango Astora Piazzolli. Minęły cztery lata... Od tego czasu wykonaliśmy około 380 koncertów w Polsce, Litwie, Słowacji, Niemczech i Szwajcarii. Zagan Acoustic to zestawienie brzmienia skrzypiec i akordeonu przeżywającego obecnie swój renesans w muzyce. Duet ten doskonale sprawdza się w argentyńskim tangu Astora Piazzolli, standardach jazzowych oraz muzyce klasycznej...”


c) Koncert Altra Volta
11 sierpnia o godz. 18.00, Dziedziniec Muzeum im. Adama Mickiewicza w Wilnie
Kwartet smyczkowy Altra Volta powstał w 1998 r. W skład zespołu wchodzą absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Poszczególni członkowie kwartetu podnosili swoje kwalifikacje artystyczne uczestnicząc w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, pracując pod kierunkiem znakomitych muzyków takich jak Barbara Górzyńska, Andrzej Bauer, Marek Moś, Andrzej Zieliński, Paweł Urstein, Jerrold Rubinstein i członkowie Petersen String Quartett.
Kwartet regularnie koncertuje w kraju (głównie na Górnym i Dolnym Śląsku), wielokrotnie występował również za granicą (Niemcy, Francja, Włochy, Watykan, Szwajcaria, Egipt, Turcja, Litwa, Szwecja, Indie, Sri Lanka).


d) Koncert Włodzimierz Nahorny Sextet
25 sierpnia o godz. 19.00, Kościół św. Katarzyny w Wilnie
Włodzimierz Nahorny to nestor polskiego jazzu, postać wśród polskich muzyków wyjątkowa. Na polskiej estradzie obecny jest od roku 1959, kiedy to w czasie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie założył zespół "Little Four". W świecie wielkiego jazzu pojawił się podczas festiwalu Jazz Jamboree w roku 1962, w big bandzie Jana Tomaszewskiego, gdzie pełnił funkcję pierwszego saksofonisty. Błyskawicznie rozwijała się wówczas jego międzynarodowa kariera. W roku 1966 wyróżniony został II nagrodą Światowego Konkursu Jazzu Nowoczesnego w Wiedniu, a już rok później pierwszą nagrodę wręczał mu tam sam Duke Ellington. Również i w kraju twórczość Włodzimierza Nahornego wielokrotnie doceniana była zarówno przez krytykę, jak i publiczność, a jego jazzowe doświadczenie pozwoliło mu znakomicie zaistnieć w świecie muzyki popularnej. Jego piosenki wygrywały dwukrotnie festiwal w Opolu. Jako multiinstrumentalista- saksofonista, flecista, basista i znakomity pianista współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej - Andrzejem Kurylewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Akompaniował Mariannie Wróblewskiej i Łucji Prus, Jako sidemana zatrudniali go "Novi Singers". Szalenie mocnym akcentem zaznaczył swoją obecność na debiutanckim psychodelicznym albumie grupy "Breakout". Tak szeroką sferę działalności Włodzimierza Nahornego dopełniają kompozycje muzyki filmowej i teatralnej. Doświadczenia z tej dziedziny sztuki doprowadziły go do nader udanych prób łączenia jazzu z muzyką poważną. Jego jazzowe interpretacje twórczości Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza czy samego Fryderyka Chopina to całkiem nowa muzyczna jakość otwierająca nieograniczone pole dla eksperymentów licznej grupy epigonów mistrza, zniesienie barier estetycznych i gatunkowych. Świadectwo ogromnej wrażliwości i muzycznej wyobraźni. W 2000 roku Włodzimierz Nahorny został uhonorowany statuetką "Fryderyka" w kategorii Jazzowy Muzyk Roku 2000.


5) Promocja polskiego kina w Litewskiej Telewizji Publicznej
Cel projektu: dotarcie do szerokiego grona widzów na Litwie poprzez projekcję najnowszych filmów polskich. Oglądalność w Litewskiej Telewizji Publicznej wynosi 30-70 tys. osób, w szczególnych wypadkach, np. podczas prezentacji filmu „Mała Moskwa” oglądalność wyniosła 120 tys. osób na całej Litwie.
Projekcje polskich filmów w Litewskiej Telewizji Publicznej są doskonałą promocją działalności placówki i pozytywnego wizerunku Polski.


6) Festyn Polski w Wilnie 1-2.07, w jego ramach zostanie zorganizowana plenerowa wystawa fotograficzna pt. „Warszawa?! Spotkajmy się!” (1-3.07, Plac Ratuszowy), prezentująca zdjęcia współczesnej stolicy Polski, autorstwa Przemysława Zacharuka oraz festyn dla zaproszonych gości w dniu 2.07 na dziedzińcu Pałacu Paców (przyszłej siedziby Ambasady), połączony z występem Jana Maksymowicza - saksofonisty, kompozytora, pedagoga, lidera zespołów muzycznych. Jest to niezwykle twórcza osobowość w historii jazzu na Litwie. Utalentowany muzyk, słynny perfekcjonista i as w sztuce polistylistyki, pod wieloma względami przewyższający jazzmanów swego pokolenia, dzisiaj zaliczający się do czołówki najbardziej jaskrawych jazzmanów Litwy. Na litewskiej scenie jazzu zaistniał w 1996 roku. Od tego czasu grał z najlepszymi twórcami jazzu na Litwie. W 2002 roku Jan Maksymowicz zadebiutował jako lider i kompozytor i od tego czasu najczęściej gra razem ze swoimi zespołami: trio, kwartetem, kwintetem „Riot”. Gra też partie solo i razem z twórcami muzyki akademickiej. Wydanie zostanie także specjalny numer gazety w języku polskim i litewskim poświęcony polskiej prezydencji oraz promocji regionu pomorskiego na Litwie. Autorami tego przedsięwzięcia będzie Jacek Pauli i Wilnoteka.
Organizator: Ambasada RP w Wilnie


7) Wystawa fotografii Wojciecha Prażmowskiego „Miłosz. Tutejszy.”
7-28 września, Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego
4-31 października, Biblioteka Publiczna w Kłajpedzie
9-30 listopada, Centrum Wielokulturowe w Kiejdanach
Organizator: Instytut Polski w Wilnie
Tą wystawą autor pragnie przekonać, że tutejszość to jest to, gdzie się jest - gdy Miłosz jest w Berkeley jest tutejszy, gdy jest w Krakowie jest tutejszy i na Litwie jest tutejszy. Miłosz z wystawy W. Prażmowskiego jest bez paszportu, bez przynależności narodowościowej.
Wystawa powstała po wykonaniu przez autora trzech tysięcy fotografii i sześciu tysięcy przejechanych kilometrów „do Miłosza“


8) Litewska Premiera oratorium Pawła Łukaszewskiego „Via Crucis”
Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, OPP „Pax et Bonum”
11 września, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wilnie
„Via Crucis” to Misterium Drogi krzyżowej powstało w 1999 roku jako prawie godzinna, wieloczłonowa kompozycja. Każda z części odpowiada jednej z 15 stacji na symbolicznej trasie, upamiętniającej przejście Jezusa ulicami Jerozolimy z krzyżem na ramionach - od miejsca wydania wyroku przez Piłata do Golgoty, gdzie dokonano ukrzyżowania. Teksty opisujące bolesne zdarzenia dopełnił Łukaszewski muzyką równie poruszającą, przepełnioną wewnętrzną ekspresją, ale jednocześnie wyważoną pod względem doboru środków techniki kompozytorskiej. Artysta ograniczył materiał dźwiękowy, stosując m.in. zasadę repetytywności. W kompozycji przeważają brzmienia eufoniczne, bliskie tonalnym (sam kompozytor określa je terminem "odnowionej tonalności"). Pod względem formalnym misterium zostało zbudowane na wzór megaronda - każdą stację poprzedza i zamyka podobna muzyka, pełniąca zarówno rolę refrenu, jak i wpływająca na ujednolicenie motywiczne.
Utwór wykonają: Chór Samorządu Miasta Wilna „Jauna Muzika”, Orkiestra Litewskiej Filharmonii Narodowej pod batutą Robertasa Šervinikasa, soliści: Piotr Olech (Polska), Edmundas Seilius (Litwa), Nerijus Masevičius (Litwa), Valdas Bagdonas (Litwa).
Kompozytor potwierdził swój udział w koncercie.


9) XI Tydzień Filmu Polskiego w Wilnie
15-22 września, kina w Wilnie: „Multikino”, „Pasaka” i „Skalvija”
Organizator: Instytut Polski w Wilnie
Tydzień Filmu Polskiego – autorski projekt Instytutu Polskiego – jest największym przedsięwzięciem promującym polską sztukę filmową na Litwie. Na program festiwalu składają się najnowsze produkcje polskiego kina: filmy uczestniczące w największych festiwalach filmowych w Polsce, przeglądu filmów dokumentalnych i animowanych oraz retrospektywy filmów wybitnych polskich reżyserów.
W tegorocznym programie Tygodnia zaplanowaliśmy pokaz m. in. następujących filmów: „Niepokonani” P. Weira,  „Italiani” Ł. Barczyka, „Wenecja” J. J. Kolskiego, „Joanna” F. Falka, „Skrzydlate świnie” A. Kazejaka, „Różyczka” J. Kidawy-Błońskiego, „Matka Teresa od kotów” P. Sali.
Tydzień Filmu Polskiego od lat cieszy się na Litwie popularnością i jest niezwykle atrakcyjną formą promocji kultury i współczesności Polski, jak również jej historii i ciągłości tradycji artystycznej polskiej szkoły filmowej.


10) Wystawa współczesnego designu polskiego „Wartość dodana. Światowe wzornictwo z Polski“.
17 listopada – 10 grudnia, Centrum Ekspozycyjne „Titanikas” Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych
Organizatorzy: Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie; Instytut Polski w Wilnie
Na wystawie prezentowanych będzie 40 produktów polskich projektantów w siedmiu działach tematycznych, które identyfikują mocne strony polskiego wzornictwa i jego konteksty. Te działy to: Rodzimość, Potencjał przemysłu, Estetyka, Inżynieria, Projektowanie uniwersalne, Ergonomia, Cyfrowe technologie.
Wystawa próbuje odpowiedzieć na pytania: Czym jest dzisiaj wzornictwo? Jakich wartości dodanych poszukujemy dzisiaj w produktach? Jakie jest polskie wzornictwo? Czy polskie wzornictwo jest czytelne, akceptowalne dla odbiorców poza naszym krajem, a jednocześnie ma rys rodzimości, który potrafi wykorzystać nasze odrębne obyczaje i upowszechnić się w świecie?


alt


Lenkijos ambasados ir Lenkijos instituto Vilniuje skatinimo bei kultūrinės veiklos programa  Lenkijos pirmininkavimo rėmuose


1) Parodos „Česlavo Milošo Tėvynės ieškojimas“ atidarymas  Vilniaus taikomosios
dailės muziejuje (Vilniaus arsenale), š.m. birželio 27 d. – rugsėjo 1 d.
Organizatoriai: Lietuvos dailės muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje.
Parodoje bus pristatyta  Česlavo Milošo asmenybė, gyvenimas bei jo kūryba. Eksponuojamos nuotraukos ir dokumentai pasiskolinti iš muziejų, bibliotekų, Lietuvos archyvų kolekcijas bei iš asmeninio Andrzej Milošo archyvo. Parodoje eksponuojama tokių fotografų kaip A. Aleksandravičiaus, M. Biliewicz, J. Bulhak, Bir E. Zdanowscy bei kitų   nuotraukos, tekstai – lietuvių, lenkų ir anglų kalbomis.


2) Parodos „Česlavas Milošas. Poeto šimtmetis“ bei paroda „Česlavo Milošo sugrįžimai“
2011 m. birželio 28 d. – liepos 11 d. – Lietuvos Respublikos Seimas.
Rugpjūtis – rugsėjis – Radviliškio viešoji biblioteka.
Rugsėjis- spalis – Pasvalio viešoji biblioteka.
Spalis- lapkritis – Zarasų muziejus.
Gruodis – Panevėžio viešoji biblioteka.
Organizatoriai: Lenkijos institutas bei Lenkijos ambasada Vilniuje.
Ikonografinė parodos medžiaga – nežinomos Česlavo Milošo nuotraukos, padarytos profesionalaus fotografo-menininko Maciej'aus Billewicz 1981 m. pirmojo, po 30 metų, poeto vizito Lenkijoje metu. Jis lydėjo Milošą ne tik per oficialias iškilmes, bet ir per susitikimus su šeima ir draugais – iš to gimė įdomus rinkinys, parodantis kitą, privatų poeto, Nobelio premijos laureato veidą.
Grafiniu ekspozicijos apipavidalinimu užsiėmė menininkas Adam Orlewicz, Varšuvos Dailės akademijos dėstytojas, scenarijų paruošė Jolanta Pol, Literatūros muziejaus fondų saugotoja.
Taip pat parodoje pabrėžiamas Milošo ryšys su Lietuva, nes būtent Lietuva, „mažoji tėvynė“, Milošui tapo mitine Arkadija, svarbia vieta, idealizuota prabėgančiu laiku, poetizuota ilgesiu.
Parodoje „Česlavo Milošo sugrįžimai“ nuotraukos yra panaudotos iš įvairių šaltinių, skirtingų nuotraukų autorių, asmeninių archyvų, iš informacinės agentūros ELTA, kurios buvo tik dalinai panaudotos. Parodos autorius: Romuald Mieczkowski. Nuotraukų autoriai: Walery Charin, Wlodzimierz Gulewicz (ELTA), Jerzy Karpowicz, Bronislawa Kondratowicz (ELTA)
Maciej Mieczkowski, Romuald Mieczkowski, Marian Paluszkiewicz, Lukasz Sieradzki.


3) Lenkijos reklaminė kompanija Vilniaus erdvėje „Lenkija? Susipažink! 2011 m. liepos 4-31 d., Vilniaus senamiestis
Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje

Labiausiai lankomose vietose bus išplatinti dideli reklamos plakatai (su Lenkijos pirmininkavimo ES bei partnerių institucijų logotipais) reklamuojantys  keliones į Lenkiją ir artimesnį Lenkijos pažinimą. Bus išplatinta 17 plakatų reklamuojančių Mazūrus, lenkų kalnus bei jos sostinę – Varšuvą.
Nuotraukose apie Mazūrus pristatoma septynis gražiausi Lenkijos krašto kampeliai.  Nuotraukos, vaizduojančios Mazūrus, dalyvauja konkurse „7 Nauji pasaulio stebuklai“. Tikimės, kad šių fotografijų paroda prisidės prie šio regiono populiarinimo tarp Lietuvių, kurie taip pat balsuos už Mazūrus.
Fotografijų – iš viso 5 kadrai – pristatančių lenkų kalnus, autorė -  dailininkė, fotografė Inez Baturo, Fotografijos meno festivalio direktorė Bielsko-Biala.
Nuotraukos pristato gražiausius Lenkijos kalnų vaizdus ir turi paskatinti Lietuvius pažinti bei ištirti kalnų takus Lenkijoje.
Keturiose nuotraukoje yra pristatoma Lenkijos sostinė – Varšuva - Europos miestas, pasižymintis savo dinamiškumu, atvirumu bei modernumu. Varšuva - pristatoma kaip lenkiškas Manhetenas, padėsiantis sukurti teigiamą įvaizdį apie Lenkiją ir lenkus.


4) 4 Koncertų ciklas Lenkijos pirmininkavimo ES Taryboje rėmuose „POLAND IS COOL“

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos ambasada Vilniuje, Šv. Kristupo Vasaros festivalis.


a) Grupės Tne MozART Group koncertas
2011 m. liepos 1 d. 19 val., Lietuvos nacionalinis dramos teatras.

Tai styginių kvartetas su muzikinio kabareto ambicijomis. Grupę sudaro 4 Muzikos akademijos Varšuvoje bei Lodzėje absolventai: Filip Jalar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk bei Bolek Błaszczyk. Grupė buvo įkurta 1995 metais. Tuomet grupės sudėtyje buvo tragiškai miręs 2000 m. violončelistas Artur Renion.
Iš pradžių kvartetas bendradarbiavo su "Canal +" televizija, pristatant trumpus trukusius 2-3 min., muzikinius juokingus kūrinius.
Grupė pirmą kartą pasirodė prieš auditoriją XIII „PaKa 97“ Kabaretų festivalyje. Tais pačiais metais gegužį pirmą kartą buvo pristatyta jos pirmoji "Mocartas amžinai gyvas" programa.
Nuo tų laikų - kvartetas pradėjo savo aktyvią koncertinę veiklą. 1997 m. liepos ir rugsėjo mėn. jų kūriniai, esantys  "Mocartas amžinai gyvas" programoje, buvo įrašyti Lenkijos radijuje, III programoje, o vasario mėn. 1998 m. leidybos Selles pastangomis pasirodė pirmasis šios grupės albumas. Grupė pasirodė taip pat televizijoje (TVP1, TVP2, regioninės TV – Lodzė, Vroclavas, Katovicai). Iki 2000 m. spalio mėn. grupės violončelistu buvo tragiškai miręs Artur Renion. Nuo 2000 m. gruodžio mėn. nauju grupės nariu tapo Bolek Blaszczyk.


b) Zagan Acoustic grupės koncertas
2011 m., liepos 21 d. 18 val. A. Mickevičiaus Vilniaus muziejaus kiemas.

Grupės Zagan Acoustic muzikai yra Stanislawo Moniuszkos muzikos akademijos Gdanske absolventai ir studentai.Jie labai dažnai reprezentuoja Gdansko akademiją tiek soliniuose, tiek kameriniuose koncertuose. Jų pasirodymai sulaukia puikių recenzijų.
Grupės sėkme dera įvardinti užimtą 1 vietą Tarptautiniame pramoginės ir kamerinės muzikos konkurse Giżycke, taip pat laimėtą 2 vietą Tarptautiniame akordeono konkurse Poprade, Slovakijoje. Grupės pavadinimas kilęs nuo akordeonisto Pawło Zagańczyko pavardės. Viename iš studentiškų koncertų jis kartu su smuikininku Joachimu Łuczaku nutrūktgalviškai atliko Tango Astoro Piazzolli. Praėjo 4 metai....
Muzikai surengė apie 380 koncertų Lenkijoje, Lietuvoje, Slovakijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje.
Zagan Aciustic – tai yra smuiko ir akordeono garsų kompozicija išgyvenanti dabar savo renesansą muzikoje. Šis duetas puikiai pasirodė Argentinos Astoro Piazzolli tango, džiaze bei klasikinėje muzikoje.


c) Koncertas „Altra volta“

2011 m. rugpjūčio 11 d.,  18 val. A. Mickevičiaus Vilniaus muziejaus kiemelyje – smuikininkų kvarteto „Altra volta“ koncertas. Smuikininkų kvartetas buvo įkurtas 1998 m. Į grupės sudėtį įeina Katovicų muzikos akademijos absolventai. Kai kurie grupės nariai kėlė savo kvalifikacijas dalyvaudami specialiuose meno kursuose Lenkijoje bei užsienyje bei dirbant su tokiais garsiais muzikantais kaip Barbara  Górzyńska, Andrzej Bauer, Marek Moś, Andrzej Zieliński, Paweł Urstein, Jerrold Rubinstein bei su Petersen String kvartetu.
 
Kvartetas koncertuoja Lenkijoje (dažniausiai Viršutinėje bei Žemutinėje Silezijoje), kelis kartus koncertavo užsienyje (Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Vatikane, Šveicarijoje, Egipte, Turkijoje, Lietuvoje, Švedijoje, Indijoje, Šri lankoje).


d) Koncertas - Włodzimierz Nahorny sekstetas
2011 m. rugpjūčio 25 d., 19.00 val., Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje
Włodzimierz Nahorny - lenkiško džiazo nestorius, išskirtinė figūra tarp Lenkijos muzikų. Lenkijos estradoje - nuo 1959 m, būdamas Valstybinės aukštosios muzikos mokyklos Sopote  studentu sukūrė „Little Four“ grupę. Didžiajame džiazo pasaulyje atsirado 1962 m. Jazz Jamboree festivalio metu, Jano Tomaszewskio bigbende, kur buvo pirmuoju saksofonistu. Jo tarptautinė karjera tuo metu vystėsi milžinišku greičiu. 1966 m. Vienoje buvo apdovanotas II Tarptautinio šiuolaikinio džiazo konkurso prizu, o metais vėliau pagrindinį prizą jam įteikinėjo pats Duke Ellington. Włodzimierzo Nahornio kūryba tai pat įvertino tiek Lenkijos kritikai, tiek publika, o jo patirtis džiazo srityje leido jam atrasti savę populiarios muzikos pasaulyje. Jo kūrybos dainos kelis kartus buvo apdovanotos festivalyje „Opole“.  Kaip multiinstrumentalistas - saksofonistas, fleitininkas, basininkas ir puikus pianistas bendradarbiavo su Lenkijos džiazo scenos įžymybėmis: Andrzej Kurylewicz, Krzysztof Sadowski, Andrzej Trzaskowski ir Jan Ptaszyn Wróblewski. Akomponavo Mariannai Wróblewskai ir Lucijai Prus, grupėje „Novi Singers“ dirbo kaip sidemanas. Włodzimierz Nahorny sekstetas pristatė naują interpretaciją kompozitorių F. Chopino ir R. Maciejewskio kūrinių, sukurdamas naują vertę bei peržengdamas nusistovėjusius stereotipus. 2000 m. Włodzimierz Nahorny buvo įteikta „Fryderyko“ statulėlė kategorijoje Geriausias 2000 m. džiazo muzikantas.


5) Lenkijos kino Lietuvos viešojoje televizijoje pristatymas.
Projekto tikslas: pelnyti didesnį Lietuvos auditorijos susidomėjimą pristatant naujausius lenkų filmus. Viešosios Lietuvos Televizijos žiūrimumas yra 30-70 tūkst. žmonių, išskirtiniais atvejais, pvz. „Mažoji Maskva“ filmo metu žiūrimumas buvo 120 tūkst. žmonių visoje Lietuvoje.
Lenkų filmų projekcija Lietuvos viešojoje televizijoje - tai tobulas Ambasados veikimo bei pozityvaus Lenkijos įvaizdžio paskatinimas.


6) Lenkijos festivalis Vilniuje, 2011m. liepos 1-2 d., jo rėmuose bus organizuota fotografijų paroda „Varšuva!? Susitiksime!“ (1-3.07, Rotušes aikštė), kurioje bus pristatytos šiuolaikinės Lenkijos sostinės nuotraukos. Nuotraukų autorius - Przemyslaw Zacharuk. Koncerte, kuris įvyks š.m. liepos 2 d. Pacų rūmų kieme (busimoji ambasados buveinė) muzikinius kūrinius atliks Jan Maksymowicz - saksofonininkas, kompozitorius, pedagogas, muzikinių grupių lyderis.


Tai nepaprastai kūrybinga asmenybė Lietuvos džiazo istorijoje. Talentingas muzikantas, garsus perfekcionistas ir geriausias polistilistikos mene, daugeliu atžvilgių išsiskiria iš savo kartos  džiazo muzikantų. Šiandien jis yra vienas populiariausių džiazo muzikantų Lietuvoje.
Pirmą kartą Lietuvos džiazo scenoje pasirodė 1996 m. Nuo to laiko grojo su geriausiais Lietuvos džiazo kūrėjais. 2002 m. debiutavo kaip lyderis bei kompozitorius ir nuo to laiko dažniausiai grojo su savo grupėmis: trio, kvartetu bei kvintetu „Riot“. 
Taip pat išleistas bus specialusis laikraščio numeris lenkų bei lietuvių kalbomis - skirtas Lenkijos pirmininkavimui ES  bei Pamario regiono reklamavimui Lietuvoje. Renginio autoriai: Jacek Pauli ir Wilnoteka.
Organizatorius: Lenkijos ambasada Vilniuje.


7) Wojciech‘o Prazmowski‘o nuotraukų paroda „Milošas. Vietinis“
Š.m. rugsėjo 7-28 d. , Vilniaus universiteto biblioteka
Š.m. spalio 4-31 d. Klaipėdos viešoji biblioteka
Š.m. lapkričio 9-30 d. Kėdainių Daugiakultūrinis centras 

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje.

Organizuojant tokią parodą autorius norėjo įtikinti - kad žodis „vietinis“ reiškia tai,  kur esate. Jei Milošas yra  Berkeley- tai ten jis yra vietinis, jei Krokuvoje  - irgi vietinis, jei Lietuvoje - jis irgi yra vietinis.
Milošas Prażmovski’o parodoje  neturi jokio paso ir nepriklauso jokiai etniniai grupei.
Parodoje panaudota trys tūkstančius nuotraukų  bei šeši tūkstančiai pravažiuotų iki „Milošo“ kilometrų.

8)  Pawel Lukaszewski‘o oratorijos „Via Crucis“ premjera Lietuvoje.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, OPP „Pax et Bonum“
2011 m. rugsėjo 11 d. Vilniaus Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia.

„Via Crucisc“ - Kryžiaus kelias - procesija, atsiradusi prisimenant Via Dolorosa („Skausmingąją gatvę") Jeruzalėje - tai 15 stacijų (stočių), simbolizuojančių Jėzaus Kristaus kančios kelią nuo patekimo pas Poncijų Pilotą iki nukryžiavimo ir palaidojimo, o jas vainikuoja garbingasis Jėzaus Kristaus prisikėlimas.

Tekstams taikliai apibūdinantiems skausmingus įvykius, Lukaszewski sukūrė  labai jaudinančią muziką, pripildytą vidinės išraiškos, bet tuo pačiu metu subalansuotą kompozitoriaus pritaikytų techninių priemonių dėka.
Autorius sumažino garso medžiagą, naudojant pasikartojimo principą. Kompozicijoje  dominuoja eufoniniai garsai, artimi garsams turintiems toniką (pats kompozitorius apibūdina terminu „atnaujinta tonacija“).
Formaliu atžvilgiu paslaptinga muzikinė misterija buvo sukurta naudojant „mega-ronda“ modelį – kiekvienoje stacijoje (pradžioje bei pabaigoje) - panaši muzika,  atliekanti tiek refreno vaidmenį, tiek įtakojanti į motyvų suvienijimą.

Kūrinį atliks: Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna Muzika“, Lietuvos nacionalinės filharmonijos orkestras vadovaujamas Robertu Šerveniku, solistai: Piotr Olech (Lenkija), Edmundas Seilius (Lietuva), Nerijus Masevičius (Lietuva), Valdas Bagdonas (Lietuva).

Kompozitorius patvirtino savo dalyvavimą koncerte.


9) XI  Lenkų filmo savaitė Vilniuje
2011 m. rugsėjo 15-22 d., Vilniaus kino teatruose: „Multikino“, „Pasaka“, ir „Skalvija“.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje.

Lenkų filmo savaitė – Lenkijos instituto autorinis projektas – tai didžiausias renginys Lietuvoje, kuriame yra pristatomas Lenkijos kino menas. Į festivalio programą įeina naujausi Lenkų kino kuriniai:  filmai dalyvaujantys didžiausiuose Lenkijos filmų festivaliuose, dokumentinių ir animacinių filmų peržiūros bei žymių Lenkijos režisierių retrospektyvos.
Šių metų programoje tame tarpe bus pristatomi filmai:
„Nenugalimi“, P. Weir, „Italiani“ L. Barczyk, „Venecija“ J.J. Kolski, „Joana“ F. Falk, „Sparnuotos kiaulės“ A. Kazejak, „Rožytė“ J. Kidawa-Blonski, „Kačių Motina Terezė“ P. Salės.
Lenkų Filmo savaitė kiekvienais metais tampa vis populiaresnė ir yra Lenkijos kultūros ir jos dabartės ir taipogi lenkų kino meno mokyklos tradicijos istorijos ir tęstinumo skatinimo patraukli forma

10) Šiuolaikinė lenkų dizaino paroda ”Pridėtinė vertė. Pasaulinis dizainas iš Lenkijos”
2011 m. lapkričio 17 d. – gruodžio 10 d., Titanikas“ – Vilniaus dailės akademijos (VDA) inovacijų centras.
Organizatoriai: Varšuvos industrinio dizaino institutas, Lenkijos Institutas Vilniuje.
Paroda pristato geriausius Lenkijos industrinio dizaino pavyzdžius.
Ekspoziciją sudaro 7 dalys: Tautiškumas, Pramonės potencialas, Estetika, Inžinerija, Universalusis projektavimas, Ergonomija ir Skaitmeninės technologijos. Iš viso - per 40 objektų, 10 iš jų - multimedijinės prezentacijos. Ekspoziciją papildo specialiai parodai sukurtas filmas „Wartość dodana” (Pridėtinė vertė) ir parodos katalogas.
Paroda – tai bandymas atsakyti į klausimą, ar Lenkijos dizainas yra novatoriškas, suprantamas bei priimtinas žiūrovams už Lenkijos ribų. Kita vertus, ar yra pakankamai tautiškas, išskirtinis ir atspindintis Lenkijos tradicijas?


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież