Gdańscy politycy niezbyt chętnie mówią na temat swoich planów dotyczących miasta, chętnie natomiast prezentują swoje twarze na bilbordach i plakatach. Mieszkańcy próbują więc na własną poznać kandydatów i zapytać ich o wizje dotyczące przyszłości miasta.
Wrzeszczańska Kultura Miejska i stowarzyszenie Sopocka Inicjatywa Rozwojowa wyszły z inicjatywą stworzenia Skanera Obywatelskiego. Akcja polegała na organizacji otwartego spotkania mieszkańców, gdzie wspólnie stworzono listę 16 pytań do kandydatów na miejskich radnych, która w formie ankiety trafiła następnie do wszystkich komitetów wyborczych.
- W oczy rzuca się niska frekwencja kandydatów [na pytania odpowiedziało jedynie 47 spośród 384], ale też bardzo wysoki stopień poparcia w sprawach dotyczących demokratyzacji systemu podejmowania decyzji [np. konsultacje społeczne, budżet obywatelski] - podsumowuje Lidia Makowska ze stowarzyszenia Kultura Miejska. - Kolejny sukces to sama mobilizacja mieszkańców, którzy wspólnie stworzyli pytania dotyczące nie tylko jakości życia w mieście, ale też, po raz pierwszy od 20 lat, demokracji właśnie. Akcja pokazała poza tym amatorszczyznę i bałagan panujący w komitetach wyborczych. Na tle komitetów partyjnych zdecydowanie lepiej wypadły te obywatelskie.
Wyniki ankiety dostępne na: http://www.wrzeszcz.info.pl/page.php?id=2327
Twórcy portalu Osowa.com w sprawę nadchodzących wyborów samorządowych włączyli się już w sierpniu. Stworzyli specjalny serwis wyborczy: www.wybory.osowa.com.
- W jego lewym panelu opisywaliśmy kolejne problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy naszej dzielnicy - wyjaśnia Małgorzata Biernat. - Diagnoza ta zakończyła się ankietą, którą wypełnili nasi czytelnicy: Rozwiązanie którego z problemów uważasz za najważniejsze? Warto dodać, że podczas prezentacji kolejnych „osowskich bolączek” mieszkańcy bardzo żywo reagowali i zgłaszali nawet propozycje ich rozwiązania.
Osowianie zorganizowali także dwie, niemal trzygodzinne, debaty wyborcze. Udało im się zaprosić do siebie nie tylko kandydatów na radnych, ale także niemal wszystkich kandydatów na prezydenta miasta. Zapis przebiegu debat udostępniają na swoim portalu internetowym i, jak zapowiadają, to nie koniec ich działań.
- Za kilka miesięcy wybory do Rady Osiedla – mówi Małgorzata Biernat – to jakby dalszy ciąg wyborów samorządowych. Później zamierzamy się włączyć do Skanera Obywatelskiego.
Twórcy portalu społecznościowego „MojaOrunia.pl” przeprowadzili wywiady z kandydatami na prezydenta miasta, pytając ich m.in. o przyszłość dzielnicy. Udało im się porozmawiać z wszystkimi siedmioma kandydatami, wywiady opublikowali tutaj:
http://mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&Itemid=24&task=artykul&id=1117
Nietypowy pomysł na poznanie oliwskich kandydatów na radnych proponuje Stowarzyszenie „Stara Oliwa”. W najbliższy piątek o godzinie 12.00, w Domu Zarazy (Stary Rynek Oliwski 15) odbędzie się spotkanie z kandydatami na radnych „Wyboralia. Amoralia”, gdzie na 69 kandydatów, czekają m.in. konkursy, projekcja filmu i „miła i kulturalna”, co podkreśla inicjatorka spotkania, Danuta Poczman, dyskusja.
- Z nami trzeba rozmawiać - tłumaczy Pani Danuta. - Sama zadam parę pytań i będę zachęcać innych - zapowiada.
- Zaprosiliśmy wszystkich - przyjdą najlepsi. Zobaczycie jak reagują na najmniej spodziewane sytuacje - zapowiadają organizatorzy.
Jacek Wierciński
Inne artykuły związane z:
- 19/11/2010 18:45 - Zapal się do ekologii
- 19/11/2010 18:37 - PiS: Będzie druga runda. Prezydenci nieuczciwie wykorzystują stanowiska
- 19/11/2010 18:23 - Konkretnie i systemowo
- 19/11/2010 18:15 - Wybory na oślep
- 19/11/2010 18:08 - Koniec remontów torów w dzielnicach
- 19/11/2010 17:25 - Wojna plakatowa
- 19/11/2010 14:38 - Premiera nowej inwestycji – sprzedaż rozpoczęta!
- 19/11/2010 13:58 - Pogoda na zakupy w gdyńskim Klifie!
- 18/11/2010 23:15 - Największe złomowisko statków na świecie
- 18/11/2010 23:07 - W Gdańsku II runda, SLD bez szans?