Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kobiety Pomorza: integracja i wskazanie problemów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 grudnia 2009 12:09


„Głos kobiet Pomorza”

to tytuł konferencji, która odbyła się w poniedziałek, 30 listopada, w Sali Prezydialnej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Celem spotkania była integracja lokalnych środowisk kobiecych oraz wskazanie władzom problemów mieszkanek naszego województwa.
Oficjalnie zapowiadany wojewoda pomorski Roman Zaborowski uczestniczył tylko w części spotkania, nie wysłuchał więc, niestety, wszystkich ważnych wystąpień pań przybyłych z różnych stron województwa.


Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, wygłosiła na początku krótkie przemówienie, wysłuchała kilku wystąpień i opuściła salę by powrócić na podsumowanie debaty.


- Problemem kobiet Pomorza jest duża zachorowalność na raka, w tym raka piersi - powiedziała „Gazecie Gdańskiej” Małgorzata Tarasiewicz, dyrektor NEWW Polska. – Na zbadanie dlaczego tak się dzieje powinny być przeznaczone pieniądze. Chodzi o zdiagnozowanie przyczyn. Problem przemocy wobec kobiet obecny jest w całej Polsce i na świecie. Jedyna kwestią, która nas różni od Europy Zachodniej jest to, że nie spełniamy standardów unijnych jeżeli chodzi o liczbę schronisk przypadających na określoną grupę mieszkańców. Te kobiety nie mają się gdzie ukryć. My jako stowarzyszenie udzielające porad prawnych załatwiałyśmy jednej pani lokum w akademiku. Takie miejsca są ale jest ich zdecydowanie za mało.


- Hania Brejwo, wójt gminy Pszczółki mówiła o tym, że jeżeli jest się kobietą wielską, lepiej się nie urodzić, jeżeli jest się kobietą z niepełnosprawnością, to samo – powiedziała Marika Lisowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. – Jeżeli jest się kobieta chorą, starszą, również taka kobieta nie ma u nas miejsca. Jeżeli jest się Żydówką, jeżeli jest się kobietą z inną orientacją seksualną, jeżeli jest się nie ogólnonarodowego wyznania to lepiej w Polsce nie mieszkać, lepiej tutaj nie żyć, najlepiej stąd po prostu wyjechać. Dziękujemy Małgorzacie Sworobowicz–Kempie, pełnomocnikowi Wojewody Pomorskiego ds. Różnego Traktowania, która wykonała niesamowitą pracę żeby nas tutaj zgromadzić, żebyśmy wszystkie mogły się zjednoczyć, żebyśmy jednak spróbowały się zintegrować.


O projekcie ustawy o żłobkach, która powinna wejść w życie od czerwca 2010 roku mówiła posłanka na Sejm RP Agnieszka Pomaska.


- Założenia ustawy są takie, żeby po pierwsze trochę ułatwić powstawanie nowych żłobków a jednocześnie wprowadzić nowe formy opieki nad dziećmi do lat 3, w wyjątkowych okolicznościach do lat 4. Projekt ma na celu także to, o czym panie mówiły, zwiększenie aktywności zawodowej kobiet.
Ustawa zakłada wprowadzenie czterech form opieki: żłobki, które istnieją, ale które nie mają być zakładami opieki zdrowotnej i będzie dużo łatwiej je założyć i prowadzić. Klub dziecięcy, który będzie umożliwiał opiekę nad dziećmi od roku do lat 3 maksymalnie do 25 godzin tygodniowa. Dzienny opiekun – dawać będzie możliwość opieki w domu nad dziećmi od 20 tygodnia do 3 lat. I proponuje się uregulowanie funkcji niani, zachęcenie, aby tę prace zalegalizować, bo tutaj szara strefa jest ogromna.


Przed rozpoczęciem spotkania w hallu Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę pt. „Polki w Parlamencie”.
Katarzyna Korczak


Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież