Nie żyje Longin Pastusiak - poseł, senator, marszałek » Zmarł Longin Pastusiak (89 l.). Chciał być... tramwajarzem, księdzem, dziennikarzem. Został politolo... "Gryf Pomorski" popiera kandydaturę dr Karola Nawrockiego » Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie Im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w Szymbarku wyd... Most Siennicki czekał, a miliony szły na przejścia naziemne w Gdańsku » Patrzę na to, co dzieje się w Gdańsku, i nie mogę zrozumieć, dlaczego władze miasta podejmują decyzj... Studio Prasowe 5 stycznia 2025 » W niedzielę, 5 stycznia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowsk... Spotkanie Nawrockiego w Gdańsku. Spuentował Trzaskowskiego » Popierany przez PiS obywatelski kandydat na prezydenta RP dr Karol Nawrocki zadeklarował dziś w swoi... List "Godności" do Dulkiewicz: upamiętnić w Gdańsku prezydenta Kaczyńs... » List otwarty do Prezydent Gdańska Aleksandry DulkiewiczSzanowna Pani Prezydent!13 grudnia 2024, w 43... Stowarzyszenie Godność: Przeciw psuciu Polski! » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność”My, represjonowani stanu wojennego oraz działacze podziemnej „S... Oświadczenie Macieja Brzostka » Dziwne smrody dobiegają na gdańskie ulice z okolic wysypisk śmieci. To już nie tylko usłużne wiewiór... Collegium Humanum część 3. Czy Piotr Grzelak zwróci 200 tys. zł? » Wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak, kontynuuje pracę w radach nadzorczych miejskich spółek, którą ... Najmłodsi dbają o lasy! Znamy zwycięzców 13. edycji Planety Energii » Szkoły z Koła, Królowej Polskiej i Parzymiech okazały się najlepsze z 640 zgłoszonych do 13. edycji ...
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańscy malarze w okowach NSDAP
sobota, 09 listopada 2024 19:13
Gdańscy malarze w okowach NSDAP
Jednym tchem mogę wymienić przynajmniej kilku malarzy XIX-wiecznego

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Warsztaty w sprawie zagospodarowania ulic Długiej i Długiego Targu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 maja 2016 06:24

16 maja w Zespole Szkół Łączności odbyły się drugie warsztaty dla mieszkańców, które miało na celu wypracowanie, wspólnie z gdańszczanami, wytycznych do projektu w sprawie zagospodarowania ulic Długiej i Długiego Targu. Obecnie odbywają się działania przedinwestycyjne, których częścią są właśnie warsztaty z mieszkańcami. Jeśli chodzi o roboty budowlane, według planu, mają one mieć miejsce w 2019 roku.



Warsztaty odbywały się w formule bezpośredniej tzw. sesji stolikowej – uczestnicy siadali w grupach kolejno przy trzech stolikach, gdzie moderator prezentował daną wizję ulic Długiej i Długiego Targu, a następnie zadawał pytania i czekał na uwagi słuchaczy, które skrupulatnie zapisywał. Spotkanie przy jednym stoliku  trwało 15 min. Po tym jak wszyscy przybyli na warsztaty wysłuchali trzech kolejnych wizji i zgłosili swoje propozycje, moderatorzy wygłosili wnioski z dyskusji. Spotkania przy stolikach były bardzo interesujące, gdyż spotkały się tam zarówno osoby starsze, jak i młodzi gdańszczanie. Byli rdzenni mieszkańcy Gdańska, ale także osoby tzw. „napływowe”, które, choć się tu nie urodziły, to jednak zdecydowały się swoją przyszłość związać z tym miastem. Rozważania dotyczyły spojrzenia na Drogę Królewską z perspektywy mieszkańców. Debatowano na temat m.in. oświetlenia, nawierzchni, zieleni, usług, architektury ruchomej, imprez organizowanych na Długiej i Długim Targu, znajdującej lub mającej się tam znaleźć infrastruktury. Mieszkańcy nie mieli wybierać jednego, konkretnego projektu, a raczej opowiedzieć o swoich oczekiwaniach.

 

Pierwsza wizja dotyczyła ulic Długiej i Długiego Targu jako strefy prestiżu. Miała ona na celu podkreślenie ważności tych ulic, za sprawą elegancji oraz odświętności, które wyrażone będą w aranżacji przestrzeni, małej architektury oraz materiałów, które wykorzystane zostawałyby w przebudowie. Taka wizja przestrzeni miałaby podkreślać wszystkie ważne elementy zabudowy m.in. Dwór Artusa. Ograniczone zostałyby tzw. ogródki sezonowe oraz drzewa, które zakrywałyby urodę zabytkowych kamienic. Zredukowano by również ilość ławek, a także zmieniono ich wygląd na bardziej elegancki. Nawierzchnia miałaby zostać zmieniona.



alt



Z podsumowania wynikało, że uczestnikom warsztatów nie podoba się pomysł zmniejszenia ilości ławek, a wręcz przeciwnie – chcieliby, aby było ich więcej, ale bardziej eleganckich. Co do posadzki – część mieszkańców chce, aby położyć nową nawierzchnię, inni preferują obecną, aczkolwiek oczywiście wymaga ona renowacji. Jeśli chodzi o zieleń – uczestnicy w większości byli za większymi drzewkami, które dawałyby cień, ale jednocześnie nie zasłaniałyby zabytkowej architektury, dlatego konieczne byłoby ich przycinanie. Co do ogródków letnich zdania były podzielone – jedni chcieli, aby ich ilość i rozmiar zostały zredukowane, inni, by były nawet większe, niż obecnie. Mieszkańcy w większości są również przeciwni organizowaniu imprez masowych na obszarze Drogi Królewskiej.


Drugi wariant został określony mianem: zwyczajna na co dzień, wyjątkowa od święta. Założeniem tej wizji była zmienność przestrzeni. Znajdowałoby się miejsce zarówno dla ogródków i usług, jak i dla mieszkańców w formie małej architektury. Zmiana przestrzeni pojawiłaby się przy fontannie Neptuna, skąd usunięte zostałyby ogródki letnie. Byłaby to strefa przeznaczona na podziwianie architektury, ale przewidziane byłoby konkretnie wyznaczone miejsce np. dla muzyków. Dalej, w kierunku Zielonej Bramy, znów pojawiłoby się miejsce dla artystów i ogródków gastronomicznych w formie wysp – byłoby zachowane przejście przy kamienicach oraz środkiem ulicy Długi Targ.



alt



Uczestnikom dyskusji odpowiadały zaprezentowane w projekcie rozmiary ogródków letnich, a także ich forma w postaci wysp oddalonych od kamienic. Ponadto ujęte w tej wizji zróżnicowanie ulicy Długi Targ i poszerzenie wolnej przestrzeni przy fontannie Neptuna spodobało się większości mieszkańców. Jeżeli chodzi o drzewa to pojawiło wiele uwag dotyczących rozmiarów i formowania drzew, aby nie zasłaniały one fasad budynków. Co do oświetlenia – padła propozycja, żeby pojawiły się lampy gazowe. Inna grupa podkreśliła, że oświetlenie jest bardzo istotne i mogłoby być zróżnicowane m.in. w formie reflektorów w posadzce, które oświetlałyby kamienice. Jeżeli chodzi o imprezy masowe to większość uczestników była za tym, by na obszarze Drogi Królewskiej odbywały się tylko prestiżowe wydarzenia np. określone targi lub jarmarki, jednak należy uważać, by nie były one kiczowate.


Trzeci wariant przedstawiał ulicę codzienną. Założeniem tej wizji było raczej swobodne korzystanie z przestrzeni i nie regulowanie jej według ścisłych zasad. Jedną z cech tego wariantu było dużo zieleni, która miałaby rosnąć swobodnie. Nawierzchnia zostałaby maksymalnie wykorzystana i zachowana. Ta koncepcja zakłada ustawienie wielu ławek. Pojawiają się także pomysły dotyczące sadzawki oraz leżaków. Dopuszczalne na terenie ulic Długiej i Długiego Targu byłyby wydarzenia okresowe i imprezy masowe np. jarmarki. Oświetlenie miałoby być wygodne, czyli jasne.



alt



W tej grupie dyskutanci również byli jak najbardziej za zielenią, ale zwrócili uwagę, podobnie jak w poprzednich grupach, aby nie zasłaniała ona kubatury zabytkowych kamienic, a zatem konieczne jest jej przycinanie. Ponadto zaproponowano także inne formy zieleni np. donice z kwiatami lub roślinność zimozieloną. Uczestnicy oponowali po raz kolejny za dużą ilością ławek. Mieszkańcy zgodnie odrzucili pomysł sadzawki, argumentując to zbyt dużą ingerencją w historyczną przestrzeń oraz brakiem miejsca. Co do ogródków – mogą być nawet w podobnej ilości jak obecnie, natomiast trzeba zadbać o ich estetyzację oraz o oddalenie ich od fontanny Neptuna. Szyldy powinny być ujednolicone i być może wystylizowane, ale nie powinny wisieć na latarniach. Oświetlenie powinno być przede wszystkim jasne. Raczej odrzucano pomysł leżaków. Co do atrakcji – część mieszkańców debatujących w tej grupie zgodziła się na występy muzyków, ale bez nagłośnienia, zaś druga część była zdecydowanie przeciwna występom. Wiele rozbieżności pojawiło się w sprawie posadzki – jedni uważali, że powinna pozostać niezmieniona, a jedynie naprawiona, inni twierdzili, że nawierzchnię trzeba zmienić.


Karolina Rabiej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież