Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W tygodniku „Sieci”: tajemnice rodu Jezusa

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 grudnia 2019 20:58

Aż 134 strony tygodnika „Sieci”, specjalnego wydania na święta Bożego Narodzenia: pasjonujące śledztwo Grzegorza Górnego - kim byli przodkowie Chrystusa, jakie mroczne sekrety skrywało ich życie i dlaczego jest to ważne dla naszej wiary.


Grzegorz Górny w artykule „Tajemnice rodu Jezusa” analizuje genealogię Jezusa. - Kim byli przodkowie Jezusa z Nazaretu? Jakie mroczne sekrety skrywało ich życie? Jakie zbrodnie mieli na sumieniu?

Grzegorz Górny podaje m.in., że – (…) francuski poeta katolicki Charles Peguy nie wahał się nazwać genealogii Jezusa kryminalną. Pisał: »Niewielu ludzi miało wśród swych przodków tylu przestępców, i to takich przestępców. Tak bardzo ucieleśniających przestępstwo«. Zaraz jednak dodawał: »To jest to, co częściowo nadaje misterium Wcielenia całą jego wartość, całą jego głębię« - podaje publicysta.

Zwraca również uwagę, że - Zarówno św. Mateusz, jak i św. Łukasz pisali o narodzeniu Jezusa z dziewicy, choć wiedzieli, że będzie to bardzo źle odebrane przez Żydów, dla których taki sposób pojawienia się na świecie był nie do zaakceptowania. Jeśli ewangeliści stawiali jednak sprawę w ten sposób, to znaczy, że uważali to za prawdę. Jednocześnie stwierdza: - Gdyby Mateusz chciał wymyślić rodowód Jezusa po to, by Go wybielić, z pewnością nie umieściłby wśród przodków Chrystusa osób, których życiorys stanowił poważny problem dla pobożnych Żydów. Po pierwsze, na liście figurowały kobiety, które nie mogły być elementem ciągłości rodu. Po drugie, znajdowali się tam poganie, a więc osoby z zasady wykluczone z żydowskiego dziedziczenia. Po trzecie, w wykazie były postaci, które zasłynęły z grzesznego życia, np. parania się prostytucją – pisze Grzegorz Górny.

Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Milena Kindziuk przybliża tradycje świąteczne celebrowane w domu rodzinnym prezydenta Andrzeja Dudy („Święta z prezydentem, ale bez polityki”). - Oczywiście Wigilia, św. Mikołaj, choinka – to wszystko porusza serca i jest ważne. Ale rodzina Dudów celebruje Boże Narodzenie już w czasie przedświątecznego oczekiwania, które rozpoczyna adwent. W tym okresie najważniejsze jest dla nich światło roratniej świecy. To jego blask wskazuje bowiem, że zbliżają się święta. – Dlatego codziennie, z potrzeby serca, uczestniczymy w roratach – mówi Jan Duda, wspominając roraty swego dzieciństwa.
Rodzice prezydenta opowiedzieli też Milenie Kindziuk jak przebiega wieczerza wigilijna w ich domu. - Jak wygląda Wigilia w rodzinie prezydenckiej? Przede wszystkim upływa w gronie najbliższych. Są na niej: rodzice prezydenta, jego starsza siostra Ania z mężem i czwórką dzieci, młodsza siostra Dominika z mężem i synkiem, no i Andrzej Duda z żoną Agatą i córką Kingą. W sumie 14 osób. O ile było to możliwe, celebrowali ten wyjątkowy wieczór w krakowskim mieszkaniu rodziców, w rodzinnym gronie. Bywało też, że zapraszali do stołu zaprzyjaźnione rodziny, które miały znacznie skromniejsze warunki we własnym domu. Od kiedy Andrzej Duda sprawuje najwyższy urząd w państwie, świętują w mniej kameralnym otoczeniu – pisze Milena Kindziuk.

Jacek Karnowski w artykule „Kto snuje opowieść, ten rządzi” przygląda się aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. - Nie było jeszcze w dziejach III RP tak dziwnego początku nowej kadencji Sejmu. Wygrany obóz, choć drugi raz z rzędu – rzecz bezprecedensowa – zdobył samodzielną większość, to nie dostał zwyczajowej premii za zwycięstwo, a wręcz przeciwnie: znalazł się w defensywie, i to dość głębokiej – pisze redaktor naczelny tygodnika „Sieci”.


Aleksandrowa Jakubowska w artykule „Alfabet sejmowy” przybliża - Przydatne pojęcia, ważne miejsca, garść pouczających historii, w tym również pikantnych. Oto sejmowa ściągawka nie tylko dla parlamentarnych debiutantów – zapowiada publicystka. Przegląd pojęć rozpoczyna od „A jak Akademik” i przybliża uroki hotelu sejmowego. - Dwa lata męczył się wybrany po raz pierwszy do Sejmu Paweł Kukiz w pokoju hotelu dla parlamentarzystów, zwanym przez nich akademikiem, zanim zdecydował się opublikować na swoim fanpege’u zdjęcia jego wnętrza – przypomina publicystka. Dalej przybliża m.in. „Bar za kratą, czyli jak szpieg otwierał koktajlbar”, „Interpelacje, czyli posłowie listy piszą…”, czy „Skandale, czyli erotyczne immunitety”.


Marzena Nykiel w artykule „Polska w cieniu Nobla” odnosi się na przyznanych Polakom literackich Nagród Nobla.  - Dlaczego pierwszy Nobel tak cieszył? Bo duma Henryka Sienkiewicza z Polski grzmiała na cały świat: „Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że ona żyje!”. Jakże inaczej jest teraz – pisze Nykiel. Zauważa - Nagrody i wyróżnienia zdobywane przez Polaków na świecie niepomiernie cieszą. Najbardziej jednak wtedy, gdy pomnażają dumę z polskości. Mniej gdy służą politycznym rozgrywkom godzącym w dobre imię narodu oraz promocji szkodliwych ideologii. Wskazuje, że… przy okazji wręczenia literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk warto przypomnieć pierwszą, którą Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1905 r. Duma z polskości grzmiała na cały świat, choć rozszarpana przez zaborców Polska nie istniała na mapie. Jakże odmiennie od tego, co stało się przed tygodniem – ocenia Marzena Nykiel.


W tygodniku przeczytać można komentarze bieżących wydarzeń pióra Katarzyny Zybertowicz, Jerzego Jachowicza, Wiktora Świetlika, Aleksandra Nalaskowskiego, Witolda Gadowskiego, Wojciecha Reszczyńskiego, Aliny Czerniakowskiej, Krzysztofa Feusette, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego czy Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 16 grudnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież