"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Reklama
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Świętowanie 100-lecia Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 listopada 2018 16:30

Wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt, przegląd filmowy kinematografii polskiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego, wernisaż wystawy rzeźb przedstawiających Ojców polskiej Niepodległości, zajęcia edukacyjnych dla dzieci, pokazy broni oraz sprzętu wojskowego przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne,  koncert w wykonaniu chóru Soli Deo oraz jazzowa aranżacji żołnierskich melodii oraz wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego to najważniejsze elementy świętowania obchodów 100. lecia odzyskania Niepodległości podczas Weekendu Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w Muzeum II Wojny Światowej od uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt.
- Czystość bieli na naszej narodowej fladze łączy się z czerwienią, czerwienią krwi, ale też ognia miłości naszych serc w miłości do Ojczyzny - powiedział Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystości wciągnięcia flagi państwowej na maszt. - Moglibyśmy dzisiaj dużo mówić o heraldycznej, symbolicznej roli tej flagi, ale przyszliśmy tutaj aby powiedzieć, że kochamy Polskę, że kochamy Rzeczpospolitą. Podniesienie flagi jest jednym z takich symboli i gestów pokazania naszego przywiązania do historii i do Rzeczpospolitej. Gdzie jak nie przy Muzeum II Wojny Światowej powinna powiewać w Gdańsku biało-czerwona flaga. Flaga, która w wigilię święta odzyskania Niepodległości pokazuje, w jak wspaniałych i spokojnych czasach dziś żyjemy. Ta flaga na tle okrucieństw II wojny światowej jawi się jako oaza radości i spokoju. Żyjemy w czasach, w których nie musimy ginąć dla naszej ojczyzny. Musimy dla niej pracować i pamiętać o symbolach i naszej wspaniałej, niestety często pełnej łez i krwi historii. Chciałbym, aby ten plac na którym wciągnęliśmy flagę, zwracam się w stronę pana wojewody i mecenasa Kacpra Płażyńskiego, który z wielkim społecznym zaufaniem został radnym, nosił imię Mariana Chodackiego, który był żołnierzem i dyplomatą. Jak mawiał minister spraw zagranicznych Józef Beck "Był najlepszym dyplomatą wśród oficerów wojska polskiego, którzy zdecydowali się porzucić służbę wojskową, ale służyć ojczyźnie w dyplomacji, polityce zagranicznej". Marian Chodacki w 1936 roku został Komisarzem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Stawiał opór nazyfikacji. Doprowadził, co jest jego wielką zasługą, do zgody środowisk Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Był ostatnim Polakiem, który wszedł na pokład Schleswig Holsteina, symbolu inwazji Niemców na teren Polski. Ten plac powinien nosić imię Mariana Chodackiego.
W uroczystości wciągnięcia flagi wzięli udział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski i Kacper Płażyński, radny Miasta Gdańska.

alt


alt


alt


alt


alt


W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości Muzeum zaproponowało odwiedzającym wiele ciekawych wydarzeń. W ramach cyklu filmowego „W starym kinie” zaprezentowano polskie filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Dla zwiedzających otwarto dwie wystawy czasowe. Pierwszą była prezentacja rzeźbiarskich wizerunków Ojców Niepodległości. Na wystawie prezentowane są rzeźby przedstawiające Ojców polskiej Niepodległości: Romana Dmowskiego, Józefa Hallera, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Wojciecha Korfantego. Autorem popiersi jest Eliasz Dyrow – artysta urodzony w Kijowie, ale w ramach repatriacji, razem z rodziną osiedlony w Jarosławiu, zwycięzca międzynarodowego konkursu współczesnej sztuki portretowej „Art. Portrait Club International Festival” 2016 w kategorii „Eksperymentalne Formy Rzeźbiarskie”. - Inspiracją do stworzenia tych rzeźb były podstawowe polskie wartości - Bóg, Honor, Ojczyzna - powiedział Eliasz Dyrow. - Chciałbym podziękować moim rodzicom za to, że wychowali mnie w myśl tych wartości. Każdą z rzeźb tworzyłem na podstawie kilku zdjęć, tak, aby oddać jak najwierniej szczegóły każdej z postaci. Mam nadzieję, że stworzę jeszcze coś większego, ale na razie jest to dzieło mojego życia. Jeśli chodzi o czas wykonania każdego popiersia to jest to moja tajemnica zawodowa. Do ich wykonania szedłem całe swoje życie.

alt



alt


Drugą wystawą otwartą podczas Weekendu Niepodległości była opowieść o obozie szkoleniowym „Kościuszko” w Niagara-on-the-Lake, w którym szkolono ochotników Armii Polskiej we Francji. Nie brakowało zajęć edukacyjnych dla dzieci, pokazu broni oraz sprzętu wojskowego przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, a także koncertów w wykonaniu chóru Soli Deo oraz jazzowej aranżacji żołnierskich melodii w wykonaniu Ewy Rzeszotarskiej. W ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” – 11 listopada o godz. 12:00 w asyście chóru Soli Deo wspólnie odśpiewano hymn.

alt


alt


alt


alt


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież