Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rozliczenia najpierw w PiS, teraz w SLD: Napieralski pod partyjny sąd?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 listopada 2011 14:25

Po tym, jak przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski dokonał politycznej vendetty na warszawskich działaczach Sojuszu i bez wiedzy czołowych polityków lewicy na Mazowszu Zarząd SLD rozwiązał Zarząd i Radę dzielnicy warszawskiego koła SLD Śródmieście działacze Sojuszu ze stolicy wzięli w obronę zawieszonych działaczy. Być może zaprowadzi to przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego przed krajowy sąd partyjny za rozwiązanie bez uzasadnienia największej struktury partyjne w kraju. Przypomnijmy, że rozwiązanym kołem w Śródmieściu kierował zawieszony w prawach członka SLD wiceszef warszawskich struktur Sojuszu Jerzy Budzyn. Teraz, czując poparcie partyjnych kolegów, Budzyn przechodzi do kontrataku.

- Rada warszawska SLD przyjęła uchwałę sprzeciwiając się rozwiązaniu największej w Polsce struktury partyjnej Sojuszu. Tym samym nie podzieliła zdania władz krajowych SLD. Widoczna jest też zmiana stanowiska niektórych członków Zarządu krajowego partii – mówi Budzyn.
Otóż w głosowaniu warszawskim od głosu wstrzymała się Paulina Piechna-Więckiewicz,przewodnicząca Federacji Młodych Socjaldemokratów „FMS, członkini Zarządu Krajowego SLD. Budzyn może też liczyć na wsparcie niektórych działaczy partyjnych z głębi kraju.
- Każdy członek Sojuszu ma prawo zadawać władzom partii pytania i otrzymać odpowiedzi. Szczególnie jeśli dotyczą one rozliczeń finansowych. Partyjne pieniądze nie mają służyć tworzeniu jakiegoś przytuliska dla przegranych działaczy w rodzaju fundacji, czy instytutu. Nie są to bowiem pieniądze prywatne Grzegorza Napieralskiego i jego najbliższych współpracowników. Każdy członek partii ma prawo wiedzie ile pieniędzy jest na lokatach, ile przeznaczono na kampanię i kto je dzielił, ile zainwestowano w funduszach. Jeśli więc jest jakiś kłopot z tą odpowiedzią to może należy się zastanowić czy to nie prokuratura mogłaby pomóc w jej znalezieniu? – twierdzi Marek Formela, w 2002 kandydat lewicy na prezydenta miasta Gdańska.
Jakie kroki planuje dalej Budzyn?
- Nie stawiałem dotychczas  zarzutów prawnych, ale to co jest w zgodzie z prawem nie oznacza, że jest też sprawiedliwe. Pytaliśmy jak pieniądze zostały rozdysponowane i kto podjął decyzję  – podkreśla Budzyn. Jednocześnie warszawski działacz SLD argumentuje, że rozwiązując śródmiejską strukturę SLD posłużono się nietrafnymi argumentami.
- Podnoszenie, że zawyżaliśmy ilość członków jest nieprawdziwy. Byliśmy w ostatnim czasie trzykrotnie kontrolowani przez komisje rewizyjne. Rygorystycznie przestrzegamy statutu, a tylko za działania niezgodne ze statutem można rozwiązać koło. Rozważam więc, czy nie złożyć wniosku o postawienie przed Krajowym sądem partyjnym Grzegorza Napieralskiego. To jego działania szkodzą partii i blokują uzyskanie odpowiedzi na pytania, które postawiła po kampanii warszawski SLD. Decyzje zaś o rozwiązaniu struktur podjęto bez uzasadnienia – mówi Budzyn.  
 
Do rozwiązanej struktury SLD należeli czołowi politycy tej formacji m.in. Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz i Włodzimierz Czarzasty i wielu innych polityków należących do stowarzyszenia "Ordynacka".
- Została rozwiązana organizacja śródmiejska SLD ze względu - po pierwsze - na to, że jej przewodniczący Jerzy Budzyn został zawieszony, a jego sprawa została skierowana do sądu partyjnego.  W związku z tym struktura nie ma przewodniczącego. Po drugie, od dłuższego czasu, o czym mówili członkowie zarządu krajowego, trzeba określić rzeczywisty stan liczby członków tej organizacji - powiedział dziennikarzom rzecznik SLD Tomasz Kalita.
Przypomnijmy, że Jerzy Budzyn został przez zarząd zawieszony przed posiedzeniem Rady Krajowej SLD. Pretekstem były jego wypowiedzi dla mediów, komentujące uchwałę warszawskiego SLD. Budzyn był jednym z warszawskich działaczy, którzy domagali się, by szef Sojuszu Grzegorz Napieralski wyjaśnił, jak i na kogo wydawał w kampanii wyborczej pieniądze m.in. zarobione na sprzedaży siedziby partii przy ul. Rozbrat. Grzegorz Napieralski  uznał, iż stawianie pytań o pieniądze szkodzą partii. 
Sprawa zaczęła się od Uchwały Rady Warszawskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie wyników wyborów parlamentarnych 2011: „Oceniając wyniki wyborcze jako bardzo złe,  Rada Warszawska Sojuszu Lewicy Demokratycznej uznaje, że odpowiedzialność za brak planu, przebieg i efekty kampanii wyborczej 2011 ponosi lider partii oraz kierownictwo krajowe partii, jak również Prezydium Klubu Poselskiego poprzedniej kadencji, które de facto stanowiło drugi, nieformalny ośrodek władzy w Partii – napisali wówczas warszawscy działacze SLD.
ASG
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież