Znamy skład Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku. Na jej czele przez rok będzie stał marszałek województwa Mieczysław Struk. W tym samym czasie zebrała się też Rada Dialogu Społecznego w Warszawie.
W Sali Herbowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego ukonstytuowała się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Na jej czele przez najbliższy rok stał będzie pomorski marszałek Mieczysław Struk, który w koncyliacyjnym tonie stwierdził, że ufa, iż strona społeczna, strona pracodawców i strona rządowa będą dobrze współpracowały.
Będzie to o tyle łatwiejsze, że na etapie kryzysu instytucjonalnego dialogu w latach 2013-15 w woj. pomorskim związkowcy i pracodawcy zajmowali wspólne stanowisko w kwestii odbudowy tegoż dialogu. Przyjęto nawet wspólne stanowisko w sprawie konieczności zażegnania pata w instytucjonalnym dialogu.
Strony związkowa i pracodawców wprowadziły do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego po 12 przedstawicieli. Po cztery osoby wskazały NSZZ „Solidarność”, OPZZ i FZZ. Po trzy osoby wytypowały organizacje pracodawców, czyli Konfederacja Lewiatan (Jolanta Szydłowska, Zbigniew Canowiecki, Piotr Soyka), Pracodawcy RP (Jan Zarębski, Paweł Pettke, Jacek Szubstarski), Związek Rzemiosła Polskiego (Wiesław Szajda, Zbigniew Stencel, Dariusz Gobis) i Business Centre Club (Maciej Dobrzyniecki, Stefan Lubawski, Zbigniew Paszkowicz).
Z NSZZ „Solidarność” w pomorskiej WRDS znaleźli się Krzysztof Dośla, Bogdan Olszewski, Zbigniew Koban, przewodniczący podregionu NSZZ "Solidarność" w Kwidzynie i Stanisław Szukała, lider Regionu Słupskiego naszego Związku.
Reprezentujący OPZZ to Kazimierz Schreiber, Franciszek Potulski, Bogusław Zasada i Bolesław Telega.
Z Forum ZZ w Radzie są Stanisław Taube, Czesław Kościerzyński, Krystyna Dąbkowska i Katarzyna Leszcz-Cimoszko.
W nowej Radzie – w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej – przewodniczący będą co roku zmieniali się. Na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był stale reprezentant rządu.
W WRDS rząd reprezentują Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Maria Opinc-Bennich, dyrektor biura wojewody oraz Gabriela Konarzewska, dyrektor odpowiedzialna za politykę społeczną. Strona samorządowa to oprócz marszałka Struka – Janina Kwiecień, starosta kartuska i Roland Budnik, dyrektor PUP w Gdańsku.
W tym samym czasie w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej w Warszawie swoje spotkanie miała ogólnopolska Rada Dialogu Społecznego.
– Poprzez jałowy spór poprzedni dialog społeczny został zawieszony, ale dziś jesteśmy w nowym miejscu. Przez ostatnie osiem lat Polacy nie byli wysłuchiwani tak, jak na to zasłużyli, a projekty obywatelskie były odrzucane bez jakiejkolwiek rozmowy i dyskusji – powiedziała premier Beata Szydło podsumowując stan dialogu zastany po koalicji PO-PSL podczas pierwszego plenarnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.
Przypomnijmy, że przewodniczącym Rady jest lider „Solidarności” Piotr Duda. Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną.
ASG
Inne artykuły związane z:
- 16/12/2015 22:18 - Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych - wernisaż nr 3
- 16/12/2015 20:27 - Godność: Uczestnicy manifestacji KOD na placu Solidarności zbeszcześcili pamięć poległych w Grudniu 1970 r. i w stanie wojennym
- 16/12/2015 20:15 - Jubileusze par małżeńskich
- 16/12/2015 10:17 - TVP Gdańsk zmienia się - więcej Panoram, nowe audycje, "Bursztynowy obiektyw" dla twórców
- 15/12/2015 15:32 - Hotel w miejsce Muzeum. Na ratunek Parkowi Oliwskiemu
- 14/12/2015 09:47 - Świadkowie historii w ECS
- 14/12/2015 09:12 - Czy na Chełmie będzie bezpieczniej?
- 13/12/2015 21:26 - Gdańska manifestacja "Komitetu Obrony Demokracji"
- 12/12/2015 10:20 - J. Karnowski w tarapatach - prokurator wszczyna śledztwo
- 11/12/2015 12:46 - Nowy Komendant Główny Policji - także z Gdańska