Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, powołała Sztab Protestacyjno – Strajkowy. W czwartek w południe nauczyciele ruszą do biur poselskich i senatorskich PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia. Działają w trosce o prestiż zawodu i poziom edukacji. Do biur ruszą też związkowcy z innych pracowniczych branż. Oby tylko zastali partnerów do rozmowy…
Państwo i jego rząd z premierem Morawieckim mówiąc o prospołecznej polityce, nie może spychać na margines osób wynagradzanych z daniny publicznej. Jeśli wskaźniki ekonomiczne są tak dobre, jak twierdzi premier i jego ministrowie, to i pracownicy sfery budżetowej winni odczuć progres i pomnożyć zasobność swych portfeli.
Niestety, wzrost wynagrodzeń uzyskują pod presją tylko ci, którzy protestują. Dlatego też na wtorkowej (29 stycznia 2019 r.) Radzie Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku został powołany Sztab Protestacyjno-Strajkowy. Członkowie rady Sekcji omówili sytuację w oświacie i propozycje MEN w negocjacjach ze związkami zawodowymi oraz przyjęli treść pisma do parlamentarzystów koalicji rządzącej PiS – Solidarna Polska – Porozumienie. List z postulatami trafi w czwartek m.in. do Zarządu Wojewódzkiego PiS w Gdańsku. Oby nauczyciele zastali w czwartek partnerów do rozmowy po nadzwyczajnym środowym posiedzeniu Sejmu.
W przypadku oświaty załącznikiem będzie wykaz pasków wynagrodzeń na poszczególnych szczeblach awansu zawodowego. Nauczyciele podchodzą też z troską do uczniów po wprowadzonej przez rząd zmianie systemu, ich obciążenia materiałem nowej podstawy programowej (szczególnie w klasach VII i VIII, których uczniowie muszą zrealizować w dwa lata program z trzech lat gimnazjum), brak czasu na zajęcia dodatkowe, groźba dwuzmianowości, kumulacji roczników 1 września br.
Rada przyjęła stanowisko ws. potrzeby współpracy pracowników szkół, przedszkoli, a także członków różnych związków działających w oświacie, szczególnie w sytuacji działań na rzecz wzrostu wynagrodzeń i poprawy trudnych warunków pracy w szkołach. Rada stoi na stanowisku, że w obliczu napięć w środowisku oświatowym ważna jest współpraca wszystkich pracowników szkół, niezależnie od ich przynależności związkowej.
Skala zaniechań i błędów MEN wpływa na klimat pracy w szkole. Dlatego też Sztab Protestacyjno-Strajkowy Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku kieruje petycję do parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy z województwa pomorskiego.
Podobny dokument był już składany 6 listopada 2017 r. zawierał on niewysłuchany przez rząd apel o podjęcie działań na rzecz zagwarantowania podwyżek dla nauczycieli od 1 stycznia 2018 roku i o odstąpienie od wprowadzania w ustawie Karta Nauczyciela tych zmian, które pogarszają status zawodowy nauczycieli. Teraz postulaty głównie dotyczą wzrostu płac, zapewnienia środków na płatne zajęcia pozalekcyjne, odstąpienia od zmian w zakresie awansu zawodowego i oceniania nauczycieli, które wprowadzono ustawą z 27 października 2017 r.
Pracownicy oświaty domagają się też zmiany na stanowisku Ministra Edukacji Narodowej. Ten postulat odwołania Anny Zalewskiej padł już w maju ub.r.
ASG
Inne artykuły związane z:
- 04/02/2019 19:45 - Monarchista Grzegorz Braun próbował wyeliminować z wyborczej rywalizacji Aleksandrę Dulkiewicz
- 03/02/2019 20:04 - Bitwa o pamięć, czy walka o budżetowe frukty?
- 01/02/2019 20:37 - Piotr Walentynowicz zbiera podpisy we Wrzeszczu
- 31/01/2019 18:15 - Zmarł Michał Bidas
- 31/01/2019 12:22 - Oliwa w malarstwie i grafikach
- 30/01/2019 19:57 - Klęska Jacka Karnowskiego
- 30/01/2019 09:06 - Kazimierz Koralewski: Układ sił w Mieście po śmierci prezydenta Adamowicza to wulkan tuż przed erupcją
- 29/01/2019 18:15 - Były prezes Lotosu i były prezes Atomu Trefla z zarzutami - kto dotknął siatki?
- 29/01/2019 16:17 - 2 lutego – dzień otwarty w pomorskim NFZ pod hasłem „Cukier szkodzi”
- 29/01/2019 11:02 - Spór o symbole i dotację ministerialną dla ECS