Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dlaczego jako biznes wybieramy Internet?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2011 18:28

altPo pierwsze - stosunkowo niewysoka cena wejścia na rynek.
Po drugie - powszechnie dostępne narzędzie pracy.
Po trzecie - łatwość w dotarciu do klienta.
Po czwarte - potencjalnie szerokie grono klientów.


To cztery zasadnicze odpowiedzi na pytanie postawione podczas jednego z kilku paneli II międzynarodowej konferencji poświęconej innowacjom NNO3city. Odbyła się ona w Multikinie w Gdańsku Wrzeszczu z udziałem koło 400 osób, głównie przedstawicieli przedsiębiorstw, uczelni wyższych, instytucji otoczenia biznesu i administracji. My jako redakcja Gazety Gdańskiej i portalu wybrzeze24.pl wybraliśmy panel pt. Nie wszystko innowacyjne, co internetowe, poprowadzony przez Rafała Kruczkowskiego z Enterprise Europe Natwork.


alt


Według niego, ze znanych szeroko portali, np. n-k jest zbyt stara technologicznie i obecnie miałaby nikłe szanse wejścia na rynek. No, ale jakoś funkcjonuje i ma sporo użytkowników.


Zastanówmy się więc, jakie są najpowszechniejsze modele biznesu internetowego? Są nimi: reklama, handel, opłaty bankowe, usługi, a także wyszukiwarki i porównywarki. Te dwie ostatnie nie przynoszą dochodów.
   

Z potentatów, w 1999 roku Jack Ma stworzył internetową hurtownię – serwis o nazwie „Alibaba”. Jego kapitał początkowy wynosił 60 tysięcy dolarów. A po ośmiu latach egzystencji przy wejściu na giełdę, wartość ta wzrosła do 28 mld dolarów. Temu serwisowi w 2009 roku Yahoo sprzedało 1,14 proc. swoich udziałów za 150 mln dolarów. Twórca tego serwera Jack Ma, jak się przyznaje, jeszcze w 1996 roku nie umiał korzystać z komputera. Wpadł jednak na doskonały pomysł, wszedł i opanował chiński rynek internetowy. Jego serwis to globalny słup ogłoszeniowy dla azjatyckich producentów. Alibaba.com w 2007 roku wyceniono na 28 mld dolarów, a w 2011 już na 40 mld dolarów. Portal ten swoim zasięgiem objął całe Chiny i tam też ma rekordową ilość odbiorców, z uwagi na ogromną ilość mieszkańców wynoszącą 1,34 mld, co stanowi 22 proc. ludności świata na koniec 2010 roku. Dlatego też Jack Ma, nie przykłada dużej wagi do pozyskania europejskich klientów. W przeciwieństwie do największego pod tym względem światowego potentata – google.


On jak i wszystkie pozostałe wyszukiwarki intensywnie pracują obecnie nad opracowaniem programu umożliwiającego internetowe wyszukiwanie obrazów. Kto pierwszy to opanuje, ten zdominuje wirtualny świat.

alt



Mówiąc o internetowym biznesie, funkcjonuje również wirtualna muzyka Steve’a Joba. Z uwagi na przestrzeganie praw autorskich w USA, umożliwiono wymienianie plików mp3 w sieci. Z kolei w 2003 roku Apple wprowadził iPod3 działający we wszystkich sieciach. Aby uniknąć opłat autorskich, muzykę sprzedawano w kawałkach. Udostępniał on też katalogi muzyczne.

Ci wielcy internetowi usługodawcy wychodzą z założenia, że ludzie zawsze będą czytać i słuchać muzyki. I dlatego też Apple wprowadził kompleksowe zarządzanie biblioteką multimedialną (kupowanie, archiwizowanie oraz odszukiwanie).

alt



Na polskim rynku od 2010 roku funkcjonuje gruper.pl umożliwiający hurtowe, a co za tym idzie i tańsze robienie zakupów. Jak zatem widzimy, handel w Internecie rozwija się.

Spytajmy więc, co i gdzie kupujemy w sieci? Mężczyźni najwięcej kupują akcji w ilości aż 34 proc., zaś kobiety poprzez Internet dokonują w 25 proc. zakupów w sklepach.

W Polsce – jak się szacuje -  już 47 proc. internautów dokonuje wirtualnych zakupów, a więc pozostałe 53 proc. to potencjalni klienci. Rodzą się pytania. Kto ich przejmie? Jakie są pomysły na e-biznes?

Istnieją już w sieci: e-handel, e-sklepy, serwisy akcyjne, pośrednictwo, serwisy społecznościowe i agregacja danych (porównywarki i wyszukiwarki).
Model biznesowy każdej z tych grup powinien być różny. Co istotne, że i w tej branży liczy się rozmach oraz szybkość działania. Jeśli nie jesteś unikatowy, to przynajmniej bądź w miarę tani, wówczas zrobisz interes także w Internecie.


alt


W nim istotne jest modelowanie serwisu społecznościowego. Im więcej wiemy o użytkownikach – tym lepiej. Z wielu bowiem serwerów korzysta wielu naszych potencjalnych użytkowników. Jak do nich trafić, jak ich przejąć i utrzymać u siebie jak najdłużej?  Im przecież więcej mamy klientów, tym większe szanse na pozyskanie opłacalnych reklam. Warunkiem jest, że na naszym serwisie społecznościowym musi się wiele dziać. Musi być przyciągającym magnesem. Jak to zrobić?

Z takich portali społecznościowych wymieńmy m.in. MyShip.com -  adresowany do społeczności załóg marynarskich i armatorów.  Wielkość tej społeczności ocenia się na około 1,5 mln osób, a wartość szacunkowa tegoż portalu to 2 mln złotych.

E-emigranci.pl to portal Polskiej Emigracji, skupiający już 2 mln osób, głównie z Wielkiej Brytanii.

Głównymi źródłami przychodów takich serwisów społecznościowych są reklamy, usługi Premium i pozostałe usługi.

Ale istnienie takich serwisów pociąga za sobą spore niebezpieczeństwa. I tak na przykład MySpace.com (76 mln użytkowników, wycena 35 mln dolarów) istniejący od 2004 roku, sześć lat później usunął 90 tysięcy swoich użytkowników (głównie pedofilii) z powodu podejrzeń o napaści seksualne.


I na koniec ważna informacja, w Internecie funkcjonuje coraz powszechniej tzw. chmura obliczeniowa (ang. cloud computing). Jest to model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje. Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji z oprogramowaniem. Wystarczy tylko mieć dostęp do Internetu.
Wpaść na genialny pomysł i zrobić opłacalny biznes. Powodzenia!

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież