Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ... (Nie)wybuchowe odkrycie na Bielańskiej » W czwartek 19 stycznia przy ul. Bielańskiej 5 znaleziono niewybuch. Został on odkryty w trakcie prac...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
niedziela, 22 stycznia 2023 21:18
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
Zwycięstwem zakończyły sezon zasadniczy PLHK hokeistki
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
sobota, 10 grudnia 2022 10:54
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
Ligowi piłkarze już na urlopach. Szatnie puste i jedynie w biurach
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

List otwarty Stowarzyszenia "Godność" w sprawie cmentarza na Zaspie

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 listopada 2020 11:37

Stowarzyszenie "Godność" wystosowało list otwarty w sprawie cmentarza na Zaspie do Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w MKIDN oraz Jarosława Szarka, Prezesa IPN.


Treść listu

Pod koniec października tego roku, na fali skandalicznych w swej formie proaborcyjnych manifestacji w Polsce, doszło do kolejnej profanacji krzyża, tym razem na cmentarzu na gdańskiej Zaspie. Zdecydowana większość gdańszczan to ludzie wierzący i taka dewastacja spotkała się z ich strony z oburzeniem. Haniebne napisy na krzyżu, nawołujące do mordowania księży, kojarzyły się jak najgorzej – z czasami straszliwej na Pomorzu niemieckiej okupacji, a także czasami komunizmu, kiedy duchownych również zabijano.

Na tym cmentarzu właśnie chowano mordowanych Polaków - mieszkańców Gdańska, których uznano za wrogów III Rzeszy. Na tym cmentarzu leżą obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku, wybitni polscy działacze społeczni, w tym księża - duszpasterze polskiej diaspory w tym mieście. Wystarczy przejść się pomiędzy mogiłami i odczytać ich nazwiska, aby pochylić głowę z pokorą i zadumać się nad ich poświęceniem. Każdy z nich zasługuje na nasz podziw i wdzięczną pamięć.

Dlatego uważam, a w przekonaniu tym umocnił mnie ów ostatni, haniebny akt obrazoburstwa - że cmentarz na gdańskiej Zaspie, tak, jak teren Westerplatte, zasługuje na szczególną opiekę Państwa Polskiego. Wiadomo dziś, jak Miasto Gdańsk nie dbało należycie o Westerplatte. Prawie tak samo traktowany jest teraz przez władze samorządowe cmentarz na Zaspie. Wystarczy przejść się po tym świętym dla Gdańskiej Polonii miejscu, aby zobaczyć, ile mogił, pomników wymaga renowacji. Ponadto, zamiast nietrwałego drewnianego, powinien tam wreszcie stanąć krzyż godny bohaterstwa i poświęcenia ofiar pod nim spoczywających. Do tego - odpowiednio oświetlony i zabezpieczony monitoringiem.

List z taką sugestią piszę m.in. dlatego, ponieważ zwracają się też do mnie mieszkańcy Gdańska proszący o interwencję. Kieruję ją do Panów z nadzieją na poważne rozpatrzenie i poparcie. Proponuję przy tym konkretnie, aby rozważyć powierzenie nekropolii na gdańskiej Zaspie opiece Muzeum II Wojny Światowej - jako oddziału tej ważnej, i sprawnej w działaniu, instytucji.

Z poważaniem
Czesław Nowak
Prezes Stowarzyszenia „Godność”


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież