5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

L. Miller komentuje dla "GG" wybory w Warszawie i Gdańsku: Żadna zmiana nie jest w demokracji wykluczona...

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 października 2018 19:04

Z Leszkiem Millerem, premierem w latach 2001-2004, byłym ministrem pracy i polityki socjalnej i ministrem spraw wewnętrznych i administracji, do 2016 przewodniczącym SLD rozmawia Artur s. Górski


- Czy lewica padła ofiarą polaryzacji politycznej i metody przeliczania mandatów według metody Victora D'Hondta, promującej duże zwycięskie komitety kosztem tych ze słabszym wynikiem?
Leszek Miller: Metoda D’Hondta obowiązuje od kilku ładnych lat i poprzednie wybory były prowadzone też według tego systemu więc ona jednakowo działała. Wynik 6,6 procent dla SLD jest zupełnie przyzwoity, chociaż w tym roku to było za mało by w sejmikach wziąć 28 mandatów jak cztery lata temu i mamy 11. To znaczna strata. Kiedy uczestniczyliśmy w pracach nad nowelizacją prawa wyborczego w samorządach proponowaliśmy wprowadzenie metody Sainte-Laguë, ale nie zostało to przyjęte.


- Mamy polaryzację i podział samorządowego tortu między partyjne komitety. PiS zdobył 254 mandaty, Koalicja Obywatelska 194, PSL – 70, ale już Bezpartyjni Samorządowcy tylko 15 i po kilka mandatów lokalne komitety, jak Mniejszość Niemiecka – 5, Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska – 2, Świętokrzyskie Bogdana Wenty – 1. Czy te lokalne ojczyzny muszą być tak upolitycznione?
Leszek Miller: Są pomysły by znieść próg wyborczy, albo zmieniać metody przeliczania głosów na mandaty. Nie sądzę by je przyjęto w Sejmie. Patrząc na wyniki SLD koledzy w Wielkopolsce zdobyli trzy mandaty, a na Pomorzu żadnego, Reguły gry przecież są te same. Kierownictwo Sojuszu będzie miało sporo materiału do przeanalizowania.


- W Gdańsku wynik kandydatów SLD szoruje po dnie. Tylko mająca za sobą 12 tysięcy głosów Joanny Senyszyn nie ma powodu do wstydu. SLD popełnił błąd w kampanii, w doborze kandydatów?
Leszek Miller: W wyborach prezydenckich decyduje przede wszystkim sylwetka kandydata, jego charakter, umiejętność przekonywania, wyrazistość. Widać rolę liderów dla całej listy. W Warszawie Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki zdobyli więcej głosów niż listy komitetów wyborczych, które ich popierały. Obaj ciągnęli listy. Lewica, sam SLD, miał w stolicy większe poparcie niż kandydat SLD na prezydenta…


- Wynik Andrzeja Rozenka, który z SLD miał w przeszłości niewiele wspólnego, był słaby, wręcz mizerny…
Leszek Miller: Nie tylko miał niewiele wspólnego, ale wręcz zwalczał SLD.

alt


- W Gdańsku kandydat SLD dr Andrzej Ceynowa uzyskał wynik zbliżony do wyniku kandydatki Narodowego Frontu Polskiego. Czy SLD ma tutaj jeszcze jakieś perspektywy, oprócz „samozaorania”?
Leszek Miller: Szansa istnieje, bo w polityce już tak bywa, że raz jest się u góry, innym razem wręcz przeciwnie. Raz się wygrywa, a raz przegrywa. Byleby tylko nie popaść w marazm. Próba sił, kolejna, niebawem. To wybory do Parlamentu Europejskiego. SLD ma silną proeuropejską opcję, podpartą znacznym europejskim dorobkiem. Nie tylko z początku tego tysiąclecia. Oby Sojusz wystawił takich kandydatów, którzy listę pociągną, a nie będą dla niej balastem.


- Czy będzie koalicja z Partią Razem z Adrianem Zandbergiem i z czymś co stworzy być może Robert Biedroń?
Leszek Miller: Włodzimierz Czarzasty co chwilę mówi, że jest otwarty na koalicje z wszystkimi na lewicy. Pytanie, czy Zandberg i Biedroń są zainteresowani. Jakie będą ich decyzje i jakie partie wyciągną wnioski. Raczej dojdą do wniosku, że koalicje się opłacają. Wystawienie przez lewicę i ruchy miejskie kilku komitetów nie było opłacalne. Choćby Koalicja Obywatelska ma więcej mandatów w sejmikach, niż sama PO. Platformie więc opłaciła się koalicja.


- Ale PiS nie opłacił się język kampanii. Czy jest szansa na zawiązanie koalicji PiS z innymi ugrupowaniami, głównie z PSL, by rządzić w kolejnych województwach? W województwach lubuskim i zachodniopomorskim, w woj. śląskiego zbudowanie większości koalicyjnej zależało będzie też od decyzji radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców. Nie przysłużył się PiS ostry język wypowiedzi rzecznik partii Beaty Mazurek, która widać opacznie pojmuje rolę rzecznika…
Leszek Miller: Z doświadczenia wiem, że w takich przypadkach zaczynają się intensywne próby przyciągania pojedynczych osób, zasysania radnych. Na pewno ten proces już się rozpoczął. PiS ma ochotę powiedzieć, że wygrali w sześciu województwach samodzielnie, ale i pokazać, że mają zdolność koalicyjną i uzyskać większość w kilku kolejnych.


- Prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej, za którą jest 70-procentowy wynik, może zagrozić nieobjęcie urzędu, a miastu komisarz. Podobnie może przytrafić się w Gdańsku. Ten scenariusz z komisarzem jest przecież możliwy przy zarzutach ciążących na Pawle Adamowiczu. Czy PiS się na taki konflikt zdobędzie?
Leszek Miller: Stan prawny jest skomplikowany. Jedna ustawa umożliwia pełnienie mandatu przez panią Zdanowską, a druga tę możliwość ogranicza. Zaproponowałem kilka dni temu publicznie by prezydent Duda ułaskawił panią Zdanowską i wówczas problem jej wyroku zniknie. W PiS walczą dwie tendencje. Jedna by uszanować głosy wyborców i nie podejmować kroków w kierunku opróżnienia urzędu przez panią Zdanowską i ta druga, by wręcz odwrotnie, by spróbować, poprzez wojewodę, spowodowanie by jej uniemożliwić sprawowanie urzędu. Podobnie w przypadku prezydenta Gdańska. Chociaż tu mamy sytuację trwającej kampanii wyborczej. Nie wiadomo, który kandydat wygra. Natomiast w Gdańsku zaskoczeniem jest wypadnięcie Jarosława Wałęsy, który aspirował do II tury. Zabrakło mu kilka tysięcy głosów.


- Wałęsa był wycofany, nie taki jak jego ojciec z czasów buntu…
Leszek Miller: Jak widać nazwisko samo w Gdańsku nie wystarczyło, nawet przy wsparciu koalicji PO i Nowoczesnej. Przed nami jeszcze wiele ciekawych zdarzeń, prawo do zmiany jest istota demokracji - i w parlamencie, i w gminie.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież