Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Bartłomiej Bołądź atakującym Trefla
czwartek, 26 maja 2022 19:56
Bartłomiej Bołądź atakującym Trefla
Jeden z czołowych atakujących i punktujących sezonu 2021/2022
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06

alt19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostawę wody i odbiór ścieków. Nie można wykluczyć, że władze Gdańska nie zdecydują się na kontynuację współpracy. Jak dowiaduje się "Gazeta Gdańska" rozmowy na ten temat prowadził w połowie lipca Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. SNG to spółka świetnie płacąca zarządowi i radzie nadzorczej - odpowiednio 50 tys. zł miesięcznie i 7,5 tys. miesięcznie.


W przekazanej posłowi Kacprowi Płażyńskiemu (PiS) odpowiedzi P. Grzelak napisał, że "podczas spotkania wyrażona została wola miasta przejęcia całkowitej kontroli nad systemem".


Władze Gdańska postanowiły z wyprzedzeniem porozmawiać z zarządem spółki SNG o koncepcjach gminy na dalsze funkcjonowanie systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w mieście. Z kontraktu z 1993 roku wynika, że gmina ma uprawnienie, by w terminie roku przed upływem ważności umowy podjąć działania jakie uzna za stosowne, aby zapewnić ciągłość dostarczania wody i odprowadzanie ścieków.


W spotkaniu, obok zastępcy prezydenta Gdańska, uczestniczyli wydelegowani przez gminę członkowie rady nadzorczej. W ostatnim czasie prezydent Gdańska rekomendowała do tej roli nowych przedstawicieli: Iwonę Bierut - dyrektor wydziału polityki gospodarczej, Iwonę Kuś - skarbnik miasta i prawnik Krzysztof Kochanowski z kancelarii Misiewicz&Mosek i partnerzy. Wcześniej, od 2001 roku, w radzie zasiadali Krystyna Dziworska z UG, od 2004 - Anna Machnikowska też z UG i od 2005 roku b. poseł KLD Eugeniusz Aleksandrowicz. Członkowie rady za swoja pracę mogą liczyć na godne wynagrodzenie na poziomie 80 tys. zł rocznie.


Obecnie 2.osobowy zarząd SNG tworzą Francuz Guy Fournier - od 2016 roku i Jacek Kieloch, b. wiceprezes wydawcy "Głosu Wybrzeża", spółki Arkona, który sprawuje swoją funkcję od 2001 roku. Udziałowcy SNG - banki francuskie uzdrawiające grupę Saur i gmina Gdańsk - nie skąpią pensji zarządowi, który kosztuje rocznie 1,3-1,4 mln złotych. Czyli 50 tys. miesięcznie za dystrybucję wody na hermetycznym lokalnym rynku komunalnym.


Spółkę SNG powołano w 1992 roku. Francuska grupa Saur objęła w niej 51 proc. kapitału a gmina Gdańsk wnosząc majątek komunalnej firmy wodociagowo-kanalizacyjnej, a przede wszystkim blisko pół miliona odbiorców - raptem 49 procent. Gorącym zwolennikiem takiego rozwiązania był ówczesny prezydent Gdańska, i lider lokalnej struktury PC, prezydent Franciszek Jamroż, a przeciwnikiem liberalny radny... Paweł Adamowicz. Radnych gdańskich zapraszano do Francji i pokazywano im wodociągi, żeby zachęcić do głosowania nad przyjęciem 30.letniej umowy.


Dziś Gdańsk ma własną spółkę wodną, Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną, która zarządza siecią. Jej prezesem od lat jest Jacek Skarbek, który ma w dorobku zawodowym 2.letni epizod w radzie SNG, jego zastępcą jest zaś b. wiceprezydent Wiesław Bielawski. GIWK płaci swoim menedżerom bardzo dobrze, ale nie tak dobrze jak SNG.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież