E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06

alt19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostawę wody i odbiór ścieków. Nie można wykluczyć, że władze Gdańska nie zdecydują się na kontynuację współpracy. Jak dowiaduje się "Gazeta Gdańska" rozmowy na ten temat prowadził w połowie lipca Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. SNG to spółka świetnie płacąca zarządowi i radzie nadzorczej - odpowiednio 50 tys. zł miesięcznie i 7,5 tys. miesięcznie.


W przekazanej posłowi Kacprowi Płażyńskiemu (PiS) odpowiedzi P. Grzelak napisał, że "podczas spotkania wyrażona została wola miasta przejęcia całkowitej kontroli nad systemem".


Władze Gdańska postanowiły z wyprzedzeniem porozmawiać z zarządem spółki SNG o koncepcjach gminy na dalsze funkcjonowanie systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w mieście. Z kontraktu z 1993 roku wynika, że gmina ma uprawnienie, by w terminie roku przed upływem ważności umowy podjąć działania jakie uzna za stosowne, aby zapewnić ciągłość dostarczania wody i odprowadzanie ścieków.


W spotkaniu, obok zastępcy prezydenta Gdańska, uczestniczyli wydelegowani przez gminę członkowie rady nadzorczej. W ostatnim czasie prezydent Gdańska rekomendowała do tej roli nowych przedstawicieli: Iwonę Bierut - dyrektor wydziału polityki gospodarczej, Iwonę Kuś - skarbnik miasta i prawnik Krzysztof Kochanowski z kancelarii Misiewicz&Mosek i partnerzy. Wcześniej, od 2001 roku, w radzie zasiadali Krystyna Dziworska z UG, od 2004 - Anna Machnikowska też z UG i od 2005 roku b. poseł KLD Eugeniusz Aleksandrowicz. Członkowie rady za swoja pracę mogą liczyć na godne wynagrodzenie na poziomie 80 tys. zł rocznie.


Obecnie 2.osobowy zarząd SNG tworzą Francuz Guy Fournier - od 2016 roku i Jacek Kieloch, b. wiceprezes wydawcy "Głosu Wybrzeża", spółki Arkona, który sprawuje swoją funkcję od 2001 roku. Udziałowcy SNG - banki francuskie uzdrawiające grupę Saur i gmina Gdańsk - nie skąpią pensji zarządowi, który kosztuje rocznie 1,3-1,4 mln złotych. Czyli 50 tys. miesięcznie za dystrybucję wody na hermetycznym lokalnym rynku komunalnym.


Spółkę SNG powołano w 1992 roku. Francuska grupa Saur objęła w niej 51 proc. kapitału a gmina Gdańsk wnosząc majątek komunalnej firmy wodociagowo-kanalizacyjnej, a przede wszystkim blisko pół miliona odbiorców - raptem 49 procent. Gorącym zwolennikiem takiego rozwiązania był ówczesny prezydent Gdańska, i lider lokalnej struktury PC, prezydent Franciszek Jamroż, a przeciwnikiem liberalny radny... Paweł Adamowicz. Radnych gdańskich zapraszano do Francji i pokazywano im wodociągi, żeby zachęcić do głosowania nad przyjęciem 30.letniej umowy.


Dziś Gdańsk ma własną spółkę wodną, Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną, która zarządza siecią. Jej prezesem od lat jest Jacek Skarbek, który ma w dorobku zawodowym 2.letni epizod w radzie SNG, jego zastępcą jest zaś b. wiceprezydent Wiesław Bielawski. GIWK płaci swoim menedżerom bardzo dobrze, ale nie tak dobrze jak SNG.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież