Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ... Wiosna w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Wstyd gdańskich włodarzy - tajne płace » Aktualne zarobki gdańskich urzędników są pilnie strzeżoną tajemnicą. Od dwóch miesięcy rzecznik urzę... Na ratunek sośnie! » Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku informuje, że w dniach od 20 maja do dnia 30 czerwca...
Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
środa, 04 maja 2022 18:31
Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
Politycy KO i PSL, tworzący zarząd województwa pomorskiego

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
sobota, 07 maja 2022 20:46
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
W niedzielę o godz. 14.00 w Landshut rozpocznie się mecz Trans MF
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
sobota, 14 maja 2022 21:24
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
W ostatnim meczu w sezonie 2021/2022 przed swoją publicznością

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
poniedziałek, 09 maja 2022 14:41
Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
W końcu po 83 latach nastąpi niebawem powrót do Polski obrazów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk czeka na koncepcję fontanny na Placu im. Heweliusza

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 listopada 2011 18:15

altKonkurs na opracowanie koncepcji fontanny na Placu im. Jana Heweliusza (pomiędzy ul. Korzenną, a ul. Rajską i Wielkie Młyny w Gdańsku) ogłasza Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Projekt – jak zaznacza Agnieszka Gajowniczek, rzecznik prasowy GIWK -  powinien być nowoczesny, a jednocześnie nawiązywać do tradycji historycznych urządzeń wodociągowych Gdańska. Powinien też upamiętniać wielkie projekty na rzecz poprawy jakości gdańskiej wody.


Inspiracją dla projektantów niech będzie słowo wstępne do konkursu przygotowane przez profesora Jerzego Sampa, który przypomina historię kanału Raduni, sąsiadującego z Placem im. Heweliusza i tradycje pozyskiwania energii z zainstalowanych tu kół młyńskich. Jerzy Samp powraca także do szesnastowiecznego Kunsztu Wodnego, którego autorstwo gdańszczanie przypisywali wielkiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. To właśnie gdańskie tradycje wodne, ukształtowanie Placu im. Heweliusza oraz dominującą rolę kanału Raduni powinni uwzględniać projektanci w swoich propozycjach.


Fontanna będzie upamiętniała dobiegający końca Gdański projekt wodno-ściekowy, który w swojej skali nawiązuje do dziewiętnastowiecznych inwestycji na rzecz rozbudowy infrastruktury wodnej i ściekowej naszego miasta. Pierwszy nowożytny projekt upamiętniała neogotycka fontanna stojąca pomiędzy obecnym Targiem Maślanych, a ulicą Lastadia.


Prace projektowe będzie oceniało jury konkursowe w składzie:
Andrzej Duch - Dyrektor Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków, Urząd Miejski w Gdańsku; dr Marian Kwapiński - Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku;  prof. Ludmiła Ostrogórska - Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; prof. UG dr hab. Jerzy Samp - Kierownik Zakładu Pomorzoznawstwa, Uniwersytet Gdański; Jacek Skarbek - Prezes Zarządu GIWK Sp. z o.o.; dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz - Dziekan Wydziału Architektury, Politechnika Gdańska.


W konkursie mogą uczestniczyć architekci, posiadający uprawnienia budowlane o specjalności architektonicznej lub zespoły projektowe, które posiadają architektów w swoim gronie. Chętni mogą zgłaszać chęć udziału w konkursie do 23 listopada 2011 r. Natomiast prace można składać do 28 lutego 2012 r.


Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.giwk.pl

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież