Tak wielkie sportowe nazwiska, jak olimpijski żeglarz Mateusz Kusznierewicz, będący obecnie żeglarskim ambasadorem Gdańska, czy niemniej znany w świecie piłkarz ręczny Damian Nilsson z zespołu Wybrzeże Gdańsk, który to klub dopiero co awansował do PGNiG Superligi, a także niżej podpisany, który również nie stroni od sportu, zostali wiekowo postarzeni w wyniku poddania się badaniom o kilka lat. Kusznierewicz na przykład nie ma jeszcze czterdziestki, bo urodził się w 1975 roku, a jego wiek po przebadaniu jego organizmu został oszacowany na... 45 lat. Podobnie o kilka lat starzej oszacowani zostali pozostali.
Ba, tej powyższej trójce, ku ogromnemu zaskoczeniu, po rzekomych badaniach, wydrukowano wyniki wskazujące też na nadmiar... tkanki tłuszczowej. Mieli oni również niedowagę mięśni w porównaniu do normy oraz wadliwą mineralizację kości. Jedyne co było w miarę w normie, to gospodarka wodna.
Przezorniejsze dziennikarki zorientowawszy się, że po tajemniczych oględzinach ciał w „kosmicznych” kabinach wyniki są wyraźnie zafałszowane i zawyżone, nie poddały się badaniom, aby nie okazało się, że zostały zaliczone do grona „ryczących czterdziestek”.
Kusznierewicz tak się tymi ujemnymi wynikami zmartwił, że od zaraz postanowił wznowić systematyczne treningi. Pytanie tylko, czy przy ogromie obowiązków służbowych znajdzie na to wolny czas? Swoim złym stanem kondycyjnym był tak mocno zdruzgotany, że z przyjemnością na dłużej siadł u boku Magdaleny Gwiazdy (na powyższym zdjęciu) w jednej ze stacji Centrum Zdrowia, jakie uruchomiono 1 maja na Targu Węglowym w Gdańsku.
Z kolei piłkarz ręczny Damian Nilsson, jako zawodowiec trenuje raczej intensywnie niemal codziennie i bardzo się tym zdziwił, że też ma nadmiar... tkanki tłuszczowej. To on wraz z żoną Agatą i córką Paulą oraz towarzyszącą im Elwirą Liegman (na powyższym zdjęciu podczas rejestracji do Centrum) zastanawiał się nad tym, co będą mówić jego koledzy, jak ta informacja o nadmiarze tłuszczu w jego organizmie dotrze do sportowego klubu. Wyśmieją go, że zamiast trenować, to na treningach się... obija.
Podczas specjalnego spotkania dla przedstawicieli mediów, dowiedzieliśmy się, że Centrum Stworzone dla Zdrowia, to pierwsza w Europie ultranowoczesna przestrzeń, która skupia przełomowe narzędzia i technologie odkrywające sekrety ludzkiego organizmu. Jest to unikalne miejsce, przygotowane przez firmę USP Zdrowie, w którym każdy człowiek może dowiedzieć się więcej na temat zdrowia i funkcjonowania ludzkiego organizmu.
W ciągu trzech lat Centrum odwiedzi największe miasta Polski. Po Warszawie teraz przyszła kolej na Gdańsk. Centrum będzie funkcjonowało do 24 czerwca na Targu Węglowym, a od 12 lipca do 31 sierpnia w pobliżu molo w Brzeźnie.
Jak informuje Magdalena Gwiazda, osoba odpowiedzialna za kontakty z mediami, ideą projektu jest pokazanie Polakom zupełnie nowego podejścia do zdrowia, dzięki któremu dowiedzą się jak codziennie o siebie dbać i cieszyć się zdrowiem.
Centrum Stworzone dla Zdrowia, to dwa nowoczesne pawilony wypełnione najnowszymi technologiami. Przez obraz, dźwięk i ruch każdy odwiedzający może dowiedzieć się o złożoności i niepowtarzalności ludzkiego organizmu. Wizyta w Centrum to także możliwość poznania kondycji swojego organizmu i zasięgnięcia porad od ekspertów różnych dziedzin zdrowia.
Głównie damska obsługa Centrum tłumaczy nam, że żyjemy w ciągłym biegu i stresie. Należy się zatem zatrzymać i korzystając z nadarzającej się okazji odetchnąć w Centrum stworzonym właśnie dla zdrowia. Wszystko, czego tu dotkniemy, co usłyszymy i zobaczymy, stworzono po to, by pomóc nam poznać i docenić wartość naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Czekają na nas dwa interaktywne nieco kosmiczne od wewnątrz pawilony, w których dzięki innowacyjnym metodom poznamy swój organizm, a poprzez interaktywną zabawę i spotkania z ekspertami zaczerpniemy inspiracji do rozwijania zdrowych nawyków.
Zielony pawilon, z roślinnością wyrastającą z pionowych ścian, podobnie jak w Galerii Przymorze, to strefa diagnostyczna, w której można lepiej poznać swój organizm. Jak zapewnia damski personel, tuż przy wejściu zobaczymy główny ekran, dzięki któremu dowiemy się więcej o idei, misji i kompleksowym podejściu do zdrowia.
Zaczyna się jednak od rejestracji, w której za pomocą prostego formularza zakłada się konto i rejestruje swoją kartę. W ten sposób uzyskuje się dostęp do wszystkich technologii, jakie oferuje Centrum oraz do wyników badań przeprowadzonych w części diagnostycznej. Jest do nich wgląd poprzez Internet. Trzeba tylko wpisać swój numer identyfikacyjny.
Centrum daje możliwość samodzielnego zbadania organizmu w strefie diagnozerów. Tu poznaje się kompozycję swojego ciała i dowiaduje, w jakiej jest się kondycji. Po uzyskaniu wydruku badań można skorzystać z bogatej bazy porad i wskazówek, które ułatwią nam codzienne dbanie o zdrowie.
Żeglarz Mateusz Kusznierewicz i piłkarz ręczny Dawid Nilsson miejmy nadzieję, że uzyskali właściwe dla ich kiepskiego stanu kondycyjnego porady i wskazówki.
Chyba, że na miejscu skorzystali ze strefy audio-video i dowiedzieli się, co mają zmienić w dotychczasowym stylu życia, aby w przyszłości mogli bez obaw i przeszkód cieszyć się dobrym stanem zdrowia.
W strefie audio, tak jak wszyscy „pacjenci”, mogli usiąść i wsłuchać się w dźwięki zainspirowane brzmieniem ludzkiego ciała.
Mogli też rzucić kostką przy interaktywnym stole, żeby uruchomić mobilne aplikacje. Gdy je spersonalizowali, mogli się dowiedzieć, czego im potrzeba do osiągnięcia pełni zdrowia.
A gdy zajrzeli do księgi wiedzy, mogli odkryć tajemnice, jakie skrywa w sobie ludzki organizm. Mogli też uzyskać odpowiedzi na takie nurtujące pytania, jak: Czy wiesz, gdzie zaczyna się trawienie? Jak pozostać młodym duchem i ciałem?
Kolejną interesującą częścią fascynującej podróży po inteligentnym Centrum – o czym przekonuje Magdalena Gwiazda (na powyższym zdjęciu) - to wizyta w białym pawilonie. Jest to kolejna interaktywna strefa, w której wchodząc w głąb ludzkiego organizmu można się zapoznać z procesami, jakie w nim zachodzą. Obaj sławni sportowcy z pewnością dowiedzieli się, ile warte jest ich śniadanie i jak bardzo skomplikowaną i cudowną istotą jest człowiek.
Co równie istotne, że przestrzeń wokół Centrum na Targu Węglowym w Gdańsku, to miejsce codziennych grupowych treningów z ekspertami, spotkań kulturalnych i źródło wiedzy o trendach w modzie, żywieniu i psychologii. Każdy odwiedzający będzie mógł uczestniczyć m.in. w przygotowaniach do majowego IX Rodzinnego Biegu Gdańszczan, czy też wziąć udział w targach zdrowej kuchni, gdzie znani i cenieni trójmiejscy kucharze i restauratorzy będą prezentować swoje kulinarne umiejętności. Informacje na temat bieżących wydarzeń można znaleźć na stronie www.stworzonedlazdrowia.pl
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 05/05/2014 15:32 - Zlot oldtimerów w Hotelu Gdańsk - GALERIA
- 05/05/2014 14:55 - „Solidarność” uruchamia społeczną kontrolę nad politykami
- 05/05/2014 12:32 - Gdzie jest prezydent Gdańska?
- 05/05/2014 11:49 - Ruszyła Matura 2014
- 05/05/2014 07:46 - Kulturalna Plaża Trójki
- 02/05/2014 10:15 - Wielkim Festynem Rodzinnym na Targu Węglowym uczczono polską dekadę z Unią Europejską
- 01/05/2014 18:42 - Pomorski SLD 1 maja w Warszawie
- 30/04/2014 14:20 - Pchli targ znalazł dom - stadion na Żabiance
- 29/04/2014 17:49 - Ostateczne nazwy przystanków PKM
- 29/04/2014 17:15 - Radio Gdańsk z nową radą nadzroczą - kto wszedł?