Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunastoprocentowe poparcie w badaniach opinii publicznej nie występuje w rejestrze partii politycznych prowadzonym przez PKW. Jej lider w fundacji Instytut Myśli Demokratycznej sprawuje rodzinny nadzór nad swoim partnerem życiowym, który jest w jej zarządzie.
Rejestracja partii politycznych zajmuje się Sąd Okręgowy w Warszawie, VII wydział cywilny rejestrowy. We wniosku, obok 1000 podpisów obywateli opatrzonych PESEL-em, należy wskazać adres siedziby, nazwiska osób wchodzących w skład organów uprawnionych w statucie do reprezentowania partii i zaciągania zobowiązań finansowych oraz statut.
Na liście PKW pod numerem 78 znajduje się natomiast założona przez bliskich współpracowników R. Biedronia partia "Kocham Polskę", którą zarejestrowano pod koniec czerwca 2018 roku. Jej siedziba znajduje się w Gdyni przy ul. Wejherowskiej 16. Zarząd krajowy tej partii tworzą Sławomir Szymczak z Głubczyc, Diana Mróz z Warszawy i Monika Gotlibowska z Wielkiej Nieszawki. W sierpniu 2018 Robert Biedroń pytany przez dziennikarzy powiedział, że kocha Słupsk, kocha Polskę, ale nie tworzy żadnego projektu politycznego o tej nazwie.
Ulica Wejherowska w Chylonii to nie jest adres politycznie nośny, to raczej polityka dyskrecji a nie ekspansji. Ale Monika Gotlibowska to osoba bardzo ważna w otoczeniu przyszłego premiera, koordynatorka jednego z segmentów programowych "Wiosny", członek zarządu fundacji Instytut Myśli Demokratycznej, który przedstawiany jest jako think tank, zaplecze eksperckie ugrupowania b. prezydenta i niedoszłego radnego Słupska.
Pomysłodawcą i fundatorem IMD, jak wynika z zapisów rejestrowych, jest Robert Biedroń. Sąd zarejestrował fundację 11 marca 2014 w Lęborku przy ul. Krzywoustego 29A, gdzie jak wynika z mapy, znajduje się warsztat samochodowy i gabinet rehabilitacji. Pierwszy zarząd Instytutu Myśli Demokratycznej tworzyli: Sebastian Ławniczak, Kazimierz Pasik i Urszula Spychała. Zarząd wspólnie liczył sobie 60 lat. Przez dwa lata jego bilans zamknął się kwotą 2 tys. złotych.
Robert Biedroń we władzach fundacji pojawił się 23 maja ubiegłego roku, gdy został wymieniony w aktach rejestrowych jako organ nadzoru, a Instytut Myśli Demokratycznej miał już adres warszawski i nowy zarząd tworzony przez bliskich współpracowników słupskiego włodarza. Jego prezesem został dyrektor gabinetu prezydenta, b. rzecznik Poczty Polskiej w okresie rządów SLD, Marcin Anaszewicz, a członkami zarządu... Monika Gotlibowska i Krzysztof Śmiszek, partner życiowy R. Biedronia. Funkcje nadzorcze i wykonawcze zostały więc ulokowane w obrębie jednej rodziny, co czyni zadość frazesowi o polityce progresywnej.
W oświadczeniu majątkowym, które prezydent Słupska złożył na dwa miesiące przed końcem kadencji jesienią 2018 roku, nie ma informacji na temat funkcji w organie nadzoru fundacji IMD. To nie pierwszy taki przypadek. Po objęciu prezydentury w Słupsku dziennikarz "Gazety Gdańskiej" ujawnił, że Robert Biedroń wciąż jest członkiem rady fundacji Zielony Instytut - obok m.in. Ryszarda Kalisza, Dariusza Szweda, Anny Grodzkiej, której prezes, Beatę Maciejewską przez lata bezskutecznie ubiegającą się o rozmaite mandaty pod szyldem SLD, powołał bez konkursu na stanowisko pełnomocnika ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji.
Zdaniem Marcina Anaszewicza, dyrektora gabinetu prezydenta Słupska i Dariusza Szweda, przewodniczącego rady programowej Zielonego Instytutu, Robert Biedroń nie musiał wpisywać do oświadczenia majątkowego funkcji w radzie, bo ta miała charakter programowy a nie kontrolny. Co nie zmieniało faktu, że KRS w dziale II, w rubryce nr 2 "organ nadzoru" podaje jako ten organ właśnie radę programową.
Efektowna wizualnie konwencja "Wiosny" na Torwarze mogła kosztować kilkaset tysięcy złotych. Według liderów ugrupowania, koszty zostały pokryte ze składek sympatyków. Ale jak można założyć konto partii, która formalnie nie istnieje? Czy tajemnica finansowania startu "Wiosny" nie tkwi aby w architekturze możliwości organizacyjnych, które Robert Biedroń i jego środowisko skonstruowało zanim "Wiosna" pojawiła się na Torwarze?
Witryna internetowa Fundacji Instytut Myśli Demokratycznej jest nieczynna, a z dostępnych danych wynika, że zakres jej aktywności jest bardzo podobny do celów Instytutu Podkarpackiego, którego prezesem od lipca 2009 też jest Robert Biedroń.
Strona "Wiosny" wciąż jest wirtualna, ale pieniądze na jej funkcjonowanie muszą być realne.
(gg,set)
- 19/02/2019 22:12 - SLD po wyborach - tylko emblemat czy...
- 14/02/2019 20:36 - Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru
- 13/02/2019 19:22 - Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni"
- 13/02/2019 09:49 - Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec Polaków
- 12/02/2019 11:42 - Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych
- 10/02/2019 14:11 - Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutralnym
- 07/02/2019 20:01 - Troje kandydatów na prezydenta Gdańska
- 07/02/2019 19:56 - Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia
- 05/02/2019 16:22 - Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury
- 05/02/2019 09:46 - Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu