Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

100#WOLNOŚĆ z okazji stulecia odzyskania niepodległości i 60-lecia TVP3 Gdańsk

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 października 2018 12:34

W sobotę 13 października br. wieczorem w Gdańsku na placu przed Muzeum II Wojny Światowej zorganizowany został koncert 100#WOLNOŚĆ z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 60-lecia TVP3 Gdańsk, gdańskiego ośrodka TVP. Wystąpili m.in. Halina Młynkowa, Katarzyna Cerekwicka, Natalia Szroeder oraz Krzysztof Cugowski i jego syn Piotr.


Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę zbiegło się z 60-leciem istnienia gdańskiego ośrodka TVP. Była więc okazja, aby koncertem 100#WOLNOŚĆ podkreślić rolę Pomorza w najnowszej historii Polski. W Gdańsku rozpoczęła się II wojna światowa w Europie, tutaj załoga Westerplatte i polscy pocztowcy jako pierwsi stawili zbrojny, bohaterski opór niemieckiej agresji. To też miejsce, w którym rozpoczął się demontaż powojennego porządku w Europie, symbolicznej żelaznej kurtyny rozciągającej się od Bałtyku do Adriatyku.


Telewizja Gdańsk rejestrowała wszystkie ważne wydarzenia ostatnich 60 lat i posiada liczne materiały związane z historią Pomorza.
Plac przy Muzeum II Wojny Światowej okazał się dobrym miejscem dla publiczności i artystów. Sprzyjała pogoda i zdała egzamin scena i ustawienie multimediów.


W repertuarze były znane szlagiery także przedwojenne w nowoczesnej aranżacji oraz patriotyczne piosenki wykonały gwiazdy polskiej estrady. Piotr Cugowski zaśpiewał „Balladę o Janku Wiśniewskim”, a Krzysztof Cugowscy song „Kolejka” z „Kolendy nocki”.


– Dzisiaj, tak jak w całym roku 2018, Nasza Ojczyzna Rzeczpospolita Polska, obchodzi jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 roku to dzień, w którym ziściły się marzenia i pragnienia aż sześciu pokoleń, sześciu generacji Polaków żyjących pod zaborami. Co bardzo symboliczne rok 2018 jest rokiem, w którym bilans polskiej wolności i zniewolenia dzieli się dokładnie na pół. To pięćdziesiąt lat różnej maści zniewolenia i pięćdziesiąt lat różnej barwy Wolności. Przez te sto lat przez ziemie polskie przechodziły wojny, swoje przerażające żniwo zbierały dwa totalitaryzmy, ale Polacy wciąż trwają i gen wolności i dążenie do niepodległości, sprawiło, że wciąż świętujemy swoją niepodległość i tak jak dzisiaj, świętujemy ją w sposób wyjątkowy, powiedziałbym koncertowy i radosny, opatrzony tytułem 100#Wolność – powitał gości dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki w imieniu własnym i dyrektor TVP3 Gdańsk Joanny Strzemiecznej-Rozen.


Koncertem 100#WOLNOŚĆ, 60-lecie istnienia świętował również Gdański Ośrodek TVP, którego archiwa uświadamiają, jak mocno zakotwiczył się na Wybrzeżu miłujący wolność polski duch.

alt


Koncert odbył się pod honorowym patronatem Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Głównym koncertu był PKN Orlen.


Wśród gości byli m.in. metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź, współzałożyciele WZZ „Wybrzeża” Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, politycy Zjednoczonej Prawicy, członkowie Stowarzyszenia Godność i pracownicy TVP. 
– Rok 2018 to czas świętowania wyjątkowego jubileuszu, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki wytrwałej pracy, odwadze i poświęceniu pokoleń Polaków, możemy dziś wspólnie cieszyć się niepodległym krajem. Wielki sukces naszych przodków, jakim było odzyskanie niepodległości i budowa wolnego Państwa, jest dla nas powodem do dumy i wyzwaniem na obecny czas. Niech ponadczasowość i uniwersalność języka muzyki nabierze dziś wieczór swego znaczenia, podobnie jak popularne powiedzenie, że muzyka łączy pokolenia. Serdecznie dziękuję za ten ciekawy i wartościowy wkład w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jakim bez wątpienia jest koncert 100#WOLNOŚĆ, który nie tylko przypomni o nadchodzącym jubileuszu, lecz przede wszystkim podkreśli jego wspólnotowy charakter – napisał z tej okazji Jarosław Sellin, koordynator obchodów 100-lecia niepodległości.


Podczas koncertu 100#WOLNOŚĆ, przez sto lat niepodległości przeprowadziła widzów przede wszystkim muzyka i piosenka - od pieśni legionowej po standardy jazzowe i wielkie przeboje.


Widowisko zostało pomyślane jako interaktywne przedsięwzięcie artystyczne. Przez 60 lat kamery zarejestrowały świadectwa, dokumenty i fotografie, opowiadające trudną, ale i pełną poświęcenia historię walki o polskość Wybrzeża, bezprecedensowe w skali Europy przedsięwzięcie, jakim była budowa Gdyni. Te materiały posłużyły jako ilustracja do koncertu.


Koncert 100#WOLNOŚĆ rozpoczął się interpretacją utworu Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Sławomira Jaskułke. Natalia Szroeder wykonała pieśń „Gdy na wojenkę szli ojczyźnie służyć” z 1915, a Halina Mlynkowa zaśpiewała „Wspomnij mnie” autorstwa Mariana Hemara.


Olga Szomańska wykonała szlagierowy utwór „Gdzie są Chłopcy z tamtych lat”, a L.U.C z ciekawie zaaranżowaną piosenką "Nie pytaj o Polskę", a także Monika Borzym, Przemek Dyakowski, Katarzyna Cerekwicka, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Ania Karwan, Damian Ukeje, Zuzanna Jabłońska z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.


Koncert był emitowany na antenie TVP1 w sobotę o godzinie 21.30.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież